Niskie ciśnienie krwi (hipotonia, niedociśnienie) – objawy, przyczyny oraz leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Fot: Pixabay / pixabay.com

Niedociśnienie tętnicze, nazywane jest również hipotonią. Objawy niskiego ciśnienia krwi to uczucie zmęczenia, brak sił, bóle i zawroty głowy oraz problemy z koncentracją. Przyczyną hipotonii może być siedzący tryb życia. Jedną z metod jej leczenia są leki zwiększające ciśnienie krwi.

Niskie ciśnienie krwi nie zagraża bezpośrednio życiu, ani nie wywołuje groźnych chorób. Niedociśnienie ochrania przed udarem mózgu czy zawałem serca.

Czym jest niedociśnienie?

Hipotonia to inaczej niskie ciśnienie tętnicze krwi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) występuje ono, kiedy wartość ciśnienia wynosi u kobiet poniżej 100/60 mmHg, a u mężczyzn mniej niż 110/70 mmHg. Niedociśnienie tętnicze nie jest określane jako choroba i jest to dość często występujące zjawisko. Niskie ciśnienie krwi pojawia się najczęściej u osób młodych, zwłaszcza kobiet o szczupłej i drobnej sylwetce. Rozróżnia się kilka rodzajów niedociśnienia:

  • Hipotonia ortostatyczna – występuje na skutek gwałtownej zmiany pozycji, np. z leżącej na stojącą. Spadek ciśnienia pojawia się częściej u osób starszych, zwłaszcza jeśli przyjmują leki obniżające ciśnienie. Hipotonia ortostatyczna może być również efektem stałego nadużywania alkoholu.
  • Hipotonia konstytucjonalna – nazywana jest także pierwotną lub samoistną, występuje kiedy odnotowuje się stały spadek ciśnienia według norm Światowej Organizacji Zdrowia. Trudno określić konkretną przyczynę niedociśnienia.
  • Hipotonia wtórna – to obniżone ciśnienie, które utrzymuje się stale w wyniku, np. chorób układu krążenia.

Niedociśnienie – przyczyny

Za główne przyczyny niedociśnienia tętniczego uważa się niedostateczna ilość przyjmowanych płynów, wadliwe funkcjonowanie receptorów ciśnienia w organizmie, przyjmowanie leków psychofarmakologicznych, moczopędnych i rozszerzających naczynia, niewydolność przysadki mózgowej czy kory nadnerczy. Zdarza się, że przyczyny niedociśnienia mają podłoże genetyczne.

Niskie ciśnienie – objawy

Niedociśnienie powoduje przede wszystkim uczucie senności i zmęczenia. Inne objawy hipotonii to np.:

  • brak energii,
  • niemożność wykonywania aktywności fizycznej przez dłuższy czas,
  • zawroty i bóle głowy,
  • szumy w uszach,
  • duszność,
  • nadmierne pocenie się,
  • nieregularna praca serca,
  • uczucie chłodu (zwłaszcza na dłoniach),
  • większa tkliwość na ból,
  • problemy z zapamiętywaniem i koncentracją,
  • spowolnione reakcje na bodźce z zewnątrz,
  • opóźnione procesy myślowe,
  • zaburzenia widzenia,
  • pogorszone samopoczucie.

Zobacz także: Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Niskie ciśnienie w ciąży

Niedociśnienie w ciąży nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia dla matki czy płodu. Jeżeli jednak na skutek niskiego ciśnienia pojawiają się omdlenia lub zawroty głowy, mogą one spowodować niebezpieczny upadek, który może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Do najczęstszych przyczyn hipotonii w ciąży należy zbyt wysoka temperatura, ubieranie za ciepłych ubrań w stosunku do pogody, picie za małych ilości płynów, a także długie stanie. Ciężarne kobiety powinny pamiętać, aby codziennie pić przynajmniej 2 litry wody niegazowanej. Typowe objawy hipotonii w ciąży to, oprócz uczucia osłabienia, mroczki przed oczami oraz omdlenia.

Niedociśnienie – leczenie

Hipotonię samoistną łagodzi się najczęściej postępowaniem niefarmakologicznym. Metody na niskie ciśnienie to np.:

  • zwiększenie aktywności fizycznej,
  • powolne wstawanie z łóżka czy krzesła,
  • leżenie z górną częścią ciała delikatnie uniesioną,
  • jedzenie częściej, ale w mniejszych porcjach,
  • picie kawy,
  • pończochy uciskowe,
  • leczniczy masaż ciała.

Zobacz film: Tętniak serca - jak leczyć? Źródło: 36,6

Niedociśnienie leczy się również farmakologicznie, ale zazwyczaj dopiero wtedy, gdy inne metody nie przynoszą rezultatów. Osobom z hipotonię podaje się leki, które zwiększają napięcie żył oraz podnoszą ciśnienie krwi. Do leczenia hipotonii ortostatycznej stosuje się mineralokortykoidy, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego ciśnienia.

Zobacz także: MCHC niskie – przyczyny, co oznacza niski poziom?

W przypadku omdlenia osoby z niedociśnieniem, należy położyć ją płasko na ziemi i unieść kończyny dolne. Czynność pobudzi napływ krwi do serca, dzięki czemu zwiększy się ciśnienie tętnicze w organizmie.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 01.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej