Nadczynność tarczycy – objawy u dzieci i dorosłych

Objawy nadczynności tarczycy są bardzo uciążliwe. Szczególnie odczuwają je kobiety, ale także dzieci. Szczegółowa analiza i stała kontrola lekarza pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu hormonów oraz zniwelowanie symptomów choroby.

Nadczynność tarczycy jest chorobą, która objawia się nadmierną produkcją hormonów tarczycy: trójjodotyroniny (T3), i tyroksyny (T4). To schorzenie ma nieprzyjemne objawy i może powodować równie przykre powikłania. Najgroźniejszym z nich jest przełom tarczycowy.

Lekarz przed postawieniem jednoznacznej diagnozy musi przeprowadzić dokładną analizę objawów nadczynności tarczycy. To z kolei pozwala na szybkie zastosowanie właściwego leczenia. Hormony tarczycy mogą nadmiernie aktywować układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy.

Objawy mogą mieć różną postać. W jednym wypadku występują pojedynczo, a w innym – w formie grupowej. Najczęściej pacjenci uskarżają się na wzmożoną potliwość, kołatanie serca, duszności czy bezsenność. Dodatkowo może pojawić się zwiększone ciśnienie tętnicze, nerwowość, pobudzenie i problemy z koncentracją. Często także osoby chudną wskutek szybszej przemiany materii. Objawem nadczynności tarczycy jest również przerost gruczołu, przyspieszone bicie serca praz wytrzesz oczu.

Nadczynność tarczycy można traktować jak zaburzenie, czego skutkiem jest zwiększona produkcja hormonów. T3 i T4 wpływają na funkcjonowanie tkanek, metabolizm i produkcję ciepła w organizmie człowieka. Funkcjonowanie tarczycy jest stymulowane przez przysadkę mózgową uwalniającą hormon tyreotropowy (TSH), który pobudza produkcję trójjodotyroniny i tyroksyny.

Nadczynność tarczycy u dzieci

W przypadku dzieci nadczynność tarczycy bywa niezwykle problematyczna. Jej głównymi objawami są nadmierne spalanie substancji odżywczych oraz szybsza przemiana materii. Dla dzieci są to bardzo niekorzystne objawy, które nie tylko utrudniają funkcjonowanie, ale także prawidłowy rozwój.

W przypadku układu nerwowo-mięśniowego może wystąpić słabsza koncentracja, osłabienie mięśni bądź nadmierna ruchliwość, lękliwość, bezsenność czy chwiejność emocjonalna. W układzie kostnym spotyka się przyspieszenie wzrastania i wieku kostnego. Dzieci cierpiące na nadczynność tarczycy mogą mieć problemy ze wzmożoną perystaltyką jelit, nadmiernym wypadaniem włosów, moczeniem nocnym. Nadczynność tarczycy u dzieci objawia się wytrzeszczem oczu, przyspieszeniem tętna oraz podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.

Choroba wrodzona przejawia się wybroczynami, ciepłą i wilgotną skórą oraz powiększeniem wątroby, która może mieć uszkodzony miąższ, a w konsekwencji zostać zaatakowana przez żółtaczkę. U dziewczynek przed okresem pokwitania może wystąpić opóźnienie pierwszej miesiączki. Natomiast dziewczynki już miesiączkujące mają wydłużające się lub skrócone cykle.

Nadczynność tarczycy u dorosłych

U dorosłych nadczynność tarczycy objawia się intensywniej. Pojawi się nadwrażliwość na ciepło, nadmierna potliwość, wzmożone pragnienie, nerwowość i drażliwość. Dodatkowo omawiana przypadłość może powodować choroby przewodu pokarmowego lub serca.

Objawami nadczynności tarczycy u dorosłych są: drżenie palców, kołatanie serca, dolegliwości skórne, osłabienie mięśni nóg, łzawienie, duszność oraz zaburzenia trawienia. Dodatkowo pogarsza się kondycja paznokci oraz włosów, a także rozregulowują się cykle miesiączkowe. Utajona nadczynność tarczycy daje bardzo delikatne symptomy, które są trudne do zauważenia.

Jak leczyć nadczynność tarczycy?

Diagnostyka wobec nadczynności tarczycy u dzieci powinna być wdrożona jak najszybciej oraz być prowadzona pod stałą kontrolą lekarza specjalisty. W przypadku gdy objawy się nasilą, należy odbyć leczenie szpitalne. Endokrynolodzy zalecają trzy drogi leczenia.

Pierwsza, farmakologiczna, jest długotrwała i opiera się na przyjmowaniu leków przeciwtarczycowych. Ich zadaniem jest hamowanie nadmiernej produkcji hormonów. Efekty powinny być widoczne od 1 do 3 tygodni.

Drugim sposobem jest leczenie promieniotwórczym izotopem jodu, określane mianem radiojodu. Substancja jest jednorazowo podawana, skutkiem czego jest uszkodzenie komórek tarczycy i dzięki temu zmniejszeniem uwalnianych hormonów.

Trzecią metodą jest leczenie operacyjne. Podczas tej kuracji częściowo wycina się tarczycę w celu obniżenia ilości tkanki tarczycowej lub usunięcia nadczynnych guzków. Bez względu na to, który rodzaj terapii będzie zastosowany, chory musi znajdować się pod stałą kontrolą endokrynologiczną.

Profilaktyka nadczynności tarczycy u dorosłych 

Lekarze podkreślają, aby nie zapominać o stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety. Zalecają unikanie produktów, które obciążają układ pokarmowy, takich jak: kapusta, soja, groch, brukselka, kasza gruboziarnista. Dodatkowo, osoby chore nie powinny spożywać ostrych przypraw, wśród których są m.in. chilli, pieprz i pikantna papryka. Dobrymi alternatywami dla nich będą natomiast: koper, kminek, tymianek, majeranek, wanilia czy cynamon.

Zobacz film: Jak wygląda zdrowa tarczyca i z Hashimoto? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.03.2019,
Opublikowano: 22.03.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Helenka 27.03.2018r.

jakie są wskazania do operacji?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej