Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce

mat. prasowe 

Nasz kraj niestety od lat zmaga się z dużym zanieczyszczeniem powietrza i smogiem, ale wciąż można znaleźć miejsca w polskim krajobrazie, gdzie jakość powietrza jest naprawdę dobra. Człowiek potrzebuje do egzystencji trzech rzeczy: zdrowej żywności, wody i czystego powietrza. Jeśli chodzi o wodę i jedzenie, mamy bezpośredni wpływ na to, jakie produkty wybieramy. Na szczęście są to coraz częściej zdrowe jakościowo produkty niezawierające wielu konserwantów. Na wybór powietrza nie mamy już takiego wpływu. Pozostaje nam oddychanie wszystkim, co znajduje się w naszym otoczeniu.

Gdzie jest najczystsze powietrze w Polsce?

Powietrze, którym oddychamy, składa się w 78% z azotu, ok. 21% stanowi tlen, a reszta to składniki zmienne i zawiesiny, pyły oraz sadza, które wpływają negatywnie na samopoczucie każdego z nas. Te składniki mogą powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne i trudności w zasypianiu u każdego z nas, niezależnie od konkretnych predyspozycji zdrowotnych. Jeśli chodzi o miasta i aglomeracje powyżej 100 tys. mieszkańców, najniższy wskaźnik średniego narażenia na szkodliwy pył PM2,5 w takich miast występuje w różnych miejscach na mapie naszego kraju. Do najbardziej zdrowych miejscowościach zalicza się kilka z nich. Jakich? Zobaczcie poniżej.

Trójmiasto

Zarówno Gdańsk, Sopot, jak i Gdynia zawdzięczają dobre powietrze głównie swojemu nadmorskiemu położeniu. Bliskość plaży i morza to czynniki, które cały czas przyciągają nowych mieszkańców oraz stale napływających turystów spędzająych swoje urlopy nad polskim Bałtykiem. Na plaży jesienią i zimą można morsować, natomiast wiosną i latem biegać lub uprawiać jogę. Wiele klimatycznych miejsc do zamieszkania oferuje strona: https://obido.pl. Szczególnie polecamy ją osobom rozważającym zamieszkanie na wybrzeżu polskiego Bałtyku. Zalety tego położenia odczuwają sami mieszkańcy, podkreślając benefity zdrowotne z powodu wszechobecnej morskiej przyrody.

Szklarska Poręba

Kolejnym miastem z czystym powietrzem jest Szklarska Poręba. Miasto położone w województwie dolnośląskim leży w sercu karkonoskiego pasma. Z powodu górskiego klimatu, warunki klimatyczne w tej popularnej miejscowości uzdrowiskowej są tak dobre, że porównuje się ją do miejscowości położonych w Alpach powyżej 2000 m n.p.m., do których chętnie jeżdżą także polscy turyści. Pogodę na bieżąco nadzoruje istniejąca tu od 1891 roku klimatologiczna stacja meteorologiczna. Z tych danych wiemy, że najmniej wilgotnym miesiącem jest maj, a najbardziej wilgotnym miesiącem grudzień. Z kolei do najcieplejszych miesięcy należą lipiec i sierpień.

Słupsk

Inne miasta ze zdrowym powietrzem to Słupsk, który znajduje się w niedalekiej odległości od morza. To również ta miejscowość, której klimat powodowany jest bliskością Morza Bałtyckiego. Z kolei klimat kontynentalny ma bardzo małe oddziaływanie w Słupsku w porównaniu do pozostałych części kraju.

Suwałki

Do najzdrowszych pod kątem powietrza miejscowości należą także Suwałki. Miasto położone nad jeziorem Czarna Hańcza jest nazywane polskim biegunem zimna, z racji tego, że napływa tam sporo zimnych mas powietrza z arktycznych i kontynentalnych wpływów. Powoduje to też, że zimy w Suwałkach są długie (nawet dwa razy bardziej niż na zachodnim krańcu Polski), mroźne i często brak tutaj typowej wiosny, dlatego mieszkańcy odnotowują zimę i lato jako główne pory roku. Pracując zdalnie lub w tzw. wolnym zawodzie, z pewnością można zamieszkać w Suwałkach lub jego okolicach, ponieważ region ten należy do najpiękniejszych miejsc w kraju.

Najzdrowsze miejsca w Polsce pod względem klimatycznym

Na jakość zdrowia człowieka w dużej mierze wpływa również klimat, w jakim się żyje, dlatego tak ważne są elementy takie jak: wilgotność, ciepło, położenie itd. Do najcieplejszych miejsc w naszym kraju należy kilka miejscowości. Jakich? Przedstawiamy poniżej.

Dolny Śląsk

Okolice Zielonej Góry położonej na Dolnym Śląsku to topowe miejsce należące do najzdrowszych w naszym kraju. Do najcieplejszych miast tego województwa zaliczany jest Wrocław i Opole, ponieważ średnia roczna temperatura w tych okolicach wynosi powyżej 9 stopni C. Mieszkanie w takim miejscu to także dostęp do znajdujących się w pobliżu dużych terenów zieleni.

Bieszczady

Leśny klimat, czyste powietrze i piękne zimy to atuty, które mają do zaoferowania Bieszczady. Poza Suwalszczyzną nie ma w naszym kraju tak rozległych, naturalnych terenów położonych z dala od aglomeracji miejskich. Oprócz zdrowego klimatu i wielu ciekawych miejsc do długich wędrówek, ze szczytów rozciągają się spektakularne widoki. Mieszkanie w Bieszczadach wymaga również dobrego pomysłu na wykonywaną pracę.

Warmia i Mazury

Przyjaznym klimatem, niesamowitą rzeźbą terenu oraz niskim zanieczyszczeniem powietrza wyróżniają się Warmia i Mazury. Krystaliczne jeziora oraz natura na wyciągniecie ręki, umożliwiają pozyskiwanie z tego obszaru wszystkiego, co najlepsze. Na Warmii i Mazurach znajduje się ponad 3 tys. jezior, wiele z nich jest połączonych kanałami i rzekami, tworząc szlaki wodne dla miłośników żeglarstwa. Znajduje się tu wiele parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody i kompleksów leśnych, dzięki naturalnym walorom przyrodniczym tereny te są określane Zielonymi Płucami Polski.

Data aktualizacji: 26.10.2021,
Opublikowano: 26.10.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej