Jarmuż ma więcej witaminy C niż cytryna! Dlaczego każdy z nas powinien go jeść?

Zobacz film: Jarmuż - dlaczego warto go jeść? Źródło: Discovery Life

Jarmuż to warzywo, które od kilku lat przeżywa drugą młodość. I bardzo dobrze, bo jest nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Dlaczego warto jeść jarmuż? Komu jest szczególnie wskazany?

Jarmuż jest rośliną zaliczaną do rodziny kapustnych. Można do gotować (tak samo, jak szpinak), dodawać do koktajli, a nawet zrobić z niego chipsy. Ale na szerokim zastosowaniu w kuchni jego zalety się nie kończą!

Dlaczego warto jeść jarmuż?

Warzywo zawiera bardzo dużo żelaza, które uczestniczy w procesach krwiotwórczych i chroni przed rozwojem anemii. Dodatkowo zawiera bardzo dużo wapnia oraz potasu. Ten ostatni wzmacnia mięśnie (w tym serce) i pomaga wyregulować ciśnienie krwi.

Jarmuż jest bogaty w witaminę C, która należy do naturalnych przeciwutleniaczy. Wzmacnia odporność, zwiększa przyswajanie żelaza oraz uszczelnia naczynia krwionośne chroniąc przed rozwojem schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Liście jarmużu to także witamina K, która odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Warzywo zawiera sporo beta karotenu należącego do substancji o działaniu antyoksydacyjnym, który w organizmie człowieka zostaje przekształcony w witaminę A. Dzięki temu warzywo to korzystnie wpływa na funkcjonowanie narządu wzroku oraz stan skóry, włosów i paznokci. Warto dodać, że witamina A chroni przed rozwojem tzw. kurzej ślepoty, czyli schorzenia, która utrudnia widzenie w nocy.

Warzywo jest doskonałym źródłem jarmużu antyoksydantów – luteina i zeaksantyna. Oba związki chronią również przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Jarmuż zawiera niezwykle cenne dla zdrowia polifenole, które zwalczają wolne rodniki i chronią przed rozwojem raka.

Na warzywo warto zwrócić uwagę także ze względu na tzw. indole. Związki te mają zdolność naprawiania uszkodzonych fragmentów łańcucha DNA.

Kto powinien jeść jarmuż?

Jarmuż to warzywo, które powinno znaleźć się w diecie każdego z nas. Zdaniem lekarzy warzywo jest szczególnie cenne dla osób, które mają problemy z sercem czy nadciśnieniem tętniczym. Badania pokazują, że jarmuż może zwalczać bakterie, tym samym polecany jest osobom zakażonych Helicobacter pylori. O warzywie powinny pamiętać również osoby, które są w trakcie leczenia onkologiczne. Okazuje się, że jarmuż wspomaga leczenie i przyspiesza regenerację organizmu.

Kto powinien uważać na jarmuż?

Mimo że warzywo jest bardzo zdrowe, to jego spożywanie powinny ograniczyć osoby, które mają problemy z tarczycą. Dlaczego? Jarmuż jest źródłem goitrogenów, czyli związków mogących obniżać stężenie jodu w organizmie. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń w syntezie hormonów tarczycowych oraz przerostu gruczołu tarczowego.

W jarmużu występują również szczawiany, które spożywane w nadmiarze odkładają się w drogach moczowych i w nerkach, skutkując kamicą nerkową. W przypadku zdiagnozowanej szczawianowej kamicy nerkowej konieczne jest wyeliminowanie jarmużu z diety.

Data aktualizacji: 10.09.2020,
Opublikowano: 10.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej