Luteina dopochwowa i podjęzykowa w ciąży pomaga w zapłodnieniu i utrzymaniu zarodka

Fot: pikselstock / stock.adobe.com

Luteina dopochwowa jest lekiem często podawanym w ciąży w przypadku zaburzeń hormonalnych – wspiera prawidłowy rozwój zarodka i łożyska. Może także służyć jako lek umożliwiający zajście w ciążę oraz regulujący cykl miesiączkowy. 

Luteinę przyjmują także kobiety o zaburzonych cyklach miesiączkowych i krwawieniach międzymiesiączkowych, oraz w przypadku wtórnego braku okresu. Skutki uboczne przyjmowania luteiny są minimalne, a lek ten pomaga przywrócić prawidłowe działanie układu hormonalnego.

Co to jest luteina i po co brać ją w ciąży?

Luteina to dawna nazwa żeńskiego hormonu płciowego – progesteronu. Obecnie pod tą nazwą kryje się jego syntetyczna forma, która występuje w dwóch postaciach – doustnej i dopochwowej.

Progesteron jest hormonem wytwarzanym naturalnie przez ciałko żółte, który ma za zadanie przygotować błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie podtrzymać ciążę do czasu powstania łożyska. Stężenie progesteronu wzrasta tuż przed owulacją i pomaga do niej doprowadzić, a następnie rośnie do około 20–22 dnia cyklu, po czym, jeśli nie doszło do zapłodnienia, spada. Gdy zapłodniona komórka jajowa osiądzie w macicy, poziom progesteronu nadal rośnie. 

Jeśli jest go za mało, może dojść do zatrzymania rozwoju ciąży albo poronienia. Luteina jest podawana w ciąży, gdy zauważy się plamienia, krwawienia i skurcze w pierwszych miesiącach lub gdy wcześniej występowały nawykowe poronienia, zdiagnozowana niewydolność szyjki macicy lub kobieta przeszła przedwczesny poród.

Luteina dopochwowa na podtrzymanie ciąży

Bardzo częstą przyczyną poronień jest niedobór progesteronu w organizmie. Przyjmowanie go w sztucznej formie pod postacią luteiny chroni przed poronieniem i skurczami oraz umożliwia prawidłowy przebieg ciąży.

Zobaczcie, jak problemy z zajściem w ciążę przekładają się na wychowanie dziecka:

Zobacz film: Jak problemy z zajściem w ciążę przekładają się na wychowywanie dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Luteina w ciąży – skutki uboczne

Luteinę można przyjmować w dwóch postaciach – tabletek rozpuszczalnych pod językiem lub globulek dopochwowych. Najczęściej poleca się stosowanie tej drugiej opcji, gdyż luteina przyjmowana doustnie wchłania się w gorszym stopniu, może też obciążać nerki i wątrobę. Dopochwowa wchłania się natomiast bezpośrednio do dróg rodnych, ale również może dawać skutki uboczne takie jak:

Z tego względu często stosuje się postać dopochwową na przemian z luteiną stosowaną pod język. Najczęściej występującym skutkiem ubocznym przyjmowania leku jest wzmożona senność, podobna do tej występującej w pierwszym trymestrze ciąży.

Czy luteina może zaszkodzić ciąży?

Luteinę podaje się bardzo często w ciąży i nie stwierdzono dotychczas, aby mogła ona zaszkodzić dziecku, nawet w przypadku, gdy występuje nadmiar progesteronu. Ewentualne skutki uboczne to nasilenie się objawów ciążowych u matki, szczególnie pojawianie się obrzęków i żylaków.

Na czym polega zabieg mrożenia komórek jajowych? Przekonacie się na filmie:

Zobacz film: Mrożenie komórek jajowych. Źródło: 36,6

Luteina w ciąży – jak stosować?

Dawkowanie luteiny w ciąży powinno być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Najczęściej stosuje się dawki nieprzekraczające 150 mg dopochwowo 2 razy na dobę oraz 100 mg doustnie 3 razy na dobę.

Luteina przyjmowana pod język powinna być tam umieszczona aż do całkowitego rozpuszczenia, co może trwać nawet do godziny. Taki sposób zażywania leku umożliwia odpowiednie uwalnianie się i wchłanianie progesteronu. Z kolei globulkę dopochwową należy umieścić głęboko w pochwie, najlepiej przed pójściem spać, aby zapobiec wyciekaniu leku.

Do którego tygodnia ciąży jest stosowana luteina?

Luteinę najczęściej stosuje się do około 20–22 tygodnia ciąży. Po tym czasie produkcję progesteronu powinno przejąć łożysko. Odstawienie sztucznego hormonu zawsze należy skonsultować z lekarzem. Polega ono na stopniowym zmniejszaniu dawki.

Luteinę podaje się też w 3 trymestrze ciąży, gdy występują skurcze mogące grozić przedwczesnym porodem.

Luteina a zajście w ciążę

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna problemów z zajściem w ciążę. Stosowanie luteiny pomaga wyrównywać cykle miesiączkowe, których zaburzenia wywołuje brak progesteronu. Objawami braku tego hormonu są:

  • nieregularne cykle miesiączkowe,
  • bezowulacyjne cykle miesiączkowe,
  • krwawienia śródcyklowe,
  • bardzo bolesne i silne krwawienia miesiączkowe,
  • intensywne stany napięcia przedmiesiączkowego.

Poziom luteiny może być obniżony w wyniku nieprawidłowego odżywiania się, diet redukcyjnych, palenia papierosów lub zaburzeń metabolicznych.

Skoro luteina jest na okres, to dlaczego nie szkodzi ciąży?

Luteinę często podaje się również, aby wywołać okres. Nie znaczy to jednak, że lek wywołuje krwawienia. Sztuczny progesteron przyjmuje się przez kilka dni, a następnie odstawia. Nagły spadek hormonu powinien wywołać krwawienie (tak samo odbywa się to w sposób fizjologiczny). 

W przypadku stosowania luteiny na podtrzymanie ciąży kontynuuje się podawanie leku do czasu, aż łożysko zacznie produkować progesteron w odpowiedniej ilości.

Luteina – przeciwwskazania do stosowania

Luteiny nie powinny stosować osoby:

  • karmiące piersią,
  • z nowotworami piersi,
  • z ciężkimi zaburzeniami pracy wątroby lub nerek,
  • z chorobą zakrzepowo-zatorową.

Joanna Krupa zamroziła swoje komórki jajowe. Zobaczcie, co gwiazda mówiła o zabiegu:

Zobacz film: Joanna Krupa o zamrożeniu swoich komórek jajowych. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej