Krztusiec - objawy i fazy choroby u niemowląt i dzieci. Jakie są objawy kokluszu u dorosłych?

Krztusiec jest wysoce zakaźną chorobą dróg oddechowych wywoływaną przez bakterie Bordetella pertussis. Najczęściej występuje u dzieci w przedziale wiekowym 0-4. Koklusz u niemowląt ma bardzo gwałtowny przebieg i może prowadzić do śmierci. Koklusz u dorosłych często bywa mylony z astmą lub alergią.

Szczepionka na krztusiec chroni przed pałeczką krztuśca przez około 3 lata. Nieleczony lub poddany niewłaściwej terapii krztusiec prowadzi do zapalenia płuc, ropniaka opłucnej lub rozedmy płuc. Koklusz przebiega w trzech fazach: nieżytowej, napadowej i zdrowienia.

Objawy krztuśca u dorosłych

  • faza nieżytowa (trwa 1-2 tygodnie): katar, zaczerwienienie oczu (może wystąpić zapalenie spojówek), ból i podrażnienie gardła, delikatne pokasływanie - szczególnie w nocy, czasem może wystąpić również gorączka, ogólne rozbicie i osłabienie.
  •  Faza napadowa (trwa około 2-4 tygodnie): napadowy, gwałtowny, dokuczliwy i bardzo męczący kaszel z odksztuszaniem gęstego i lepkiego śluzu, atak kaszlu może kończyć się dreszczami, odruchem wymiotnym lub wymiotami. Pojawiają się problemy z zasypianiem, brak apetytu, duszności i ból w klatce piersiowej będące wynikiem fizycznego zmęczenia spowodowanego kaszlem.
  •  Faza zdrowienia: epizody kaszlu stają się coraz rzadsze, ale odruch kasłania może występować nawet przez kilka miesięcy.

Objawy kokluszu u niemowląt i dzieci

Przewlekły kaszel u osób dorosłych rzadko bywa kojarzony z kokluszem. Często osoba zgłaszająca się do lekarza jest leczona na inne schorzenia. Krztusiec u dorosłych, który bywa nazywany "100 dniowym kaszlem" ma następujący przebieg: Krztusiec u niemowląt i dzieci ma bardzo gwałtowny, ostry przebieg, dlatego ważna jest wczesna diagnoza i podjęcie antybiotykoterapii.

Koklusz u niemowląt i dzieci objawia się następująco:

  •  Faza nieżytowa (trwa 1-2 tygodnie): zapalenie spojówek, katar, lekka gorączka, osłabienie, suchy kaszel, który nasila się w nocy. 
  • Faza napadowa: (trwa około 2-4 tygodnie): przebiega inaczej w zależności od wieku dziecka.

U niemowląt zamiast kaszlu może pojawić się kichanie, występują napady duszności, bezdech (często jest jedynym objawem krztuśca u niemowląt), drgawki, obfite łzawienia z oczu oraz zaczerwienienie i zasinienie twarzy. Dzieci starsze mają nasilające się napady kaszlu. Może dojść nawet do kilkudziesięciu ataków kaszlu w ciągu doby, które występują w czasie jedzenia, ziewania lub zdenerwowania oraz w trakcie snu.

Epizod kaszlu z reguły rozpoczyna się serią od kilku do kilkunastu pokasływań na jednym oddechu. Wdech jest świszczący i często niemożliwy z powodu kolejnych kaszlnięć. Dochodzi to tzw. piania lub zanoszenia się i wysuwania języka. Kaszlowi towarzyszy odrywająca się lepka i gęsta wydzielina. W konsekwencji ataku kaszlu pojawia się wytrzeszcz gałek ocznych, pękanie naczyń krwionośnych (w oczach i nosie), nadmierne wydzielanie śliny, łzawienia oczu, a nawet płacz. Koniec kaszlu u niemowląt często prowadzi do bezdechu, sinicy i drgawek. W czasie pomiędzy kolejnymi atakami kaszlu dziecko jest zmęczone, rozdrażnione i płaczliwe z powodu braku snu, nie ma apetytu, ma podkrążone oczy oraz opuchniętą buzię z sinymi wybroczynami.

  • Faza zdrowienia: napady kaszlu są coraz rzadsze i w końcu ustępują, dziecko jest wypoczęte, ustają wymioty i wraca apetyt. Odruch kaszlowy może utrzymywać się przez kolejne kilka miesięcy.

Jak działa układ oddechowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Krztusiec - powikłania

Do najczęstszych powikłań krztuśca zarówno u dorosłych, jak i dzieci zalicza się:

  • zapalenie ucha środkowego,
  • niedodma - czyli zapadnięcie płuca, 
  • zapalenie płuc.

U niemowląt i małych dzieci do groźnych powikłań kokluszu, należy krztuścowe uszkodzenie mózgu, mogące prowadzić do degeneracji nerwów czaszkowych, opóźnionego rozwoju umysłowego i fizycznego, zaburzeń mowy, wzroku i słuchu. Objawia się drgawkami, niedowładami kończyn oraz zaburzeniami świadomości. W 2% przypadków dzieci, u których nastąpiły powikłania dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu.

Dodatkowo u dorosłych może wystąpić ropniak opłucnej oraz rozedma płuc. Osoby starsze narażone są na wewnątrzczaszkowe krwawienie, do którego dochodzi w czasie ataku kaszlu. Schorzenie to może prowadzić do śmierci.

Profilaktyka kokluszu - szczepienia przeciwko krztuścowi

Krztusiec charakteryzują nietypowe objawy, przez co często bywa niewłaściwie diagnozowany - szczególnie u dorosłych. Opóźnienie leczenia lub jego zaniechanie prowadzi do szeregu powikłań niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia, dlatego warto wykonywać szczepienia ochronne. Zachorowanie na koklusz nie wyklucza ponownego zakażenia Bordetella pertussis. Szczepionka przeciwko krztuścowi występuje w formie szczepionek skojarzonych (DTP). Są to szczepionki, które chronią jednocześnie przez krztuścem, błonicą i tężcem.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej