Neonatolog – specjalista leczenia i pielęgnacji noworodków

Fot: metinkiyak / gettyimages.com

Neonatolog to lekarz specjalista, który obejmuje opieką zarówno zdrowe, jak i chore noworodki, czyli dzieci w pierwszych 4 tygodniach życia. W przypadku schorzeń okresu noworodkowego często kontynuuje leczenie starszych niemowląt. Konsultacje neonatologiczne zdarzają się też w okresie prenatalnym.

Neonatologia (łac.neonatus –noworodek) to niezwykle obszerna dziedzina pediatrii. Wymaga wiedzy z zakresu chorób wewnętrznych, neurologii, okulistyki, audiologii, ginekologii i położnictwa, genetyki medycznej, rehabilitacji, medycyny ratunkowej, a nawet psychologii. Potrzeba wyodrębnienia specjalizacji obejmującej najmłodsze dzieci wynika z faktu, że organizm noworodka różni się anatomicznie i fizjologicznie od ciała starszych dzieci i dorosłego człowieka.

Jakie szanse na przeżycie mają skrajne wcześniaki? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie szanse na przeżycie mają skrajne wcześniaki? Źródło: 36,6.

Czym zajmuje się neonatolog?

W przypadku choroby ciężarnej albo wykrycia w badaniach prenatalnych wady płodu, neonatolog zajmuje się dzieckiem jeszcze przed jego przyjściem na świat. Celem tej opieki jest określenie właściwego sposobu prowadzenia ciąży, optymalnego terminu porodu, możliwości wykonania zabiegów ratujących zdrowie małego pacjenta, a także monitorowanie jego podstawowych parametrów życiowych, takich jak rytm serca, oddech czy aktywność ruchowa. Rozpoczętą prenatalnie diagnostykę lekarz neonatolog kontynuuje po narodzinach dziecka.

Neonatolog bada każde nowo narodzone dziecko. Ocenia prawidłowość jego rozwoju, wydolność każdego z układów narządowych, rozpoznaje ewentualne wady lub schorzenia. Pierwszym po narodzeniu (w 1., 5. i 15. minucie życia) badaniem, wykonywanym przy udziale neonatologa, jest ocena stanu dziecka w skali Apgar. Monitorowane są wówczas: zabarwienie skóry, praca serca, reakcja na bodźce, napięcie mięśni i oddech. Po zważeniu i zmierzeniu noworodka neonatolog bada jego głowę, kręgosłup, narządy wewnętrzne (ich rozmiar i budowę), przepływ krwi przez tętnice w pachwinie, kolana, stawy biodrowe, stopy, narządy płciowe, podniebienie i język.

Rolą neonatologa jest szybkie określenie stanu zdrowia dziecka, wychwycenie wszelkich niepokojących objawów i zlecenie dodatkowej diagnostyki. Bywa ona często niezbędna, ponieważ część ciężkich wad ujawnia się dopiero po porodzie, kiedy zmieniają się warunki pracy układów: krążenia i oddechowego. Decyzją specjalisty mały pacjent może zostać zatrzymany na oddziale patologii noworodków celem wykonania badań laboratoryjnych i obrazowych oraz, w razie potrzeby, podjęcia leczenia.

Noworodki, które trafiają pod stałą opiekę neonatologa

Neonatolog obejmuje pacjentów stałą opieką wówczas, gdy:

  • matka przeszła poważną chorobę w czasie ciąży,
  • stwierdzono nieprawidłowości w rozwoju płodu,
  • dziecko urodziło się przedwcześnie,
  • u dziecka doszło do zakażenia lub urazu okołoporodowego,
  • istniała konieczność resuscytacji dziecka po porodzie,
  • noworodek uzyskał niską punktację w skali Apgar,
  • u dziecka rozpoznano choroby okresu noworodkowego,
  • u noworodka zdiagnozowano nieprawidłowości anatomiczne lub czynnościowe,
  • podejrzewa się lub potwierdzono istnienie wady wrodzonej u dziecka,
  • niezbędna jest opieka lekarska po przebytej przez noworodka operacji,
  • wymagane jest wspomaganie podstawowych funkcji życiowych dziecka.

Zobacz nasz film i poznaj lekarza, który ratuje życie wcześniakom

Zobacz film: Jak dr Wojciech Kowalik ratuje życie wcześniakom? Źródło: 36,6.

Szczególną grupę pacjentów neonatologa stanowią wcześniaki. Specjalista czuwa nad ich prawidłowym rozwojem, aby nie doszło do powikłań związanych z niedojrzałością narządów. Pomaga przedwcześnie urodzonym dzieciom dogonić rozwojowo rówieśników, którzy przyszli na świat we właściwym terminie. W tym zakresie neonatolog współpracuje z wieloma innymi specjalistami, m.in. kardiochirurgami, neurologami, rehabilitantami. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny szansę na prawidłowy rozwój mają nawet dzieci o masie urodzeniowej poniżej kilograma. W przypadku zdrowych nowych noworodków neonatolog może służyć radą w zakresie żywienia, pielęgnacji czy szczepień.

Kiedy należy zwrócić się do neonatologa?

Jeśli rodziców noworodka, który został wypisany ze szpitala jako zdrowy, zaniepokoi cokolwiek w jego zachowaniu lub wyglądzie, powinni niezwłocznie zgłosić się do poradni neonatologicznej. Do objawów, których nie wolno lekceważyć, należą:

  • mała aktywność ruchowa,
  • brak apetytu, zbyt mały przyrost masy ciała,
  • zaburzenia oddychania, bezdechy,
  • uporczywe biegunki lub zaparcia, a także ulewania, wymioty,
  • zmiany skórne,
  • wzmożone (lub osłabione) napięcie mięśniowe,
  • brak reakcji na bodźce (dźwięki, dotyk),
  • brak odruchów fizjologicznych właściwych dla okresu noworodkowego.

Poradnia neonatologiczna może objąć opieką medyczną niemowlęta nawet do pierwszego roku życia. Jej rolą jest monitorowanie rozwoju psychoruchowego dziecka i – w razie potrzeby – koordynowanie wizyt specjalistycznych, np. z zakresu neurologii dziecięcej, rehabilitacji neurorozwojowej czy okulistyki. Jeśli to konieczne, neonatolog kwalifikuje małych pacjentów do hospitalizacji.

Jak przygotować się do wizyty u neonatologa?

Do poradni neonatologicznej wymagane jest skierowanie, które można uzyskać u lekarza rodzinnego. Na wizytę należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz wyniki wszystkich aktualnych badań. Warto także przygotować całą dokumentację medyczną związaną z przebiegiem ciąży i porodu.

Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 09.07.2018,
Opublikowano: 09.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej