Monodieta - dlaczego jest niebezpieczna? 

Fot. LaylaBird / Getty Images

Monodieta, zwłaszcza stosowana przez dłuższy czas, może być niebezpieczna dla zdrowia. Dlaczego? Otóż nie dostarcza ona organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania substancji. 

Dobra dieta jest podstawą w terapii otyłości. Jednak powinna być ona dobierana indywidualnie zwłaszcza, jeśli ma być terapią w leczeniu otyłości. Samodzielne stosowanie diety może być niebezpieczne, jeśli decydujemy się na monodietę powinniśmy zawsze skonsultować się z dietetykiem. 

Aby zredukować masę ciała zwykle stosuje się dietę niskoenergetyczną w połączeniu z aktywnością fizyczną. Dzięki temu mamy ujemny bilans energetyczny, co prowadzi do utraty masy ciała i redukcji tkanki tłuszczowej. Dobrze zbilansowana dieta powinna przynieść korzyści dla organizmu, także w dłuższej perspektywie czasu i nie skutkować efektem jo-jo. Przechodząc na dietę należy sugerować się Piramidą Zdrowego Odżywiania i racjonalne żywienie wprowadzić na stałe, a nie na pewien czas (do osiągnięcia zamierzonego efektu).

Nieracjonalnym przykładem żywienia są monodiety. Opierają się one na jedzeniu tylko pewnej grupy produktów lub, co gorsza, jednego produktu, przez dłuższy czas. Diety takie mogą skutkować natychmiastowym efektem utraty masy, jednak przynoszą zwykle efekt jo-jo po ich zakończeniu.

Przykłady monodiet:

Rodzajów monodiet jest bardzo dużo - zwykle są one oparte na składnikach wykazujących rzekome właściwości odchudzające. Takie diety nie powinny być stosowane dłużej niż 7 dni, należy jednak pamiętać, że nie są one zdrowe i będą skutkować późniejszym gwałtownym przyrostem masy, a skuteczność diety redukcyjnej mierzy się efektami po zakończeniu diety.

Nasz organizm dietę jednoskładnikową traktuje zwykle jako głodówkę i zamiast spalać tkankę tłuszczową przestawia się na magazynowanie. Utrata wagi wynika z utraty wody z organizmu. Monodiety uniemożliwiają także aktywność fizyczną, co jest dodatkowym argumentem, aby ich unikać.

Istnieje teoria, że człowiek w ciągu tygodnia powinien spożyć około 60 różnych produktów, tymczasem Polacy spożywają średnio od 12 do 15 różnego rodzaju produktów. Przechodząc na monodietę można wyrządzić sobie ogromną krzywdę i doprowadzić do niedoborów ważnych mikroelementów - mówi dietetyk Agnieszka Piskała.

Co o monodiecie sądzą dietetycy? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dieta oczyszczająca - monodieta. Czy warto? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.08.2019,
Opublikowano: 16.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej