Materac dla dziecka – jaki sprawdzi się najlepiej i jest najzdrowszy?

Fot. yu-ji / Getty Images

Materac dla dziecka to bardzo ważny element wyposażenia. Nie tylko gwarantuje spokojny i pozwalający na regenerację sen, lecz także ma ogromny wpływ na rozwój prawidłowej postawy. Materac nie może być za twardy, przede wszystkim jednak nie może być za miękki.

Materac dla dziecka powinien zapewniać mu dobry, spokojny sen. Zbyt twardy byłby torturą dla kręgosłupa, zbyt miękki z kolei we właściwy sposób nie podtrzymywałby ciała. Pod żadnym pozorem nie powinien się on także odkształcać. Można rozważyć również zakup materaca antyalergicznego.

Materac dla dziecka – jaki powinien być klucz do wyboru?

Materac dla dziecka przede wszystkim powinien być bezpieczny. Dlatego też pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest to, czy dany materac ma atesty Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i Eko-tex. W przypadku dzieci szczególnie ważne jest, aby w ich najbliższym otoczeniu było jak najmniej substancji i materiałów niebezpiecznych oraz szkodliwych dla zdrowia.

Druga ważna kwestia to odporność na odkształcenia. W dzieciństwie bardzo łatwo o pojawienie się wad rozwojowych i wad postawy. Należy więc zadbać o to, aby materac dla dziecka odpowiednio i równomiernie podtrzymywał jego ciało. Powstawanie różnego rodzaju zagłębień wiąże się z ryzykiem nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu. Materac wysokoelastyczny dla dziecka jest więc najlepszym rozwiązaniem. Nie może być zbyt miękki, ponieważ nie podtrzymuje w odpowiedni sposób ciała. Zbyt twardy z kolei jest po prostu niewygodny, nie pozwala na spokojny i regeneracyjny sen. Dyskomfort, jaki twarde podłoże może stanowić dla kręgosłupa, jest ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę.

Jak wybrać materac do spania? Jak dopasować do niego poduszkę? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak wybrać dobry materac? Źródło: W dobrym stylu.

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Najlepszy materac dla dziecka to przede wszystkim taki, który jest wygodny, na którym dziecko wypoczywa i spokojnie przesypia noc. Produkt wysokoelastyczny zapewnia ten komfort, a jednocześnie stabilizuje kręgosłup dziecka. Ważnym kryterium wyboru jest wysoka higieniczność oraz absorpcyjność, którą charakteryzują się przede wszystkim materace wypełnione naturalnymi surowcami np.łuską gryczaną, trawą morską lub włóknami kokosowymi.

Trzeba jednak pamiętać, że dobry materac dla dziecka to produkt, w którym do minimum ograniczone jest ryzyko rozwoju drobnoustrojów, roztoczy, a nawet robaków. Niestety w naturalnych wypełniaczach (poza włóknami kokosowymi) rozwijać się mogą roztocza, grzyby i pleśnie. Wynika to z dużej absorpcyjności tych surowców. Jeśli więc dziecko często się poci, ma problem z trzymaniem moczu, lepiej postawić na materac z pianki lub lateksu. W przypadku gryki i trawy morskiej istnieje także spore ryzyko pojawienia się u dziecka reakcji alergicznej.

Polecamy: Materac lateksowy czy piankowy? Jakie są ich wady i zalety? Który materac wybrać?

Materac a wiek dziecka

Dobry materac dla dziecka powinien być dostosowany do jego wieku. W przypadku niemowląt znaczenie ma nie tylko jego twardość, lecz także materiał, z którego jest wykonany. Pod uwagę należy wziąć: antyalergiczność, możliwość utrzymania prawidłowej temperatury (ochrona przed wychłodzeniem) oraz zapewnienie prawidłowego podparcia. Odpowiednio dobrany produkt powinien spełniać wszystkie te wymagania. Dobrym rozwiązaniem jest materac termoelastyczny lub posiadający warstwę maty kokosowej. Warto się zdecydować także na uniwersalny, który z drugiej strony ma piankę lateksową. Gdy dziecko osiągnie wiek 2–3 lat, można go obrócić na tę właśnie stronę.

Polecamy: Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie

Jaki materac dla dziecka, które ma 3 lata?

Materace lateksowe dla dzieci to jedno z możliwych rozwiązań na 3–4 rok życia. Dzięki temu rozwiązaniu na samym początku można już kupić nieco większy rozmiar, który wystarczy dziecku od okresu niemowlęcego do nawet 5 roku życia. Piankową stronę materaca można wykorzystać do 3–4 roku życia, następnie trzeba je odwrócić. Jest ona jednak nieco twardsza od materaca termoelastycznego, co przy rosnącej wadze malucha ma bardzo duże znaczenie.

Polecamy: Materac kokosowy. Kto powinien rozważyć jego zakup?

Jaki materac dla dziecka, które ma 5 i więcej lat?

Zarówno materac termoelastyczny dla dziecka, jak i ten z jedną lateksową stroną doskonale sprawdza się w przypadku starszego malucha. Zmianie natomiast ulega jego wysokość. O ile w przypadku dzieci do 5 roku życia korzysta się z materaców o grubości 5–8 cm tradycyjnej pianki i 1–3 cm pianki termoelastycznej, o tyle w przypadku dzieci starszych należy wybierać te o grubości 10 cm tradycyjnej pianki i 2–3 cm warstwy pianki termoelastycznej (ew. także lateksowej). Z każdym rokiem dziecko przybiera na wadze, dlatego od 5 roku życia należy zadbać o materac, który jest w stanie skutecznie „odebrać” obciążenie.

Bibliografia:

  1. Kawalec A., Pawlas K. Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, Probl. Hig. Epidemiol 2013, 94(1): 1-5.
Data aktualizacji: 24.04.2019,
Opublikowano: 24.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej