Melania Trump po zabiegu embolizacji przebywa w szpitalu. Pierwsza dama USA miała problem z nerką

Fot. Natali_Mis / Getty Images

Melania Trump przeszła zabieg embolizacji, czyli zamknięcia światła naczynia tętniczego lub żylnego, w jej przypadku nerki. Żona Donalda Trumpa czuje się dobrze, w szpitalu pozostanie jeszcze przez tydzień.

Stephanie Grisham, rzeczniczka Melanii Trump poinformowała, że zabieg, któremu poddała się pierwsza dama USA, czyli embolizacja, przebiegł bez komplikacji. Żona Donalda Trumpa cierpiała na łagodną dysfunkcję nerki. Trafiła do szpitala Walter Reed National Military Medical Center w Waszyngtonie, gdzie przeprowadzono operację. Prezydent USA na Twitterze tak skomentował stan zdrowia małżonki:

Zabieg się udał. Melania jest w dobrym nastroju.

                                                                                                        Prezydent odwiedził żonę w szpitalu w poniedziałek. Melania Trump pozostanie w placówce przez tydzień.

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: "Melania jest w dobrym nastroju". Trump odwiedził żonę w szpitalu 

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Embolizacja - co to za zabieg?

Embolizacja jest mało inwazyjnym zabiegiem stosowanym przy leczeniu tętniaków i innych nieprawidłowości naczyń krwionośnych. Najczęściej wykonuje się ją w przypadku: mięśniaków macicy, tętniaka mózgu, malformacjach tętniczo-żylnych, a także w przypadku guzów nerek i wątroby.

Jest to zabieg stwarzający możliwość celowego, skutecznego i małoinwazyjnego leczenia nieprawidłowo zmienionych naczyń krwionośnych. Przez małe nacięcie wprowadza się do organizmu pacjenta specjalny cewnik. Następnie, w celu zamknięcia nieprawidłowo poszerzonego naczynia, lekarz umieszcza w nim między innymi cienki zwój specjalnego drutu (spirale embolizacyjne), który spowoduje zamknięcie i uszczelnienie naczynia.

Polecamy: Co to jest embolizacja? Na czym polega zabieg i jakie są jego powikłania?

Data aktualizacji: 15.05.2018,
Opublikowano: 15.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej