Laryngolog zajmuje się leczeniem schorzeń w obrębie głowy i szyi. Jego specjalnością są choroby ucha, krtani, nosa, gardła, kości skroniowej, zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, tchawicy, oskrzeli.
Laryngolog to lekarz zajmujący się schorzeniami w obrębie głowy i szyi. Oznacza to, że specjalista może pomóc w przebiegu różnych schorzeń - np. problemów z uszami, przerostem migdałków, a nawet z chrapaniem.
Laryngolog jest lekarzem medycyny o wąskiej specjalizacji, ale zajmuje się leczeniem najpopularniejszych i najczęstszych przypadłości. Wśród nich należy wymienić:
Jak wygląda badanie u laryngologa? Wiele zależy od konkretnego problemu z jakim pacjent się zgłasza. Zazwyczaj laryngolog bada uszy a także jamę nosową i gardło za pomocą giętkiego endoskopu. Może także wykonać videofiberoskopię (wprowadzenie endoskopu do nosa w celu obejrzenia np. trzeciego migdała).
Do kompetencji laryngologa zalicza się także badanie audiologiczne słuchu, USG węzłów chłonnych szyi i ślinianek, zatok przynosowych, krtani, części ustnej i nosowej gardła.
Laryngolog wykonuje także mikrolaryngoskopię, czyli badania służące m. in. do diagnostyki raka krtani - laryngoskop wprowadza się do krtani wraz z mikroskopem krtaniowym, który umożliwia otrzymywanie wyraźnego, powiększonego obrazu. Badanie umożliwia pobranie z miejsc zmienionych wycinków do badania histopatologicznego.
Zobacz kiedy warto zgłosić się do laryngologa:
Zobacz film: Kiedy warto zgłosić się do laryngologa? Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 08.12.2019 r.
Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?
O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe?
Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?
POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki.
Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.
Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?
Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.