Laryngolog - kim jest, co leczy?

Fot: GettyImages NanoStockk

Laryngolog zajmuje się leczeniem schorzeń w obrębie głowy i szyi. Jego specjalnością są choroby ucha, krtani, nosa, gardła, kości skroniowej, zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, tchawicy, oskrzeli.

Laryngolog to lekarz zajmujący się schorzeniami w obrębie głowy i szyi. Oznacza to, że specjalista może pomóc w przebiegu różnych schorzeń - np. problemów z uszami, przerostem migdałków, a nawet z chrapaniem.

Laryngolog jest lekarzem medycyny o wąskiej specjalizacji, ale zajmuje się leczeniem najpopularniejszych i najczęstszych przypadłości. Wśród nich należy wymienić:

  • zapalenie gardła,
  • zapalenie zatok,
  • zapalenie krtani,
  • niedosłuch,
  • zespół Sjögrena,
  • choroba Meniere'a,
  • otospongioza,
  • angina ropna,
  • przerośnięte migdałki podniebienne,
  • zapalenie ucha zewnętrznego,
  • zapalenie ucha wewnętrznego,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • polipy nosa i krtani,
  • urazy i złamania nosa,
  • naczynioruchowy nieżyt nosa,
  • nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej,
  • otoskleroza,
  • bezdech senny,
  • nowotwory występujące w obrębie głowy i szyi.

Jak wygląda badanie u laryngologa? Wiele zależy od konkretnego problemu z jakim pacjent się zgłasza. Zazwyczaj laryngolog bada uszy a także jamę nosową i gardło za pomocą giętkiego endoskopu. Może także wykonać videofiberoskopię (wprowadzenie endoskopu do nosa w celu obejrzenia np. trzeciego migdała).

Do kompetencji laryngologa zalicza się także badanie audiologiczne słuchu, USG węzłów chłonnych szyi i ślinianek, zatok przynosowych, krtani, części ustnej i nosowej gardła. 

Laryngolog wykonuje także mikrolaryngoskopię, czyli badania służące m. in. do diagnostyki raka krtani - laryngoskop wprowadza się do krtani wraz z mikroskopem krtaniowym, który umożliwia otrzymywanie wyraźnego, powiększonego obrazu. Badanie umożliwia pobranie z miejsc zmienionych wycinków do badania histopatologicznego.

Zobacz kiedy warto zgłosić się do laryngologa:

Zobacz film: Kiedy warto zgłosić się do laryngologa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 08.12.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej