Laktator elektryczny czy ręczny? Gdzie można kupić i jak go używać?

Fot: Steve Debenport / gettyimages.com

Laktator służy do odciągania mleka z piersi. To, jaki laktator kupić, warto przemyśleć, by nie narobić sobie dodatkowych wydatków. Laktator można kupić w każdym momencie. Jest to produkt powszechnie dostępny w aptekach i sklepach internetowych.

Laktator to jedna z pozycji, którą każda mama chce nabyć, zanim jeszcze urodzi. Czasami jednak trudno dobrać odpowiedni laktator przed porodem. Najczęściej nie ma potrzeby zabierania laktatora do szpitala, ponieważ większość oddziałów ma laktator elektryczny do wypożyczenia. Laktator elektryczny to duży wydatek, a ze względu na to, że trudno jest przewidzieć, na ile rzeczywiście się przyda, lepiej na początku kupić laktator ręczny.

Czym jest laktator i jakie są jego funkcje?

Laktator to urządzenie pozwalające na odciągnięcie mleka, jeśli z jakiś względów dziecko nie może ssać piersi. Laktatory są różne, działają jak ssak, który zaciąga mleko. Przede wszystkim główne zastosowanie laktatora opiera się na odciągnięciu mleka do butelki, by później podać je dziecku. Jest to alternatywa dla matek, które nie chcą się „wiązać” wyłącznym karmieniem piersią, jednak nie chcą wprowadzać do diety dziecka mleka modyfikowanego. Na oddziałach noworodkowych niejednokrotnie zdarza się, że matce każe się odciągać mleko do butelki, kiedy dziecko nie może być tymczasowo dostawiane do piersi ze względu na przebywanie w inkubatorze.

Czasami laktator służy odciągnięciu nadmiaru pokarmu. Około 3–6 doby po porodzie zdarza się u kobiet tzw. nawał pokarmu. Polega on na tym, że organizm produkuje nieproporcjonalnie dużo pokarmu w stosunku do potrzeb dziecka. Wtedy też, by zapobiec zastojowi pokarmu, konieczne jest odciągnięcie mleka do momentu uczucia ulgi w piersi. Kiedy dziecko jest większe i je już inne posiłki, może zdarzyć się, że momentami piersi będą przepełnione. Aby wtedy zapobiec zastojom pokarmu i rozwojowi zapalenia piersi, warto ściągnąć nadmiar pokarmu laktatorem. Są również sytuacje kliniczne, w których kobieta jest zmuszona odciągnąć mleko, zamiast podawać dziecku pierś.

Laktator elektryczny czy laktator ręczny?

Z tym dylematem zmaga się właściwie każda kobieta. Czasami względy finansowe przeważają w podjęciu decyzji o zakupie laktatora ręcznego, jednak należy przemyśleć, w jakim celu go potrzebujemy. Bardzo często zdarza się, że kobiety nie potrafią dobrze korzystać z laktatora ręcznego. W związku z tym odciągają pierwszy, wodnisty pokarm, a treściwa część pokarmowa pozostaje w piersi. Nie zawsze też udaje się odciągnąć wystarczającą ilość mleka. Jeśli więc kobieta nie radzi sobie z laktatorem ręcznym, któremu należy poświęcić bardzo dużo czasu, powinna zastanowić się nad laktatorem elektrycznym. Pomaga on znacznie zaoszczędzić czas w porównaniu z laktatorem ręcznym, jak również efektywniej ściągnąć mleko z piersi. Jest to jednak większy wydatek. Dlatego warto go przemyśleć, tym bardziej że nigdy nie wiadomo, czy laktator rzeczywiście okaże się kobiecie niezbędny.

Laktatory nie tylko dzielą się na ręczne i elektryczne. Wśród ręcznych również można spotkać się z różnymi typami. Czasami kobieta niestety musi wypróbować ze 2 lub 3 typy laktatorów, by stwierdzić, jaki najbardziej odpowiada jej oczekiwaniom.

Gdzie kupić laktator?

Obecnie, by kupić laktator, wystarczy wejść na stronę dowolnego sklepu internetowego, który dysponuje tego typu produktami. Można również laktator zakupić w aptece czy w wielu sklepach z wyposażeniem dla matek i dzieci. Laktatory ręczne nie są tak drogie jak elektryczne, w związku z tym należy kupić nowy laktator, a nie pożyczać czy odkupywać.

Jak długo karmić dziecko piersią? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak długo karmić dziecko piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Laktator ręczny czy elektryczny – jak używać?

Konieczne jest zachowanie właściwej higieny i wyparzanie elementów mających styczność z mlekiem. Zalegające na częściach laktatora resztki mleka stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, wobec czego nie tylko mogą spowodować skażenie mleka, które tym samym nie nadaje się już do podania dziecku, ale również mogą doprowadzić do wstępującego zapalenia piersi.

Laktator elektryczny używa się poprzez przyłożenie lejka do piersi, a następnie przyciśnięcia przycisku „start”. Jeśli odciąga się pokarm dla dziecka, konieczne jest odciągnięcie pokarmu do maksimum możliwości. Ponieważ odciągnięcie jedynie niewielkiej porcji mleka powoduje, że dziecku podaje się zbyt mało treściwy pokarm. Laktator ręczny jest zdecydowanie trudniejszy w obsłudze, ponieważ konieczna jest samodzielna praca pompką lub specjalnym tłokiem, by odciągnąć mleko.

Aby odciągnąć mleko, konieczny jest relaks, pomyślenie o dziecku. Mleko nie zacznie bowiem mechanicznie lecieć z piersi. Emocje również pobudzają laktację.

Opublikowano: 03.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej