Luteinę przyjmują także kobiety o zaburzonych cyklach miesiączkowych i krwawieniach międzymiesiączkowych, oraz w przypadku wtórnego braku okresu. Skutki uboczne przyjmowania luteiny są minimalne, a lek ten pomaga przywrócić prawidłowe działanie układu hormonalnego.
Co to jest luteina i po co brać ją w ciąży?
Luteina to dawna nazwa żeńskiego hormonu płciowego – progesteronu. Obecnie pod tą nazwą kryje się jego syntetyczna forma, która występuje w dwóch postaciach – doustnej i dopochwowej.
Progesteron jest hormonem wytwarzanym naturalnie przez ciałko żółte, który ma za zadanie przygotować błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie podtrzymać ciążę do czasu powstania łożyska. Stężenie progesteronu wzrasta tuż przed owulacją i pomaga do niej doprowadzić, a następnie rośnie do około 20–22 dnia cyklu, po czym, jeśli nie doszło do zapłodnienia, spada. Gdy zapłodniona komórka jajowa osiądzie w macicy, poziom progesteronu nadal rośnie.
Jeśli jest go za mało, może dojść do zatrzymania rozwoju ciąży albo poronienia. Luteina jest podawana w ciąży, gdy zauważy się plamienia, krwawienia i skurcze w pierwszych miesiącach lub gdy wcześniej występowały nawykowe poronienia, zdiagnozowana niewydolność szyjki macicy lub kobieta przeszła przedwczesny poród.
Luteina dopochwowa na podtrzymanie ciąży
Bardzo częstą przyczyną poronień jest niedobór progesteronu w organizmie. Przyjmowanie go w sztucznej formie pod postacią luteiny chroni przed poronieniem i skurczami oraz umożliwia prawidłowy przebieg ciąży.
Zobaczcie, jak problemy z zajściem w ciążę przekładają się na wychowanie dziecka:
Luteina w ciąży – skutki uboczne
Luteinę można przyjmować w dwóch postaciach – tabletek rozpuszczalnych pod językiem lub globulek dopochwowych. Najczęściej poleca się stosowanie tej drugiej opcji, gdyż luteina przyjmowana doustnie wchłania się w gorszym stopniu, może też obciążać nerki i wątrobę. Dopochwowa wchłania się natomiast bezpośrednio do dróg rodnych, ale również może dawać skutki uboczne takie jak:
- pieczenie w pochwie;
-
swędzenie w pochwie;
-
podrażnienie pochwy,
-
żółte upławy,
- brązowe upławy.
Z tego względu często stosuje się postać dopochwową na przemian z luteiną stosowaną pod język. Najczęściej występującym skutkiem ubocznym przyjmowania leku jest wzmożona senność, podobna do tej występującej w pierwszym trymestrze ciąży.
Czy luteina może zaszkodzić ciąży?
Luteinę podaje się bardzo często w ciąży i nie stwierdzono dotychczas, aby mogła ona zaszkodzić dziecku, nawet w przypadku, gdy występuje nadmiar progesteronu. Ewentualne skutki uboczne to nasilenie się objawów ciążowych u matki, szczególnie pojawianie się obrzęków i żylaków.
Na czym polega zabieg mrożenia komórek jajowych? Przekonacie się na filmie:
Luteina w ciąży – jak stosować?
Dawkowanie luteiny w ciąży powinno być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Najczęściej stosuje się dawki nieprzekraczające 150 mg dopochwowo 2 razy na dobę oraz 100 mg doustnie 3 razy na dobę.
Luteina przyjmowana pod język powinna być tam umieszczona aż do całkowitego rozpuszczenia, co może trwać nawet do godziny. Taki sposób zażywania leku umożliwia odpowiednie uwalnianie się i wchłanianie progesteronu. Z kolei globulkę dopochwową należy umieścić głęboko w pochwie, najlepiej przed pójściem spać, aby zapobiec wyciekaniu leku.
Do którego tygodnia ciąży jest stosowana luteina?
Luteinę najczęściej stosuje się do około 20–22 tygodnia ciąży. Po tym czasie produkcję progesteronu powinno przejąć łożysko. Odstawienie sztucznego hormonu zawsze należy skonsultować z lekarzem. Polega ono na stopniowym zmniejszaniu dawki.
Luteinę podaje się też w 3 trymestrze ciąży, gdy występują skurcze mogące grozić przedwczesnym porodem.
Luteina a zajście w ciążę
Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna problemów z zajściem w ciążę. Stosowanie luteiny pomaga wyrównywać cykle miesiączkowe, których zaburzenia wywołuje brak progesteronu. Objawami braku tego hormonu są:
- nieregularne cykle miesiączkowe,
- bezowulacyjne cykle miesiączkowe,
- krwawienia śródcyklowe,
- bardzo bolesne i silne krwawienia miesiączkowe,
- intensywne stany napięcia przedmiesiączkowego.
Poziom luteiny może być obniżony w wyniku nieprawidłowego odżywiania się, diet redukcyjnych, palenia papierosów lub zaburzeń metabolicznych.
Skoro luteina jest na okres, to dlaczego nie szkodzi ciąży?
Luteinę często podaje się również, aby wywołać okres. Nie znaczy to jednak, że lek wywołuje krwawienia. Sztuczny progesteron przyjmuje się przez kilka dni, a następnie odstawia. Nagły spadek hormonu powinien wywołać krwawienie (tak samo odbywa się to w sposób fizjologiczny).
W przypadku stosowania luteiny na podtrzymanie ciąży kontynuuje się podawanie leku do czasu, aż łożysko zacznie produkować progesteron w odpowiedniej ilości.
Luteina – przeciwwskazania do stosowania
Luteiny nie powinny stosować osoby:
- karmiące piersią,
- z nowotworami piersi,
- z ciężkimi zaburzeniami pracy wątroby lub nerek,
- z chorobą zakrzepowo-zatorową.
Joanna Krupa zamroziła swoje komórki jajowe. Zobaczcie, co gwiazda mówiła o zabiegu: