Nadmierna suchość w gardle. Jak ją zwalczać?

mat. shutterstock 

Pokonanie infekcji górnych dróg oddechowych nie zawsze jest równoznaczne z końcem problemów ze zdrowiem. Część pacjentów skarży się na uczucie suchości w gardle. Jak sobie z nim poradzić?

Wirusy odpowiedzialne za rozwój grypy i przeziębienia - w pierwszej kolejności - atakują górne drogi oddechowe. Czasem zdarza się, że już po ustąpieniu infekcji pacjenci uskarżają się nadmierną suchość w gardle.

Czy uczucie suchości w gardle może być niebezpieczne dla zdrowia?

Jeśli ślinianki nie wydzielają dość śliny, po pewnym czasie może się rozwinąć dysfagia, czyli zaburzenie przełykania związane z nieprawidłowym formowaniem przeżuwanego pokarmu.

Niewystarczająca ilość śliny sprawia, że błona śluzowa, która pokrywa jamę ustną jest zbyt sucha. Tym samym staje się ona bardziej podatna na powstawanie aft czy owrzodzeń. Dzieje się tak ponieważ ślina wykazuje działanie antybakteryjne, jej niedobór podnosi ryzyko zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Uczucie suchości w gardle – jak z nim walczyć?

Nadmierną suchość w jamie ustnej pomogą złagodzić specjalne aerozole, płyny do płukania, preparaty określane jako "sztuczna ślina” oraz żele, które tworzą na błonie śluzowej jamy ustnej wilgotną, ochronną warstwę. Jednym z takich środków jest Bloxin.

Bloxin występuje w dwóch wariantach: żelu do nosa oraz żelu do jamy ustnej w sprayu i może być stosowany przez osoby dorosłe, jak i dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Wyrób medyczny Bloxin zapobiega wnikaniu i namnażaniu się wirusów grypy typu B i C oraz koronawirusów, a tym samym chroni przed rozwojem infekcji górnych dróg oddechowych, np. grypy i przeziębienia. Dodatkowo ogranicza transmisję wirusa z osób chorych objawowych i zakażonych bezobjawowych na zdrowe osoby. Bloxin osłania błonę śluzową nosa i jamy ustnej przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, które mogą ją wysuszać i dodatkowo podrażniać. Łagodzi objawy infekcji, ale także skraca czas choroby.

Data aktualizacji: 31.01.2022,
Opublikowano: 14.12.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kalendarz aktywności wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych. Które z nich są całoroczne, a które sezonowe?

Mimo że infekcje najczęściej przytrafiają się nam jesienią i zimą, to zachorować możemy niezależnie od aury. Które wirusy zagrażają nam przez cały rok, a które są aktywne jedynie przez kilka miesięcy? Jak się przed nimi chronić?

Czytaj więcej
Na jakie infekcje wirusowe jesteśmy narażeni w ciągu roku?

Większość z nas uważa, że infekcje przytrafiają się nam głownie jesienią i zimą. Tymczasem nie jest to do końca prawda, bo wirusy wywołujące przeziębienie czy grypę są aktywne przez cały rok. Jakie patogeny nam zagrażają i jak się przed nimi chronić?

Czytaj więcej
Błona śluzowa - dlaczego warto o nią dbać?

Błona śluzowa to rodzaj warstwy ochronnej, która zatrzymuje groźne dla naszego zdrowia wirusy i bakterie. Co zrobić, aby wspomóc jej działanie? 

Czytaj więcej
Jota-karagen, hialuronian sodu, ektoina. Jak działają substancje, które pomagają chronić się przed wirusami?

Preparatów, które mają chronić i zwalczyć pierwsze objawy infekcji na rynku jest bardzo dużo. Różnie się one od siebie przede wszystkim składem. Które substancje najlepiej rozprawiają się z drobnoustrojami?  

Czytaj więcej
Jakie są objawy wysuszenia błony śluzowej gardła i nosa? Jak temu zapobiegać?

Błona śluzowa to pierwsza bariera, jaką napotykają drobnoustroje, które chcą przedostać się do naszego organizmu. Jeśli wyściółka nosa i gardła działa prawidłowo mamy szansę uniknąć infekcji. Jak rozpoznać, że jej funkcje są zaburzone i jak możemy to naprawić?

Czytaj więcej