Magnez w ciąży – dlaczego jest ważny i czy niedobór zagraża dziecku

Fot: fotolia.com

Magnez jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla kobiety w ciąży. U kobiety ciężarnej odnotowuje się jego większe zapotrzebowanie, które wynika przede wszystkim z potrzeb płodu. Niedobór magnezu może być groźny i prowadzić nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu. 

Magnez to pierwiastek, który pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. U kobiet w ciąży jest szczególnie ważny nie tylko dla mamy, ale również rozwijającego się w jej łonie dziecka. Niedobór magnezu może wpływać na niską masę urodzeniową dziecka, zaburzać procesy kostnienia, a także powodować komplikacje porodowe. Jeśli nawyki żywieniowe stosowane przez ciężarną nie pokrywają dziennej, zalecanej dawki, należy go suplementować. Warto jednak podkreślić, że każdorazowe tego typu działanie należy skonsultować ze specjalistą.

Magnez w ciąży – dlaczego jest ważny?

Magnez bierze czynny udział w przemianie materii i w wielu procesach enzymatycznych i metabolicznych. Ponadto u kobiet w ciąży zwiększa się objętość krwi krążącej i to m.in. za sprawą magnezu możliwe jest utrzymanie właściwego ciśnienia tętniczego krwi. Magnez w ciąży i nie tylko odpowiada za ochronę przed chorobami naczyń krwionośnych, gdyż to on uniemożliwia odkładanie złogów cholesterolu. Ponadto pozytywnie wpływa na krzepliwość krwi. Warto podkreślić, że właściwe stężenie magnezu ma również wpływ na odpowiedni poziom wapnia, dzięki czemu w duecie odpowiedzialni są za moc kości i szkliwa zębów. Magnez jest również pierwiastkiem, który wspiera układ nerwowy ciężarnej – niweluje zmęczenie, odpręża oraz łagodzi zdenerwowanie. Właściwy poziom magnezu w organizmie zapobiega skurczom (np. łydek) i tworzeniu się kamieni nerkowych.

W jakich produktach znajdziemy magnez? Zobaczcie sami:

Zobacz film; Magnez jest dobry na wszystko. W jakich produktach go znajdziesz? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Jaka jest właściwa dawka magnezu w ciąży?

Dobowa dawka magnezu u dorosłej osoby to 6 mg na kg masy ciała na dobę. Natomiast podczas ciąży zaleca się nawet dwukrotne zwiększenie spożycia tego makroelementu. Stosowane dawki doustnej suplementacji magnezu wahają się od 200 do 1000 mg na dobę w zależności od stopnia niedoboru. Dlatego też, jeśli niedobory magnezu zostaną stwierdzone jeszcze przed ciążą, warto rozważyć suplementację (np. na 3-4 miesiące przed planowanym poczęciem), jednak zawsze pod kontrolą lekarza.

Zobacz także: Witaminy dla kobiet – jakie należy brać przed ciążą, a jakie podczas ciąży?

Czy niedobór magnezu w ciąży zagraża dziecku i matce?

Niedobór magnezu jest stanem, który niekorzystnie wpływa zarówno na ciężarną, jak i na płód. Brak magnezu w ciąży objawia się pogorszeniem ogólnego samopoczucia ciężarnej. Kobieta może zauważyć także objawy, takie jak: zmęczenie, apatia, skłonność do płaczu, rozdrażnienie, bezpodstawne zdenerwowanie, ociężałość. Niedobór magnezu w ciąży może objawiać się także bólami głowy, zaburzeniami rytmu serca, skurczami mięśni, bezsennością, nadciśnieniem tętniczym i bólami mięśni. Niedobory magnezu dotyczą wielu ciężarnych, gdyż niskie stężenie wynika z przewlekłych stresów, długotrwałego spożywania dużej ilości kawy i alkoholu, a także nierzadko jako efekt niewłaściwego odżywiania, kuracji odchudzających oraz stosowania leków (uspokajających, przeczyszczających, antykoncepcyjnych). Dlatego też tak ważne jest, aby poziom magnezu w organizmie zarówno starającej się o dziecko, jak i ciężarnej był odpowiedni.

Czy wiesz, jak zdrowo się odżywiać? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Magnez w ciąży: czy należy go suplementować? – źródła magnezu

Warto pamiętać, że niedobory w ciąży są niebezpieczne dla matki i dziecka, dlatego też jak najszybciej należy im przeciwdziałać. Warto jednak podkreślić, że jakakolwiek suplementacja magnezu musi być uzgodniona ze specjalistą – nie można o niej decydować samodzielnie. Oprócz tego należy zwrócić również uwagę na zmianę nawyków żywieniowych na takie, które dostarczą go do organizmu jak najwięcej. Dobrym źródłem magnezu w pożywieniu są produkty spożywcze, takie jak: kasza gryczana, szczaw, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, botwina, komosa ryżowa, fasola, nasiona, mąki pełnoziarniste, natka pietruszki, rukola, jarmuż, gorzka czekolada, płatki owsiane, banany, mleko, kiwi, suszone owoce i wiele innych. Warto również pamiętać o spożywaniu wód wysokomineralizowanych, które nie tylko skutecznie nawadniają organizm, ale również dostarczają ważnych pierwiastków.

Zobacz także: Nadmiar magnezu – kiedy występuje? Jakie daje objawy? Nadmiar magnezu a ciąża

Nadmiar magnezu w ciąży – czy jest groźny?

Nadmiar magnezu w ciąży zdarza się niezwykle rzadko, jednak może wystąpić i jest groźny zarówno dla matki, jak i dziecka. Objawami nadmiaru magnezu są m.in.: osłabienie (w tym osłabienie mięśni), zmęczenie, zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, trudności w oddychaniu, mrowienie w rękach i nogach oraz biegunka. Nadmiar magnezu w ciąży powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia pracy serca i układu nerwowego. Dlatego też tak ważne jest, aby każdorazowa suplementacja magnezu w ciąży była konsultowana ze specjalistą. Tylko wtedy możliwe jest dobranie właściwej dla organizmu dziennej dawki tego pierwiastka.

W ciele kobiety ciężarnej zachodzi wiele zmian. O jakich mowa? Zobaczcie:

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Bibliografia:

  1. http://nekk.pl/klienci/smartpharma/www/public/files/stanowisko_ekspertow.pdf
  2. http://polozna.pzwl.pl/wp-content/uploads/2017/04/witaminy.pdf
Data aktualizacji: 19.11.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

anna 31.05.2019r.

w czasie ciąży warto zrobić trochę rozszerzone badania. mój lekarz np. zlecił mi zbadanie poziomu magnezu i kilku innych minerałów

kilka 26.02.2018r.

W ciąży chodziłam podenerwowana i zastanawiałam się czy to przez ciążę, czy jest coś więcej. Od kiedy przerzuciłam się na witaminy z magnezem, kwasem foliowym, dha i jodem w jednej tabletce, to nastrój od razu mi się poprawił!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej