Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu

Fot. cglade / Getty Images

Nadciśnienie tętnicze to poważne schorzenie, które nieleczone może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Przez zbyt wysokie ciśnienie krwi mogą rozwinąć się także i inne choroby, w tym problemy z erekcją. Co należy wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym? Sprawdźcie. 

Nadciśnienie tętnicze jest uznane za chorobę cywilizacyjną i najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Rocznie z powodu nadciśnienia tętniczego umiera na świecie 10 milionów osób, a połowa chorych w ogóle nie wie o swojej chorobie. Przypominamy także, że w Polsce w maju i czerwcu trwa kampania MMM18, czyli Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego zorganizowana przez Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. W ramach kampanii można zbadać swoje ciśnienie. Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii www.mmm18.pl.

Zobacz film: Nadciśnienie tętnicze jest coraz bardziej powszechne u osób młodych. Akcja #bojatakmowie namawia do badania się. Źródło: Agencja TVN

Zbyt wysokie pomiary ciśnienia tętniczego wykazują związek z zapadalnością na choroby układu krążenia (zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, choroba tętnic obwodowych) oraz niewydolność nerek. Jak przypomina profesor Jacek Jóźwiak:

Powikłania nadciśnienia tętniczego w największym stopniu dotyczą układu krążenia, układu nerwowego oraz układu wydalniczego. Następstwami nieleczonego nadciśnienia tętniczego są w związku z tym odpowiednio zawały serca, udary mózgu i choroby nerek. 

Nadciśnienie tętnicze to choroba, którą należy kontrolować. Często pacjent powinien przyjmować nie tylko leki, ale i zmienić tryb życia na zdrowy. Niestety farmakoterapia nie powinna być przerywana, o czym mówił prof. Jóźwiak podczas czatu na portalu zdrowie.tvn.pl:

Leczenie nadciśnienia trzeba traktować jako proces ciągły. Odstawienie leków na nadciśnienie spowoduje niestety jego wzrost, czyli powrót do punktu wyjścia z momentu diagnozowania nadciśnienia. Długotrwałe przyjmowanie leków na nadciśnienie należy traktować jako swoistą polisę ubezpieczeniową, dzięki której zapobiega się poważnym powikłaniom nadciśnienia tętniczego w postaci zawału serca czy też udaru mózgu.

Pacjenci cierpiący na nadciśnienie tętnicze wymagają stałej opieki lekarskiej. Lekarz prowadzący powinien jasno określić kiedy i jakie leki przyjmować. Nadciśnienie jest chorobą, która wymaga indywidualizacji postępowania farmakologicznego.

Dieta a nadciśnienie

Zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna mogą znacznie pomóc pacjentom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym. Przede wszystkim należy ograniczyć podaż soli:

Zarówno duża podaż soli jak i cukru jest szkodliwa dla naszego organizmu. W przypadku nadciśnienia tętniczego istnieje bezpośredni związek pomiędzy spożyciem soli kuchennej i podwyższonymi wartościami ciśnienia. Duże spożycie soli sprzyja zatrzymaniu wody w organizmie a w związku z tym powoduje wzrost i podwyższenie ciśnienia krwi.

Również picie kawy i napojów zawierających kofeinę, w tym napojów energetyzujących, jest w przypadku nadciśnienia przeciwwskazane. Zaleca się dietę bogatą w warzywa, a także taką, która zoptymalizuje wagę pacjenta (otyłość i nadwaga mają bezpośredni związek z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego). Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna - 5 razy w tygodniu po 30 minut. 

Nadciśnienie tętnicze a problemy z erekcją

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak rozwiewa wszelkie wątpliwości: 

U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym obserwowane są zaburzenia erekcji. Nadciśnienie tętnicze może być w tym przypadku również chorobą współistniejącą z chorobami nerek, cukrzycą i miażdżycą. Zwłaszcza ta ostatnia powodując zwężenie naczyń może utrudniać osiągnięcie pełnej erekcji.

Nadciśnienie tętnicze dotyka także pacjentów prowadzących zdrowy tryb życia

Może zdarzyć się tak, że mimo stosowania zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety i aktywności fizycznej oraz unikania używek w postaci palenia papierosów i dużego spożycia alkoholu mogą u niektórych osób, również relatywnie młodych, występować podwyższone wartości ciśnienia krwi. Krótko mówiąc w pewnej części populacji w stosunkowo młodym wieku może pojawić się typowe nadciśnienie samoistne. W przypadkach tych można się zastanawiać nad dodatkową specjalistyczną diagnostyką nefrologiczną lub endokrynologiczną.

Niestety osoby, w których najbliższej rodzinie wystąpiło nadciśnienie, powinny zadbać o profilaktyczne badania, by uniknąć poważnych powikłań, jakie daje nieleczone nadciśnienie tętnicze. 

Test wiedzy: Co wiesz na temat popularnych chorób?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży nie jest wyjątkową sytuacją, z reguły po rozpoznaniu wymaga ono monitorowania i regularnych pomiarów. Wysokie wartości ciśnienia tętniczego mogą powodować zagrożenie zdrowia zarówno dla matki, jak i dla płodu. Typowe postępowanie obejmuje ograniczenie wysiłku fizycznego, odpoczywanie. W wielu przypadkach po porodzie wartości ciśnienia wracają do normy, co nie wyklucza wystąpienia nadciśnienia tętniczego w późniejszym wieku.

Nadciśnienie tętnicze a menopauza

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak podczas rozmowy na naszym czacie przypominał: 

W przypadku menopauzy znaczne skoki ciśnienia są dolegliwością typową. Dolegliwości związane z menopauzą, jak i sam okres przekwitania, wymagają konsultacji lekarskich, w tym lekarza ginekologa i lekarza rodzinnego. Często zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej przez ginekologa niweluje objawy związane z ciśnieniem tętniczym. W przypadku braku stosowania hormonalnej terapii zastępczej lub braku efektów jej wdrożenia należy dążyć do normalizacji ciśnienia poprzez leczenie niefarmakologiczne lub farmakologiczne nadciśnienia.

Za niskie ciśnienie - czy też wymaga leczenia?

Pewna grupa ludzi boryka się ze zbyt niskim ciśnieniem. Jeśli nie stoją za tym poważniejsze choroby wewnętrzne lub inne choroby przewlekłe, czy pourazowe utraty krwi, z reguły nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Istnieje grupa osób, których wartości ciśnienia najczęściej nie będą przekraczać 100 mmhg dla ciśnienia skurczowego. Prostymi sposobami na podniesienie ciśnienia krwi są: regularne uprawianie sportu, nieco większa podaż płynów dobowych (ok. 2 i więcej litrów), sporadyczne spożywanie kawy.

Polecamy: Ciśnienie tętnicze krwi - wszystko co musisz wiedzieć. Zobacz zapis czatu z prof. Jackiem Jóźwiakiem

Wartości ciśnienia krwi

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 6 kryteriów klasyfikacji ciśnienia tętniczego u osób dorosłych:

  • ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.
Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 19.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej