Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ciśnienie tętnicze krwi - wszystko co musisz wiedzieć. Zobacz zapis czatu z prof. Jackiem Jóźwiakiem
menu
Polub nas na Facebooku

Ciśnienie tętnicze krwi - wszystko co musisz wiedzieć. Zobacz zapis czatu z prof. Jackiem Jóźwiakiem

Profesor Jacek Jóźwiak

Zapraszamy na czat z prof. Jackiem Jóźwiakiem, specjalistą z zakresu medycyny rodzinnej. Czat odbył się 18 czerwca o godzinie 14.00 i trwał godzinę. Przez ten czas specjalista odpowiedział na wszystkie Wasze pytania dotyczące nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze jest uznane za chorobę cywilizacyjną i najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Rocznie z powodu nadciśnienia tętniczego umiera na świecie 10 milionów osób, a połowa chorych w ogóle nie wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważne są regularne pomiary ciśnienia, najlepiej wykonywane przez lekarza w gabinecie. Jakie objawy daje nadciśnienie tętnicze? Zawroty głowy, bóle głowy, nudności i wymioty oraz krwawienia z nosa to główne objawy nadciśnienia. Dodatkowo mogą pojawić się osłabienie organizmu, zaburzenia widzenia, nadpotliwość, problemy ze snem, przyspieszenie pracy serca, szumy uszne i duszność (zwłaszcza przy wysiłku fizycznym). 

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 6 kryteriów klasyfikacji ciśnienia tętniczego u osób dorosłych:

  • ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.

Nadciśnienie tętnicze dzieli się na wtórne oraz pierwotne, czyli takie, którego przyczyna nie jest znana. W takiej sytuacji za rozwój nadciśnienia częściowo odpowiedzialne mogą być czynniki rodzinne lub związane z trybem życia: nadmierne spożycie soli, używki: papierosy, alkohol, otyłość, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta (niskie spożycie owoców i warzyw, duża ilość żywności wysoko przetworzonej w menu), a co za tym idzie wysoki poziom cholesterolu, uwarunkowania genetyczne. Nadciśnienie wtórne mogą powodować: obturacyjny bezdech senny, ciąża, zażywane leki (m. in. doustna antykoncepcja, niesteroidowe leki przeciwzapalne), choroby nerek, nadczynność tarczycy, cukrzyca.

Bez względu na rodzaj nadciśnienia musi ono być leczone. Lekarz po rozpoznaniu choroby zaproponuje pacjentowi odpowiednie rozwiązanie. Bywa, że ciśnienie krwi potrafi znacznie obniżyć zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej. Co jeszcze powinniście wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym? Zapytajcie eksperta.

Czat z prof. nadzw. dr hab. n. med. Jackiem Jóźwiakiem, specjalistą medycyny rodzinnej, odbędzie się 18 czerwca o godzinie 14.00.Czat będzie trwał godzinę i przez ten czas możecie pytać lekarza o wszystko, co chcielibyście wiedzieć ciśnieniu tętniczym krwi. 

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak to naukowiec i wykładowca akademicki, interesujący się medycyną prewencyjną i epidemiologią w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), dotyczącą czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych: nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii, otyłości, cukrzycy i palenia tytoniu. Uczestnik i prelegent wielu polskich i zagranicznych kongresów medycznych, dotyczących chorób kardio-metabolicznych. Autor ponad stu prac w polskiej i międzynarodowej literaturze medycznej. Prof. Jóźwiak jest członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych oraz głównym badaczem kilku ogólnopolskich projektów naukowych dotyczących rozpowszechnienia czynników ryzyka sercowo-naczyniowego wśród pacjentów POZ.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.





Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
3
Polecamy
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Czym jest nadciśnienie tętnicze? TVN zdrowie
Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I.
"Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia"
Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I. "Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia" Dzień Dobry TVN
Zadbaj o trzustkę.
Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo?
Zadbaj o trzustkę. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo? Dzień Dobry TVN
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek?
Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko