Linea negra – znak ciąży czy schorzenie. Czy jest powodem do niepokoju?

Fot. sanjagrujic / Getty Images

Linea negra, która niepokoi czasem kobiety w ciąży, to naturalna zmiana koloru tzw. kresy białej. Zmianę tę należy traktować jak rodzaj przebarwienia, na które wpływ mają zmiany hormonalne dokonujące się w organizmie ciężarnej. Ciemnobrązowa kreska na brzuchu w ciąży nie stanowi więc żadnego powodu do niepokoju.

Linea negra powstaje w efekcie zwiększonego poziomu melatoniny w organizmie ciężarnej. Z tego powodu kresa biała, którą ma każdy człowiek, zmienia swój kolor na jasno- lub ciemnobrązowy, przez co staje się zauważalna. Linea negra to naturalna zmiana dokonująca się w ciele kobiety w ciąży.

Czym jest linea negra?

Linea negra to nic innego jak tzw. kresa biała, a więc splot włókien kolagenowych mięśni (skośnych i poprzecznych) brzucha, który biegnie od wyrostka mieczykowatego przez pępek aż do spojenia łonowego. Kresę białą ma każdy człowiek, natomiast przez większość czasu pozostaje ona niewidoczna, ma bowiem kolor nieco jaśniejszy od skóry lub białawy odcień. Pod wpływem pigmentacji biała kreska na brzuchu w ciąży ciemnieje, przyjmując jasno- lub ciemnobrązowy kolor. Stąd też nazwa zjawiska: kresa czarna, kresa ciemna lub linea negra.

Kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży?

Linia negra, czyli ściemnienie kresy białej, pojawia się u większości ciężarnych w zaawansowanej ciąży. Przez większość czasu kreska na brzuchu w ciąży może być niewidoczna, dlatego też jej pojawienie się często wzbudza zdziwienie i lekki niepokój u przyszłych mam. Linea negra szczególnie widoczna jest w 8. oraz 9. miesiącu ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że pojawienie się wyraźnej linii na brzuchu w ciąży wynika nie tylko ze zmian hormonalnych, lecz także z indywidualnych uwarunkowań organizmu każdej ciężarnej. Zdarza się więc, że linea negra pojawia się już w II trymestrze ciąży. Zarówno bardzo późne, jak i bardzo wczesne pojawienie się ciemnego paska na brzuchu w ciąży nie powinno skłaniać do niepokoju.

Zobaczcie, jakie są typowe dolegliwości w okresie ciąży:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6

Czy u każdej ciężarnej pojawia się linea negra?

Ciemna kreska na brzuchu w ciąży pojawia się wskutek zmian hormonalnych. W organizmie ciężarnej zachodzi prawdziwa rewolucja związana z poziomem melanotropiny, progesteronu i estrogenu. Kluczową funkcję pełni melanina. To wzrost poziomu tego barwnika odpowiadającego za kolor skóry prowadzi do pojawienia się linea negra. Ciemna linia na brzuchu w ciąży powstaje wskutek tych samych procesów, które odpowiadają za ciemnienie sutków w ciąży, bardziej wyrazistą barwę znamion i pojawianie się dodatkowych przebarwień.

Pręga na brzuchu w ciąży z pewnością będzie więc bardziej widoczna u brunetek, kobiet o bardziej oliwkowej, śródziemnomorskiej cerze. Przyjmować może także intensywniejszy odcień u kobiet, których cera ma skłonność do powstawania przebarwień, a także u tych, które często się opalają i korzystają z promieniowania słonecznego (pobudzając w ten sposób dodatkowo i tak postępujący dynamicznie proces pigmentacji).

Warto wiedzieć: Witaminy dla kobiet – jakie należy brać przed ciążą, a jakie podczas ciąży?

Kreska na brzuchu w ciąży może jednak pozostać prawie zupełnie niewidzialna. W tym również nie ma nic złego. Na niewidoczność linea negra po raz kolejny wpływ mają indywidualne uwarunkowania. Przyjmuje się jednak, że u blondynek o jasnej, porcelanowej cerze kresa biała zmieni kolor w sposób praktycznie dla ludzkiego oka niezauważalny.

Tzw. pasek ciążowy na brzuchu może być więc prawie zupełnie niewidzialny, a może też przybierać bardzo intensywny kolor. Zarówno na moment powstania linea negra, jak i na jej wyrazistość, kobieta ani lekarz prowadzący nie mają żadnego wpływu.

Warto wiedzieć: Zbliża się poród. Jak rozpoznać bóle porodowe?

Zniknie kreski na brzuchu po ciąży

Kreska w ciąży na brzuchu pojawia się niezależnie od oczekiwań i przewidywań, podobnie jest również z jej zniknięciem. Tutaj po raz kolejny kluczowe okazują się cechy indywidualne każdego organizmu. Zniknięcie linea negra jest oczywiście znakiem powrotu organizmu do równowagi hormonalnej po ciąży. To, kiedy zniknie kreska na brzuchu po ciąży, zależy jednak wyłącznie od samego organizmu. Wyblaknięcie linii to sygnał, że organizm wraca do równowagi, że reguluje się gospodarka hormonalna kobiety.

Wiele kobiet życzy sobie, aby linea negra zniknęła jak najszybciej, ponieważ nie wygląda ona najlepiej, szczególnie już po porodzie. Najczęściej znika w ciągu kilkunastu tygodni od porodu, choć – znów bez jasnej przyczyny – są kobiety, które na jej zniknięcie muszą poczekać dużo dłużej. Linea negra potrafi się utrzymywać na ciele kobiety do roku po porodzie. Jej blaknięcia nie da się w żaden sposób przyspieszyć.

Czy miałaś w ciąży czarną kresę?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Linea negra – kiedy można opalać?

Kreska w ciąży na brzuchu może bardzo dynamicznie reagować na działanie promieni słonecznych, dlatego też przed podjęciem decyzji o opalaniu przyszła mama powinna się skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Problemem oczywiście nie jest samo ściemnienie kresy białej, lecz wątpliwość, czy przy określonym typie cery (np. skłonnym do poparzeń słonecznych) dobrym rozwiązaniem jest opalanie brzucha w ciąży.

Wiele poradników zaleca przyszłym mamom dodatkową ochronę ciążowego brzucha przy wysokich temperaturach. Wiele przyszłych mam na plażę zakłada najczęściej kostiumy jednoczęściowe lub tzw. tankini. Jeśli kobieta decyduje się na założenie bikini, koniecznie należy pamiętać o nałożeniu także na skórę brzucha odpowiednich produktów chroniących ją przed działaniem promieni słonecznych.

Data aktualizacji: 12.03.2019,
Opublikowano: 07.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej