Neofobia żywieniowa u dzieci – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Fot: Jose Luis Pelaez Inc / gettyimages.com

Neofobia żywieniowa to występująca u dzieci, najczęściej w wieku 1–5 lat, niechęć do określonych pokarmów, w szczególności nieznanych. Awersja dotyczyć może zarówno smaku, jak i wyglądu, struktury czy zapachu jedzenia.

Neofobia żywieniowa u dorosłych zdarza się rzadko, a jej przypadki zwykle mają genezę w awersji rozwiniętej na etapie wczesnego dzieciństwa. Szacuje się za to, że problem neofobii dotyczyć może nawet co dziesiątego dziecka.

Objawy neofobii żywieniowej

Termin „neofobia” oznacza dosłownie lęk przed nieznanym. Neofobia żywieniowa u dzieci to powiązana z silnym strachem nieufność wobec pokarmów, które dotąd nie figurowały w ich jadłospisie. Niekiedy obejmuje ona także produkty wcześniej akceptowane, ale podane w nowej formie.

Zobacz także: Najczęstsze błędy żywieniowe Polaków i ich wpływ na zdrowie

Neofobia żywieniowa ma różny przebieg, w zależności od indywidualnych cech dziecka i szeregu czynników, które składają się na ten problem. Można jednak wskazać szereg objawów pozwalających odróżnić zaburzenie od zwykłego kapryszenia malca, który odmawiając spożywania określonych produktów, próbuje po prostu zaznaczyć własną indywidualność i potrzebę kontroli nad rzeczywistością.

Dzieci z neofobią żywieniową najczęściej:

  • akceptują nie więcej niż 20–30 potraw;
  • nie tylko nie chcą jeść określonych produktów, ale nawet mieć ich w zasięgu wzroku;
  • wpadają w histerię przy próbie nakłonienia ich do spożycia danej potrawy (mogą nie tylko odpychać łyżeczkę czy wypluwać pokarm, ale też płakać, krzyczeć, wymiotować itd.);
  • nie odmawiają jedzenia w ogólności (przeciwnie, mogą zjeść znaczne ilości ulubionych potraw), ale po nieakceptowane produkty nie sięgają nawet wówczas, gdy są głodne.

Przyczyny neofobii żywieniowej u dzieci

Problem neofobii żywieniowej u dzieci wciąż jest przedmiotem badań specjalistów. Istnieje hipoteza, że awersja do nowych pokarmów jest na wczesnym etapie rozwoju naturalnym mechanizmem obronnym. W życiu małego człowieka wciąż przybywa bowiem nie tylko nowych elementów diety, ale i nowych bodźców w ogólności. Dziecko broni się przed ich nadmiarem, ponieważ jego zdolności adaptacyjne są ograniczone. Fakt, że niektóre maluchy przechodzą okres neofobii łagodnie, a u innych objawia się silną niechęcią do określonych produktów, może być konsekwencją wielu innych czynników, które składają się na etiologię tego zaburzenia.

Neofobia żywieniowa rozwija się zwykle u dzieci, które:

  • w okresie niemowlęcym nie miały okazji oswoić się z różnorodnością smaków ze względu na ubogą dietę matki (w czasie, gdy były karmione piersią) lub monotonne posiłki w okresie rozszerzania diety;
  • nie mają odpowiednich wzorców dietetycznych w najbliższym otoczeniu (dzieci z większym zaufaniem sięgają po nowe produkty, jeśli jedzą je także ich rodzice);
  • są zmuszane do jedzenia lub z innych przyczyn spożywają posiłki w nerwowej atmosferze.

Skutki neofobii żywieniowej

Neofobia żywieniowa zwykle ustępuje samoistnie z wiekiem, ale brak właściwego postępowania może mieć wiele poważnych konsekwencji. Uboga dieta wiąże się z niedoborami pokarmowymi, co na dłuższą metę skutkuje szeregiem problemów zdrowotnych i zaburzeniami rozwoju dziecka. Jeśli jest ono zmuszone do jedzenia, posiłki stają się źródłem permanentnego stresu. Co więcej, maluch wzrasta w poczuciu winy i przekonaniu, że nie spełnia oczekiwań rodziców. Z kolei gdy opiekunowie pod wpływem protestów dziecka godzą się na jego monotonny jadłospis, zyskuje ono nieprawidłowe wzorce rozwiązywania problemów – uczy się strategii wymuszania, radzenia sobie z trudnościami poprzez ich unikanie.

Zobacz także: Piramida żywienia – zalecenia naukowców dotyczące zdrowej diety

Mały neofobik ma kłopot z odnalezieniem się w grupie rówieśniczej. Niechętnie spędza czas w przedszkolu, źle czuje się na przyjęciach urodzinowych czy wycieczkach, ponieważ takim sytuacjom zawsze towarzyszy jedzenie. Częste napięcia dotyczące posiłków nie sprzyjają także kształtowaniu się bliskich relacji rodzinnych.

Dlaczego dziecko nie chce jeść i co zrobić, aby odzyskało apetyt? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego dziecko nie chce jeść? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Leczenie neofobii żywieniowej

Neofobię żywieniową można leczyć w specjalistycznych ośrodkach, korzystając z pomocy wykwalifikowanych w tym kierunku psychologów dziecięcych i dietetyków. Przede wszystkim jednak należy stworzyć dziecku warunki, w których rozwinie się jego ciekawość nowych produktów. Podstawę stanowi pozytywna atmosfera towarzysząca jedzeniu (ideałem są spokojne, regularne, rodzinne posiłki). Zróżnicowane pokarmy najlepiej wprowadzać do jadłospisu niemowlęcia już od 7 miesiąca życia. Gdy dziecko podrośnie, warto jest angażować je w proces przyrządzania posiłków, uczynić z tego formę zabawy. Można też wykorzystać fakt, że dzieci chętnie sięgają po produkty, które mają atrakcyjną dla nich formę wizualną (np. są w kształcie postaci z bajki). Aby wyjść naprzeciw dziecięcej potrzebie stanowienia o sobie samym, dobrze jest dawać maluchowi możliwość wyboru, np. pomiędzy kanapką z wędliną a kanapką z serem.

Według badaczy problemu neofobii żywieniowej przy zachowaniu powyższych warunków kilkunastokrotna ekspozycja na budzące niechęć pokarmy przynosi pożądane efekty. Przez ekspozycję rozumie się nie tylko proponowanie dziecku określonego produktu – często wystarczy pozostawić go w zasięgu wzroku malca.

Bibliografia:

1. Kozakowska-Kozioł A., Piórecka B. Neofobia żywieniowa jej uwarunkowania i konsekwencje zdrowotne, „Pediatria” 2013 (1): 4–6.

Data aktualizacji: 05.04.2019,
Opublikowano: 05.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej