Litotrypsja – rozbijanie kamieni nerkowych. Jak przygotować się do zabiegu?

Fot.: natali_mis / stock.adobe.com

Rozbijanie kamieni nerkowych to zabieg urologiczny, którego celem jest skruszenie złogów w drogach moczowych za pomocą fal ultradźwiękowych. Ich fragmenty są następnie wydalane wraz z moczem. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji.

Kamica nerkowa to choroba układu moczowego, która charakteryzuje się obecnością w nerkach, pęcherzu moczowym lub moczowodzie złogów składających się ze szczawianu i fosforanu wapnia oraz kwasu moczowego. W jej przebiegu może dojść do ataku kolki nerkowej, której objawem jest bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej. Przyczyną dolegliwości jest przemieszczanie się kamienia. Jednym ze sposobów leczenia jest litotrypsja, czyli rozbijanie kamieni nerkowych falami ultradźwiękowymi.

Rozbijanie kamieni nerkowych ultradźwiękami

Rozbijanie kamieni nerkowych ultradźwiękami to zabieg urologiczny, który nosi fachową nazwę litotrypsja pozaustrojowa (extracorporeal shock wave lithotripsy – ESWL). Jest to metoda nieinwazyjna, niewymagająca rozcinania powłok ciała pacjenta. Rozbite złogi mają wielkość ziaren piasku i są wydalane z organizmu drogą naturalną – wraz z moczem. Jest to najczęściej stosowany rodzaj leczenia w kamicy nerkowej. Litotrypsja jest uznawana za metodę bezpieczną. Zwykle przeprowadza się ją w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga hospitalizacji. Przy pomocy tej techniki możliwe jest również rozkruszanie kamieni w przewodach żółciowych i śliniankach.

Cena litotrypsji wynosi 900–1600 złotych, w zależności od placówki medycznej. Możliwe jest jej wykonanie także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Litotrypsja po raz pierwszy została przeprowadzona w latach 80. XX wieku. Pomysł wykorzystania fali uderzeniowej do rozkruszenia kamieni nerkowych pojawił się jednak 30 lat wcześniej podczas badania przyczyny wgnieceń w samolotach naddźwiękowych. Pierwsze zabiegi litotrypsji były bardzo bolesne, dlatego przeprowadzano je w znieczuleniu ogólnym.

Jak wygląda atak kolki nerkowej? Czym się charakteryzuje? Zobaczcie sami:

Zobacz film; Kolka nerkowa - rozmowa z ekspertem 36,6. Źródło: 36,6

Jak przebiega litotrypsja kamieni nerkowych?

Rozkruszanie kamieni nerkowych odbywa się przy pomocy litotryptora. Jest to urządzenie, które generuje fale ultradźwiękowe prowadzące do wytworzenia fali uderzeniowej rozbijającej złogi w nerkach. Wytworzona energia nie ma żadnego wpływu na tkanki miękkie, natomiast powoduje dezintegrację obiektów o dużej gęstości. Podczas litotrypsji powstaje 60–120 impulsów fal ultradźwiękowych na minutę. Lekarz lokalizuje kamień przy pomocy zdjęcia rentgenowskiego (RTG) lub badania ultrasonograficznego (USG).

Podczas rozbijania kamieni nerkowych pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Zabieg jest bezbolesny, dlatego nie jest wymagane zastosowanie znieczulenia. W przypadku dużego niepokoju mogą zostać podane leki uspokajające lub krótkotrwała narkoza. Lekarz przy pomocy aparatu RTG bądź USG lokalizuje kamień i kieruje w jego stronę głowicę litotryptora. Moc i częstotliwość fal jest kontrolowana przy pomocy konsoli. Dzięki temu możliwe jest jej modyfikowanie w zależności od potrzeb. Litotrypsja trwa około godziny. Po krótkiej obserwacji pacjent jest wypisywany do domu w ten sam dzień. Rozkruszone złogi są wydalane wraz z moczem przez kilka dni po zabiegu.

Jak wygląda usuwanie kamieni nerkowych? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak usuwa się kamienie nerkowe? Źródło: 36,6

Jak przygotować się do litotrypsji?

Przygotowanie do zabiegu rozbijania kamieni nerkowych obejmuje wykonanie badań kwalifikacyjnych i odstawienie leków rozrzedzających krew. Podczas konsultacji urologicznej przed zabiegiem lekarz ocenia wielkość i usytuowanie złogów w nerkach. Pacjent powinien także wykonać testy laboratoryjne krwi – morfologię, kreatyninę, wskaźniki krzepliwości krwi oraz badanie ogólne moczu. Wyniki nie powinny być starsze niż 4 tygodnie.

W dniu litotrypsji pacjent powinien być na czczo. Optymalnie jest, jeśli w dniu poprzedzającym zabieg, spożyje ostatni lekki posiłek do godziny 19. Jeżeli lekarz nie zdecydował inaczej, powinien przyjąć stałe leki, popijając je niewielką ilością niegazowanej wody. Po litotrypsji nie jest wskazane prowadzenie samochodu. Przez kilka dni po zabiegu należy spożywać dużą ilość płynów.

Przeciwwskazaniami do rozbijania kamieni nerkowych ultradźwiękami są:

Rozbijanie kamieni nerkowych ultradźwiękami – powikłania

Po zabiegu litotrypsji rozkruszone kamienie nerkowe będą wydalane z moczem przez kilka dni lub tygodni. W tym czasie mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości takie jak ból w okolicy nerek, ból brzucha, częste oddawanie moczu i objawy dysuryczne (pieczenie w trakcie mikcji, parcie na mocz). Są one związane z podrażnieniem śluzówki przez wychodzące fragmenty złogów. U większości pacjentów występuje również krwiomocz, który ustępuje samoistnie.

Inne możliwe powikłania rozbijania kamieni nerkowych ultradźwiękami to:

  • krwiak w miejscu przyłożenia głowicy litotryptora do ciała,
  • kolka nerkowa,
  • zakażenie układu moczowego,
  • przejściowe upośledzenie czynności nerki,
  • kamica resztkowa.

Bibliografia:

1. Zieliński J., Leńko J. (red.). Urologia kliniczna. PZWL, Warszawa 1993, s. 280–322.

2. Rutkowski B., Czekalski S. (red.). Rozpoznawanie i leczenie chorób nerek – wytyczne, zalecenia i standardy postępowania. Termedia, Poznań 2008, s. 108–116.

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 09.04.2019 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ESWL 27.11.2019r.

czy wielkość kamienia w nerce może być przeszkodą w rozbijaniu, czy duże kamienie też można rozbijać?

Janusz 02.09.2019r.

A co po zabiegu? Bo jest mozliwosc nawrotow podobno....

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej