Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady

mat. prasowe

Wady wzroku nie są już dzisiaj problemem. Dzięki laserowej korekcji wzroku w kilka minut pacjent może uwolnić się od okularów czy soczewek kontaktowych. Jednym z najbardziej innowacyjnych zabiegów tego typu jest SmartSight. Co go wyróżnia i jakie wady może leczyć? Rozmawiamy o tym z dr n. med. Małgorzatą Tomczak, specjalistką chorób oczu z Kliniki reOptis mieszczącej się w Szpitalu św. Wojciecha.

Jakie wady wzroku rozpoznawane są najczęściej?

dr n. med. Małgorzata Tomczak, specjalistka chorób oczu z Kliniki reOptis mieszczącej się w Szpitalu św. Wojciecha: Wady wzroku zazwyczaj pojawiają się już w dzieciństwie. Do tych najczęstszych należą krótkowzroczność, astygmatyzm oraz nadwzroczność.

Można je korygować laserem?

Tak, ale trzeba pamiętać, że laser ma swoje ograniczenia. W zasięgu jego działania są wady od ok. +6 do -10 dioptrii, pod warunkiem, że rogówka pacjenta jest prawidłowo zbudowana, czyli ma odpowiednią grubość. Jeśli okaże się zbyt cienka i delikatna wykonanie zabiegu nie jest możliwe. Warto zaznaczyć, że zabieg można wykonać tylko u osoby dorosłej, u której proces wzrastania i rozwoju oka został już zakończony.

Pacjent ma do wyboru coraz więcej metod zabiegu. Czym wyróżnia się zabieg SmartSight?

To najnowocześniejszy zabieg na rynku. Aby pacjent z krótkowzrocznością czy krótkowzrocznością z astygmatyzmem mógł widzieć bez okularów, trzeba wyciąć mikrosoczewkę i spłaszczyć rogówkę. Metoda SmartSight pozwala wykonać zaledwie dwumilimetrowe nacięcie, usunąć mikrosoczewkę i nadać rogówce właściwy kształt. Podczas zabiegu nie naruszamy ani unerwienia, ani biomechaniki rogówki. Samo nacięcie goi się niezwykle szybko. Dzięki minimalnej inwazyjności ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie.

Warto zaznaczyć, że najnowszy laser femtosekundowy Schwind ATOS, którym wykonuje się zabieg SamrtSight, pozwala również wytworzyć płatek rogówki.

Co to takiego?

Jego wytworzenie jest konieczne podczas zabiegu FemtoLasik - laser wytwarza płatek w obrębie rogówki, który chirurg następnie podnosi. Kolejnym krokiem jest działanie lasera, który zmienia kształt rogówki, co w konsekwencji usuwa wadę wzroku. Tego typu zabiegi pozwalają na usunięcie zarówno krótkowzroczności, nadwzroczności jak i astygmatyzm.

Dlaczego warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku metodą SmartSight?

Korzyści są ogromne. Pacjent, który był zależny od soczewek, podczas kontroli mówi, że jego życie bardzo się zmieniło. Zabieg jest minimalnie inwazyjny i całkowicie bezbolesny. Pacjent czuje, że coś się dzieje, ale ból się nie pojawia. Po zabiegu może on od razu wrócić do domu i do swoich codziennych zajęć, a po 2-3 dniach do uprawiania sportu.

Jak wygląda zabieg i ile trwa?

Pacjent ma podawane krople znieczulające. Podczas zabiegu  musi cały czas patrzeć w światełko lasera. Aby powstrzymać mruganie stosuje się specjalne rozwórki. Sam zabieg trwa 10-15 minut.

Kto decyduje się na laserową korekcję wzroku?

Głownie osoby młode, które ze względu na wadę nie mogą wykonywać swojego wymarzonego zawodu lub uprawiać jakiejś dyscypliny sportu.

Czy trzeba ją powtarzać?

Zabieg zmienia kształt rogówki i w większości przypadków wada nie wraca. Czasem delikatna progresja pojawia się np. w przebiegu innych chorób lub różnych procesów fizjologicznych.

Laserowa korekta wzroku to już powszechnie stosowane zabiegi. Czy są również inne zabiegi, które pozwalają usunąć wadę wzroku?

Oprócz laserowej korekcji wad wzroku mamy również dostępne tzw zabiegi soczewkowe. Czasem pacjentom proponuje się doszczepienie sztucznej soczewki – tzw. soczewki fakijnej. Możemy w ten sposób skorygować wady od +11 do – 20 dioptrii. U niektórych osób po 45. roku życia stosujemy całkowitą wymianę soczewki. Jej wszczepienie znacznie poszerza pole działania i umożliwia dalszą korektę wzroku, np. laserowo.

Skoro lekarz na wykonanie zabiegu potrzebuje zaledwie kilkunastu minut, to czy pacjent może przyjść do kliniki "z ulicy" bez żadnego przygotowania?

Nie. Zanim lekarz wyznaczy termin zabiegu, pacjent musi przejść szczegółowe badania. Sprawdzana jest przezroczystość oraz grubość rogówki. Ważne jest także to, aby wada przez minimum rok nie uległa pogorszeniu.

Dlaczego ma to znaczenie?

Stabilność wady pozwala założyć, że zabiegu nie trzeba będzie powtarzać. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko i dotyczą 2-3 proc. wszystkich pacjentów.

Zatem, jak się przygotować?

Przez minimum tydzień przed zabiegiem nie można nosić soczewek kontaktowych. 

Jest coś, co budzi obawy pacjentów?

SmartSight to bardzo innowacyjny zabieg. Jest niezwykle bezpieczny i przyjazny dla pacjenta. Nawet jeśli podczas zabiegu pojawia się jakiś dyskomfort, to zazwyczaj mija on bardzo szybko.

Czy od razu po zabiegu osiąga się docelową jakość wzroku?

Tuż po zabiegu pacjent widzi jeszcze jakby przez mgłę, dlatego nie może sam prowadzić auta i powinien przyjść do kliniki z osobą towarzyszącą. Prawidłowe widzenie wraca już następnego dnia, ale delikatne wahania mogą się utrzymywać przez kilka tygodni.

Data aktualizacji: 09.03.2021,
Opublikowano: 09.03.2021 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Dominika32 21.03.2021r.

Dokładnie, kilka chwil i można dosłownie odzyskać wzrok, ja miałam korekcję wzroku w Katowicach w Optegrze u doktor Janiszewskiej-Bil. Warto było wydać kasę by móc cieszyć się dobrym wzrokiem bez okularów czy soczewek.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej