Nadreaktywność oskrzeli – co to jest i jakie daje objawy?

Fot: decade3d / gettyimages.com

Objawy nadreaktywności są takie same u dzieci, jak i u dorosłych. Obejmują przede wszystkim duszność i kaszel, które nie wystąpiłyby u zdrowej osoby w reakcji na ten sam bodziec zewnętrzny. Nadreaktywność oskrzeli może być wynikiem ich skurczu bądź nadmiaru wydzieliny w drzewie oskrzelowym.

Nadreaktywność oskrzeli to stan, kiedy układ oddechowy reaguje nieadekwatnie do działającego bodźca. Najczęściej określa sytuację, kiedy dany bodziec nie wywołałby żadnych objawów u osoby zdrowej, natomiast osoba z nadreaktywnością oskrzeli zaprezentuje pewne symptomy ze strony układu oddechowego. Nadreaktywność oskrzeli obejmuje przede wszystkim skurcz mięśniówki gładkiej oskrzeli, co powoduje ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Konieczne jest więc włączenie odpowiednich preparatów rozkurczających oskrzela.

Co to jest nadreaktywność oskrzeli?

Nadreaktywność oskrzeli to stan, kiedy człowiek ma nadmierną predyspozycję do skurczu oskrzeli. Powoduje to spadek przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Co więcej, skurcz następuje po zadziałaniu czynnika niewywołującego u zdrowych ludzi reakcji ze strony układu oddechowego. Aby zrozumieć mechanizm nadreaktywności oskrzeli, należy zdawać sobie sprawę, że drogi oddechowe nie stanowią sztywnej rury o stałej średnicy. W różnych stanach fizjologicznych światło oskrzeli rozszerza się bądź zwęża. Ta pierwsza sytuacja może mieć miejsce np. przy intensywnym wysiłku fizycznym. Natomiast zwężenie światła oskrzeli może być konsekwencją ekspozycji na zanieczyszczenia. Są to jednak stany chwilowe, ustępujące po usunięciu czynnika sprawczego.

Zobacz film: Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Przyczyny nadreaktywności oskrzeli

Wśród przyczyn wystąpienia nadreaktywności oskrzeli wymienia się predyspozycje rodzinne. Mowa tu o dodatnim wywiadzie rodzinnym w kierunku alergii, astmy oskrzelowej. Wyróżnia się dwa typy mechanizmów upośledzających drożność dróg oddechowych w oskrzelach – nadmierny skurcz i nadmiar wydzieliny oskrzelowej. Do zjawiska nadreaktywności oskrzeli predysponują choroby przewlekłe dróg oddechowych w postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, mukowiscydozy czy astmy. W ich przebiegu światło oskrzeli jest dodatkowo zwężone przez nadmierne wydzielanie śluzu. Nadmierna produkcja substancji śluzowych w oskrzelach, upośledzająca przepływ powietrza przez ten układ, to również ekspozycja na czynniki drażniące, jak zanieczyszczenia powietrza czy papierosy. Skurcz oskrzeli mogą wywołać ponadto stosowane leki. Do stanów predysponujących do wystąpienia nadreaktywności oskrzeli zalicza się:

  • astmę oskrzelową,
  • nawracające infekcje układu oddechowego,
  • palenie papierosów,

Jak rozpoznać nadreaktywność oskrzeli?

Nadreaktywność oskrzeli objawia się przede wszystkim dusznością, uczuciem braku powietrza w klatce piersiowej, świszczącym kaszlem i oddechem. Kaszel nasila się w pozycji leżącej. Diagnostyka przepływu w drogach oddechowych opiera się na próbach czynnościowych układu oddechowego. Jedną z nich jest badanie spirometryczne, kiedy badany wdmuchuje nagromadzone w płucach powietrze przez ustnik do urządzenia. Badanie pozwala na ocenę obecności jakiejkolwiek obturacji. Można również wykonać testy prowokacyjne (koniecznie w obecności lekarza), a także testy wysiłkowe, by sprawdzić, jak wygląda oddech i przepływ powietrza podczas aktywności fizycznej. Oskrzela powinny wtedy się lekko rozszerzyć, a przepływ powietrza powinien być zwiększony. Jednak okazuje się, że w przypadku nadreaktywności oskrzeli drogi oddechowe mimo wysiłku ulegają dalszemu zwężaniu.

Leczenie nadreaktywności oskrzeli

Nadreaktywność oskrzeli nie jest uznana za jednostkę chorobową, a jedynie za objaw. W związku z tym, chcąc ją leczyć, należy przeciwdziałać jej przyczynie, czyli stosować leczenie objawowe, np. astmy. Postępowanie lecznicze prowadzone jest indywidualnie według zaleceń lekarza. Często istnieje konieczność podawania doraźnie leków działających rozszerzająco na oskrzela.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 01.06.2018,
Opublikowano: 01.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej