Mydło marsylskie – skład i właściwości. Czy można je stosować do włosów?

Fot: havana1234 / fotolia.com

Mydło marsylskie jest produkowane według tradycyjnych metod w małych manufakturach we Francji pod okiem mistrza mydlarskiego. Przestrzeganie reguł sztuki, roślinny skład oraz wysoka kontrola jakości wpływają na jego doskonałe właściwości.

Mydło marsylskie jest naturalnym i bezpiecznym mydłem, dlatego może być stosowane przez osoby z delikatną i wrażliwą skórą, alergików, noworodki i dzieci. Używane do włosów pozwala je odżywić i przywrócić im równowagę lipidową.

Co to jest mydło marsylskie?

Mydło marsylskie tradycyjnie produkowane było z oliwy oliwek. Dzisiaj za jego charakterystyczną cechę uznaje się minimum 72% zawartość olejów roślinnych. Dzięki kombinacji różnych rodzajów olejów udało się stworzyć produkt przeznaczony do każdego rodzaju skóry – obecnie wykorzystuje się do jego produkcji również olej kokosowy, palmowy czy arganowy.

Tradycyjny proces wytwarzania mydła marsylskiego polega na gotowaniu oliwy z oliwek (lub innego oleju roślinnego) z odrobiną ługu, który wytwarzano poprzez rozpuszczanie i wielokrotne wygotowywanie popiołu roślinnego. Obecnie wykorzystuje się wodorotlenek sodu lub potasu, co znacznie ułatwia proces produkcji. Wiele małych zakładów z terenów Prowansji wciąż jeszcze używa ługu otrzymywanego w sposób naturalny, uważając tradycyjną metodę za najdoskonalszą.

Użycie sodu w produkcji mydła marsylskiego sprawia, że można uzyskać twarde kostki, natomiast potas używany jest do produkcji miększych mydeł (na przykład czarnych) lub mydeł w płynie.

Mydło marsylskie – skład

Skład prawdziwego mydła marsylskiego powinien być w pełni naturalny i zawierać jedynie 72% tłuszczów roślinnych, wody, soli kaustycznej (lub ługu) i olejków eterycznych. Coraz częściej jednak zdarza się, że pod nazwą mydła marsylskiego sprzedawane są produkty o odpowiedniej zawartości tłuszczów roślinnych, ale zawierające dodatkowo konserwanty czy sztuczne substancje zapachowe. Ponieważ największą zaletą mydła marsylskiego jest jego w pełni naturalny skład, wybierając taki produkt należy upewnić się, czy rzeczywiście posiada oryginalną recepturę.

Jakie właściwości posiada mydło marsylskie?

Mydło marsylskie ma dobre właściwości myjące, a przy tym jest bardzo łagodne. W przeciwieństwie do większości kosmetyków zawierających sztuczne detergenty nie wysusza skóry, a ją nawilża. Dodatkowo po umyciu pozostawia ono cieniutką warstwę na jej powierzchni, która stanowi dodatkową barierę ochronną – na przykład przed promieniami UV (nie jest jednak wystarczającym filtrem przeciwsłonecznym).

Mydło marsylskie do włosów

Mydło marsylskie może być stosowane do mycia włosów, którym przywraca blask. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu jest ono czasem trudne do zmycia, dlatego warto używać w tym celu płukanki z octu (najlepiej jabłkowego). Mydło marsylskie najlepiej sprawdza się do mycia włosów suchych.

Mydło marsylskie dla noworodka

Prawdziwe mydło marsylskie jest tak bezpieczne, że można go używać do kąpieli noworodka – należy jednak wybrać mydło, które nie będzie zawierało dodatkowych składników, gdyż nawet olejki eteryczne mogą być nieodpowiednie dla tak małego dziecka. Dzięki silnym właściwościom nawilżających często po kąpieli nie jest już konieczne używanie oliwki.

Zobacz film: Mydła dla dzieci. Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Mydło marsylskie – jaki rodzaj wybrać?

Mydło marsylskie lawendowe doskonale sprawdza się przy infekcjach skórnych i intymnych, szczególnie przy grzybicach. Wyjątkowo dobrze działa na włosy przesuszone i z łupieżem. Używane do prania zapewnia mu ładny, naturalny zapach. Stosowane podczas wieczornej kąpieli działa relaksująco i ułatwia późniejsze zasypianie.

Mydło oliwkowe zalecane jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, z atopowym zapaleniem, dzieci i niemowląt. Jest bardzo łagodne i pomaga przywrócić odpowiednią równowagę lipidową.

Dla zniszczonej skóry, na której pojawiają się oznaki starości, szczególnie polecane jest arganowe mydło marsylskie. Olejek arganowy znany jest ze swoich właściwości odżywczych i ujędrniających.

Mydło marsylskie – inne zastosowania

Mydło marsylskie jest doskonałym środkiem do prania ubrań. Sprawdza się szczególnie w przypadku alergików i niemowląt, u których nawet ekologiczne środki do prania potrafią wywołać wysypkę. Można kupić przeznaczone do prania płatki mydlane lub zetrzeć kostkę mydła na tarce.

Mydło marsylskie doskonale sprawdza się jako środek do mycia podłogi – nie tylko doskonale ją oczyszcza, ale posiada również właściwości odkażające i nabłyszczające.

Dezynfekuje również drobne rany i otarcia oraz przyspiesza ich gojenie się, równocześnie nie naruszając skóry na graniach rany, jak dzieje się to w przypadku wody utlenionej.

Mydłem marsylskim można myć sierść zwierząt domowych.

Mydło marsylskie jest ekologiczne

Dla wielu osób istotną zaletą mydła marsylskiego jest fakt, iż jest ono w pełni ekologiczne. Nie jest testowane na zwierzętach i produkuje się je jedynie z roślinnych składników. Jest również w 100% biodegradowalne, a dzięki neutralnemu pH nie stanowi zagrożenia dla środowiska.

Zobacz film: Test: Czy żel antybakteryjny może zastąpić mydło? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

http://www.avignon-et-provence.com/en/museum/marseille-soap-museum-salon-de-provence

Data aktualizacji: 07.03.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej