Liposukcja – milowy krok na drodze do wymarzonej sylwetki

mat. prasowe 

Mimo iż liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości, to w innych przypadkach często staje się jedynym, skutecznym sposobem umożliwiającym precyzyjne pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Sprawdź, dla kogo przeznaczony jest zabieg, jak przebiega i jakie efekty można uzyskać dzięki liposukcji.

Jakie partie ciała można poddać zabiegowi?

Liposukcja polega na precyzyjnym usunięciu nadmiernej tkanki tłuszczowej (komórek tłuszczowych) z wybranych partii ciała. Podczas zabiegu wykonuje się niewielkie nakłucia na skórze, a następnie oddziela się tkankę tłuszczową od otaczających ja innych tkanek (wykorzystując do tego np. kaniule, czyli tempo zakończone igły). Gdy tkanka jest odseparowana od otoczenia, tłuszcz zostaje odessany.

Dla kogo przeznaczona jest liposukcja?

Liposukcja, wykonywana w Centrum Liposukcji, przeznaczona jest przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które mimo ćwiczeń i diety nie mogą pozbyć się niechcianego tłuszczu. Zabieg poleca się osobom, które mają prawidłową masę ciała i dobry, ogólny stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego. 

Liposukcję szczególnie poleca się dla osób, które:

  • mimo regularnych ćwiczeń i zdrowej diety nie mogą pozbyć się tkanki tłuszczowej z niektórych partii ciała,
  • chcą uzyskać idealne dla siebie proporcje ciała,
  • pragną wyrzeźbić sylwetkę, uwidocznić mięśnie oraz zyskać atletyczną figurę,
  • schudły, ale proporcje ciała uległy zaburzeniu, np. gdy znacznie zmniejszyła się objętość górnych partii ciała, ale na udach czy pośladkach tkanka tłuszczowa spalała się znacznie wolniej,
  • nie cierpią na nadwagę ani otyłość (liposukcja nie zastąpi ćwiczeń i zdrowej diety – może natomiast znacznie przyspieszyć proces chudnięcia lub dążenia do wymarzonej sylwetki).

Zabiegowi liposukcji można poddać różne partie ciała, m.in.:

  • brzuch,
  • biodra,
  • uda (wewnętrzne i zewnętrzne strony),
  • pośladki (równocześnie można wykonać ich modelowanie),
  • plecy,
  • ramiona,
  • okolice szyi (w tym tzw. podwójny podbródek),
  • dolna część twarzy (tzw. chomiki w okolicy policzków),
  • wewnętrzne strony kolan,
  • łydki i kostki,
  • klatka piersiowa (np. w przypadku ginekomastii u mężczyzn).

Jakie są efekty liposukcji i jak długo się utrzymują?

Liposukcja może być milowym krokiem na drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Umożliwia zarówno odessanie tłuszczu, jak i przeszczepienie go do innych partii ciała. Podczas zabiegu możliwe jest także podkreślenie kształtu mięśni i obkurczenie nadmiaru skóry (w zależności od tego, jakie procedury zostaną zastosowane).

Efekty są oczywiście uzależnione od miejsca, z którego został odessany tłuszcz. Możliwe jest m.in.:

  • wysmuklenie kształtu twarzy poprzez redukcje tłuszcze na policzkach czy szyi,
  • zniwelowanie efektu opadania skóry (które często jest następstwem odkładającego się tłuszczu),
  • redukcja wystającego brzuszka czy boczków,
  • zwiększenie wcięcia w talii,
  • redukcja tzw. pelikanów na ramionach,
  • podkreślony kontur piersi,
  • redukcja ginekomastii u mężczyzn,
  • usunięcie wałeczków tłuszczu gromadzących się na plecach, w okolicach biustonosza,
  • podkreślenie rzeźby mięśni, np. w okolicach klatki piersiowej czy brzucha,
  • wysmuklenie nóg.

Efekty liposukcji są trwałe, pod warunkiem, że pacjent po wykonanym zabiegu będzie przestrzegać zaleceń lekarza. Aby rezultaty utrzymały się na długo (lub na zawsze) konieczne jest także dbanie o zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną także po zakończeniu rekonwalescencji.

Warto wiedzieć! Po wykonaniu zabiegu liposukcji pacjent musi nosić wyroby uciskowe przez okres około 6-8 tygodni. Mogą to być rajstopy, pończochy, pasy czy kombinezony obejmujące brzuch, talię, pośladki i uda (w zależności od miejsca odsysania tłuszczu). Ucisk w odpowiednich miejscach zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęków pooperacyjnych czy powstawania siniaków, a także przyspiesza regeneracje organizmu.

Przebieg zabiegu liposukcji – etapy

Zabieg liposukcji można podzielić na 3 lub 4 etapy w zależności od tego, czy pacjent decyduje się na przeszczep pobranej tkanki tłuszczowej (lipotransfer) w inne miejsce. Cała procedura jest uzależniona od rozległości zabiegu – może trwać od około godziny do kilku godzin. Po zakończeniu zabiegu pacjent może wrócić do domu o własnych siłach, choć zdarzają się sytuacje, że powinien zostać odwieziony do domu przez kogoś innego. Dotyczy to osób, które zostały poddane znieczuleniu z sedacją i nie mogą prowadzić pojazdów. W takiej sytuacji wskazane jest też, aby pacjent pozostał pod opieką członka rodziny lub innej osoby przez około 24-48 godzin po zabiegu.

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym etapom zabiegu.

Etap 1. Znieczulenie

Metoda znieczulenia jest dobierana indywidualnie do danego pacjenta i uzależniona m.in. od zakresu liposukcji. O tym, jakie znieczulenie zostanie zastosowane, zawsze decyduje lekarz.

Zwykle w specjalistycznych ośrodkach medycznych takich jak Centrum Liposukcji Warszawa, Józefów nie stosuję się znieczulenia ogólnego, a wykorzystuje się znieczulenie dożylne (sedacja i analgezja) – pacjent nie odczuwa bólu, jest przytomny, ale zazwyczaj śpi podczas zabiegu. Takie znieczulenie stosuje się także w przypadku łączenia kilku procedur podczas jednego zabiegu, np. odsysania i przeszczepu tłuszczu.

Etap 2. Mobilizacja (odseparowanie) tkanki tłuszczowej

Krok 1. to wykonanie niewielkiego nakłucia (ok 2mm) na skórze i wprowadzenie przez nie miejscowego środka znieczulającego z solą fizjologiczną. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych tuż po zabiegu, a także wzrasta skuteczność usuwania tkanek.

Krok 2. to wprowadzenie pod skórę kaniuli lub sondy wytwarzającej ultradźwięki (w zależności od wybranej metody). Klasyczna metoda z wykorzystaniem kaniuli polega na mechanicznej mobilizacji tkanki tłuszczowej poprzez dynamiczne ruchy do przodu i do tyłu. W przypadku metody ultradźwiękowej tkanka tłuszczowa jest rozluźniana przy pomocy sondy, która emituje sygnały ultradźwiękowe. Emitowana energia przyczynia się do wywołania zjawiska kawitacji – w tkance podskórnej pojawiają się mikropęcherzyki gazu, które następnie się zapadają. Powstała energia oddziela komórki tłuszczowe od włókien tkanki łącznej.

Etap 3. Odessanie tłuszczu

Precyzyjnie odseparowana tkanka tłuszczowa zostaje odessana.

Etap 4. Przeszczep tłuszczu (opcjonalnie)

Pobrany materiał (adipocyty) może zostać dokładnie oczyszczony i przeczepiony do innych partii ciała, by dzięki temu wymodelować lub powiekszyć np. piersi i pośladki.

Możliwe powikłania

Liposukcja choć jest zabiegiem małoinwazyjnym i bezpiecznym, jak każda ingerencja w ciało może nieść za sobą ryzyko powikłań. Należą do nich przede wszystkim:

  • powikłania związane ze znieczuleniem,
  • zmiana dystrybucji tkanki tłuszczowej – np. w przypadku odessania tłuszczu z okolic bioder tłuszcz może bardziej akumulować się w okolicach pośladków,
  • zasinienie, obrzęk i ból, które z czasem zupełnie ustają,
  • zmiana czucia na skórze w okolicy wykonywanego zabiegu,
  • uszkodzenia skóry, nerwów bądź naczyń krwionośnych (ryzyko to znacznie maleje przy liposukcji ultradźwiękowej),
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe,
  • bardzo rzadko infekcja.

Przed wykonaniem liposukcji lekarz przeprowadza dokładny wywiad i zleca niezbędne badania. Omawia też z pacjentem możliwe skutki uboczne, a także możliwe do osiągnięcia efekty po zabiegu. Dlatego ważne jest aby podczas kwalifikacji do zabiegu odpowiedzieć rzetelnie na zadane pytania. 

Data aktualizacji: 23.03.2022,
Opublikowano: 22.03.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Jak komórki macierzyste przywracają młodość?

Czytaj więcej
Liposukcja ultradźwiękowa – jakie są efekty zabiegu i ile razy należy go powtórzyć?

Liposukcja ultradźwiękowa jest alternatywą dla chirurgicznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. To nieinwazyjna metoda redukująca złogi tłuszczowe i cellulit. Nie należy jednak jej traktować jako sposób na zmniejszenie masy ciała, ponieważ jej celem jest wyszczuplenie, a nie walka z nadwagą.

Czytaj więcej
Odsysanie tłuszczu z brzucha – opis zabiegu i przebieg pooperacyjny

Odsysanie tłuszczu z brzucha, ud czy twarzy to zabieg, który pozwala na modelowanie kształtu sylwetki i usuwanie wad estetycznych. Nie jest to jednak metoda leczenia otyłości czy znacznej nadwagi. Sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej mogą też być inne, mniej inwazyjne procedury.

Czytaj więcej
Retinoidy zalecane przez dermatologów - efekty stosowania i skutki uboczne

Retinoidy to kwasowe pochodne witaminy A (retinolu). Są polecane przez dermatologów ze względu na wiele korzyści, jakie niosą przy pielęgnacji skóry. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić skutki uboczne.

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Rekonwalescencja i rehabilitacja po mastektomii. Jakie ćwiczenia trzeba wykonywać?

Rehabilitacja po mastektomii jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega skutkom zabiegu, m.in. zanikom mięśni i obrzękom limfatycznym. Jej celem jest także zwiększenie ruchomości w stawach i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ćwiczenia po mastektomii należy rozpocząć już w pierwszej dobie po zabiegu.

Czytaj więcej
Jak skutecznie pozbyć się pajączków? Dowiesz się tego z nowego odcinka Kliniki bez tajemnic!

Motywacje do odwiedzenia gabinetów medycyny estetycznej są niezwykle różne. Wynikają one z chęci zadbania o siebie, poprawy samooceny czy samopoczucia. Przekonajmy się co do kliniki medycyny estetycznej sprowadza kolejnych pacjentów doktora Ambroziaka!

Czytaj więcej