Mleko kobiece – właściwości i skład? Jak powstaje mleko matki?

Fot: Steve Debenport / gettyimages.com

Mleko matki uważa się za najlepszy pokarm dla dziecka w początkowym etapie życia, który ma idealnie dostosowaną do jego potrzeb zawartość węglowodanów, białka, tłuszczów. To źródło protein niszczących drobnoustroje i substancji przeciwzapalnych.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzieci karmione były wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia, a później w połączeniu z innymi źródłami pokarmu do ukończenia co najmniej 2 lat. Pierwszy pokarm noworodka to siara, która ze względu na dużą zawartość białka i przeciwciał zapewnia mu należytą odporność. Wyściela śluzówkę jelita, determinując powstawanie prawidłowej flory bakteryjnej.

Mleko matki – jak powstaje?

Mleko kobiece powstaje w gruczołach piersiowych, a dokładnie w pęcherzykach mlecznych zbudowanych z laktocytów. Rozwijają się one w wyniku działania progesteronu. Z kolei inne hormony płciowe – estrogeny – determinują tworzenie się sieci przewodów mlecznych. Jak powstaje pokarm w piersiach? Budujące pęcherzyki mleczne komórki wykazują zdolność do pobierania z krwi matki potrzebnych składników, syntezowania, a następnie wydzielania mleka. W procesie produkowania pokarmu uczestniczy wiele hormonów, które określa się jako kompleks laktogenny. Obejmuje on oprócz wyżej wymienionych: insulinę i insulinopodobny czynnik wzrostu, kortyzol, oksytocynę, hormon wzrostu, prolaktynę. Pierś pobudzana jest do wytworzenia mleka również poprzez karmienie dziecka i opróżnianie jej. W sytuacji, gdy mleko zalega w piersi, wydzielany jest związek zmniejszający jego ilość, tzw. czynnik hamujący laktację.

Proces produkowania kobiecego pokarmu podzielony został na etapy:

  • mammogeneza – rozgałęzianie zalążków gruczołów mlecznych podczas dojrzewania,
  • laktogeneza – przygotowanie piersi do produkcji mleka i synteza pokarmu,
  • laktacja – produkowanie i wydzielanie mleka,
  • inwolucja – zaprzestanie karmienia piersią, obumieranie komórek gruczołów piersiowych, inwolucja tkanki gruczołowej.

Pierwsze mleko matki

Pierwsze mleko matki to tzw. siara lub młodziwo. Ma postać dość gęstego płynu o żółtym kolorze, który wynika z dużej zawartości beta-karotenu. Proces jego powstawania rozpoczyna się już około 16-20 tygodnia ciąży i trwa do 2 doby po porodzie. Siara to mleko bogate w białka determinujące dojrzewanie przewodu pokarmowego noworodka. W wyniku pierwszego karmienia zachodzi kolonizacja przewodu pokarmowego dziecka florą bakteryjną pochodzącą z kobiecego mleka. Pierwsze mleko po porodzie zawiera przeciwciała IgA, które chronią noworodka przed działaniem czynników chorobotwórczych, gdyż jego układ immunologiczny nie funkcjonuje jeszcze w pełni prawidłowo. Siara jest lekkostrawna, a nawet wykazuje lekkie właściwości przeczyszczające, dzięki czemu zapewnia szybsze oddanie smółki, czyli pierwszego stolca. Łączne dobowe spożycie siary szacuje się na 50–100 ml.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o karmieniu w piersią:

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przejściowe mleko kobiety

Kolejne mleko po siarze to tzw. mleko przejściowe. Jego produkcja rozpoczyna się w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym ciele, determinowanych wydaleniem łożyska. Następuje spadek poziomu progesteronu i estrogenów, natomiast zwiększone przed porodem stężenie prolaktyny pozostaje bez zmian. Od 2–4 doby po porodzie kobieta produkuje nawet 10 razy więcej mleka w porównaniu z pierwszymi godzinami. Mleko dodatkowo zmienia skład i wygląd. Stan ten określa się mianem nawału pokarmu. Dochodzi do powiększenia piersi, czemu towarzyszy uczucie napięcia. Pokarm matki staje się rzadszy i nabiera białego koloru. Rośnie jego wartość kaloryczna, stężenie laktozy, witamin rozpuszczalnych w wodzie i tłuszczów, spada zaś poziom immunoglobulin, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i białka.

Dojrzałe mleko kobiety

Do 4–6 tygodnia od porodu następuje stabilizacja laktacji, tj. dostosowanie ilości mleka do zapotrzebowania dziecka. Produkowane jest mleko dojrzałe. Pokarm kobiecy staje się bardziej klarowny i wodnisty. Rośnie kaloryczność mleka matki, zawartość tłuszczów i laktozy, a spada białka.

Mleko podczas karmienia piersią nieco się zmienia. Przez pierwsze kilka minut ssania, tj. w początkowej fazie karmienia, ma mniej tłuszczu. To tzw. mleko I fazy, po którym dziecku dostarczane jest mleko II fazy o wyższym stężeniu tłuszczu. Dłuższe karmienie zapewnia zatem bardziej sycący pokarm.

Karmisz swoje dziecko piersią?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Mleko matki – właściwości

Karmienie dziecka piersią wspiera odpowiedni rozwój emocjonalny, fizyczny, poznawczy. Mleko matki ma szereg cennych właściwości. Dostarcza energii, chroni przed odwodnieniem, odgrywa znaczącą rolę w procesach biochemicznych. Znajdują się w nim substancje ułatwiające dziecku zasypianie. Szczególną rolę odgrywają zwłaszcza tryptofan, tj. aminokwas będący naturalnym środkiem nasennym, i nukleotydy regulujące pracę centralnego układu nerwowego. Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla wcześniaków i noworodków o niskiej masie urodzeniowej. Podkreślić należy, że łagodzi przebieg lub zapobiega rozwojowi niekiedy występujących u przedwcześnie urodzonych dzieci powikłań, takich jak sepsa, retinopatia, martwicze zapalenie jelit. Badacze donoszą, że naturalne karmienie dziecka zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób na późniejszych etapach życia.

Data aktualizacji: 05.03.2019,
Opublikowano: 05.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej