Niedrożność jajowodów – objawy, przyczyny i badania diagnostyczne

Fot. Tharakorn / Getty Images

Niedrożność jajowodu może być jednostronna bądź obustronna. Główną przyczyną są zrosty pooperacyjne, zakażenia miednicy mniejszej czy stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jako metody antykoncepcji. Istnieje możliwość wykorzystania technik wspomaganego rozrodu.

Jajowód jest parzystym narządem układu rodnego kobiety. Ma długość około 15 cm. Z jednej strony ma ujście maciczne, czyli uchodzące do jamy macicy, a z drugiej ujście brzuszne, które poprzez końcowe strzępki styka się z jajnikiem. Strzępki te odpowiadają za wychwycenie komórki jajowej i przetransportowanie jej do dalszego odcinka, czyli bańki jajowodu. To właśnie tam najczęściej dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia się gamety męskiej i żeńskiej. Dalej komórka jajowa, zapłodniona lub nie, wędruje przez jajowód do jamy macicy. W dalszych odcinkach również może dojść do zapłodnienia, jednak warunkiem jest możliwość przejścia komórki jajowej przez całość jajowodu, czyli jego drożność. Niedrożność jajowodów jest jedną z częstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Niedrożność może dotyczyć jednego jajowodu, ale też obu, od czego należy uzależnić dalsze postępowanie. Płodność warunkuje drożność co najmniej jednego jajowodu.

Przyczyny niedrożności jajowodu

Główną przyczyną niedrożności jajowodu są stany zapalne nie tylko w obrębie jajowodu, ale również innych struktur, jak jajniki czy macica. Najczęściej za zapalenia odpowiedzialne są rzeżączka lub chlamydioza. Kiedy dojdzie do pojawienia się zrostów w miednicy mniejszej, zamykają one światło jajowodu i doprowadzają do jego niedrożności. Kolejnymi częstymi przyczynami niedrożności jajowodów są:

Niedrożność jajowodów – jak rozpoznać?

Jedynym „objawem” niedrożności jajowodów jest niemożność zajścia w ciążę. Niepłodność, czyli niemożność zajścia w ciążę przy regularnym (3–4 dni w tygodniu) współżyciu przez rok, to częsty powód zgłaszania się młodych kobiet do lekarza. Badaniem pozwalającym na potwierdzenie bądź wykluczenie niedrożności jajowodów jest histerosalpingografia. Jest to tanie i proste badanie trwające zaledwie kilka minut. Wprowadza się do jajowodu (przez szyjkę macicy i macicę) środek kontrastowy, po czym wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich. Przed wykonywaniem badania nie wolno nic jeść ani pić przez około 8 godzin. Jeśli to badanie nie pozwala na potwierdzenie czy wykluczenie rozpoznania niedrożności jajowodów, lekarz może zlecić wykonanie badania laparoskopowego, podczas którego podaje się do jamy macicy błękit metylenowy i obserwuje się przemieszczanie się tego środka przez jajowody. Badanie to wykonuje się w znieczuleniu ogólnym w warunkach sali operacyjnej.

Jak działa układ rozrodczy kobiety? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Leczenie niedrożności jajowodów

Postępowanie terapeutyczne w przypadku niedrożności jajowodów jest uzależnione od tego, czy jest ona jednostronna czy obustronna. Jeśli niedrożność dotyczy tylko jednego jajowodu, ciąża jest możliwa. Możliwe jest wspomaganie owulacji. Jeśli niedrożność jest obustronna, konieczne jest rozważenie metod zapłodnienia pozaustrojowego w przypadku chęci zajścia w ciążę.

Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 29.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej