Nigdy nie karm dziecka w samochodzie. Dlaczego?

Fot. oliwkowygaj / Getty Images

Jeśli zdarza ci się podać dziecku podczas jazdy przekąski to wiedz, że stwarzasz ogromne zagrożenie dla malucha. Dlaczego? I dlaczego nie wolno karmić dziecka (tak, nawet piersią wbrew obiegowej opinii) podczas jazdy? 

Karmienie dziecka podczas jazdy samochodem jest wbrew pozorom bardzo niebezpieczne. Wyobraźmy sobie taką sytuację - jedziemy autostradą, nasze dziecko je paluszki i nagle zaczyna się dławić. Co robić? Normalnie ratujemy dziecko poprzez poklepanie po plecach, ułożenie go na brzuchu. Po ataku podajemy wodę. A w samochodzie? Najpierw musimy się zatrzymać, wysiąść, wypiąć dziecko i dopiero możemy mówić o udzieleniu pomocy. Przez ten czas może wydarzyć się coś bardzo złego... 

Dzieci nie powinno karmić się w samochodzie także piersią - mamy, które wypinają dziecko z fotelika i przystawiają do piersi, następnie zapinając pas także na dziecko, chyba nie zdają sobie sprawy, że podczas wypadku ich pociecha zostanie przez nie same zmiażdżona. 

Polecamy: Wykaz leków, po których nie można prowadzić samochodu

Zawsze, kiedy chcemy nakarmić dziecko podczas podróży samochodem powinniśmy się zatrzymać. Wypinanie dziecka z fotelika, karmienie w trakcie jazdy, podawanie przekąsek, ba, nawet wody - wszystko to stwarza zagrożenie, a w czasie prowadzenia nie będziemy mogli udzielić dziecku pomocy na wypadek udławienia. Nie mówiąc już o tym, że w nerwowej sytuacji sami możemy spowodować zagrożenie w ruchu drogowym. 

Zobacz, co na temat karmienia dziecka w trakcie jazdy mówią eksperci:

Zobacz film: Karmienie dziecka podczas jazdy samochodem - dlaczego nie powinno się tego robić. Źródło: Dzień Dobry TVN

Niezależnie od wieku dziecka i bezpiecznego fotelika nie powinno się podawać jedzenia także dlatego, że pasy bezpieczeństwa oraz pozycja dziecka, jaką wymusza fotelik, są niezdrowe. Narządy jamy brzusznej uniesione do góry uciskają na przeponę, powodując zakwaszenie środowiska przełyku i gardzieli, co z kolei prowadzi do obkurczania się dróg oddechowych. Dziecko cierpi na tak zwany refluks, kiedy treść pokarmowa cofa się do przełyku, co z pewnością nie poprawia jego samopoczucia. 

Właśnie dlatego dziecko nie powinno jechać samochodem najedzone! W trakcie podróży również nie jest wskazane karmienie dziecka do syta. Pełny brzuszek i pozycja w foteliku sprawiają, że maluszek będzie bardzo źle się czuł. Przez to podróż może upłynąć w fatalnej atmosferze...

Jak przygotować dziecko do dalekiej podróży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zanim zabierzesz dziecko w tropiki. Źródło: 36,6.

Choć dla rodziców te rady mogą wydać się oczywiste, to przypominamy:

  • zawsze blokujcie drzwi od strony dziecka;
  • dobrze także zablokować okno, aby malec sam go nie otworzył;
  • nie wolno pozostawiać dziecka (zwierząt także) bez opieki w samochodzie;
  • nie sadzajmy dziecka za kierownicą, zwłaszcza, kiedy jesteśmy na siedzeniu obok lub stoimy obok samochodu;
  • fotelik musi być dobrze zamocowany w samochodzie - najlepiej sprawdzać, czy nic się nie poluzowało przed każdą jazdą;
  • dziecko powinno całą podróż odbywać zapięte w pasy swojego fotelika.

Co zabrać ze sobą w dłuższą podróż? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co zjeść przed podróżą i jaki prowiant zabrać ze sobą w drogę? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 30.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej