Krochmal do kąpieli – jak działa i kiedy warto go stosować?

Fot. Daniela Jovanovska-Hristovska / Getty Images

Krochmal do kąpieli to znany od wielu lat domowy sposób na łagodzenie podrażnień skóry. Badania naukowe wykazały, że kąpiel w krochmalu może znacząco poprawić stan skóry atopowej, dlatego jest często zalecana chorym na atopowe zapalenie skóry, zwłaszcza dzieciom.

Krochmal dla dzieci i dorosłych powstaje po zagotowaniu skrobi roślinnej w wodzie. Najczęściej używa się skrobi ziemniaczanej, ale dużą popularnością cieszą się także skrobia kukurydziana i skrobia ryżowa.

Krochmal dla niemowląt

Kąpiel z dodatkiem krochmalu korzystnie wpływa na skórę przesuszoną i podatną na podrażnienia. Skrobia wspomaga procesy regeneracji skóry, dzięki czemu przyspiesza gojenie zmian skórnych (np. w przebiegu atopowego zapalenia skóry, alergii lub trądziku), ponadto łagodzi swędzenie i tym samym poprawia komfort życia. Właściwości krochmalu sprawiają, że chętnie stosują go rodzice niemowląt i małych dzieci z AZS lub skazą białkową, którzy chcą poprawić stan skóry malucha w naturalny sposób.

Na ogół już po kilku kąpielach w skrobi zmiany skórne ulegają wyraźnemu zmniejszeniu, a swędzenie staje się mniej dokuczliwe. Może się jednak zdarzyć, że zamiast pomóc, krochmal nasili istniejące już wypryski i podrażnienia – do niepożądanego pogorszenia stanu skóry dochodzi, gdy źródłem objawów skórnych jest zakażenie drożdżakami. Z tego właśnie powodu ewentualną kąpiel noworodka w krochmalu należy uprzednio skonsultować z lekarzem i lepiej nie decydować się na nią profilaktycznie, gdy nie ma ku temu wyraźnych wskazań. Dermatolodzy podkreślają, że tuż po urodzeniu naskórek dziecka jest wyjątkowo wrażliwy i podatny na podrażnienia, dlatego wszelkie eksperymenty warto odłożyć na późniejszy czas lub w ogóle ich unikać.

Kąpiel niemowlaka w krochmalu trzeba przeprowadzać zgodnie z zaleceniami, dodając zagotowaną wcześniej zawiesinę skrobi z wodą do wanienki. Ilość skrobi należy uzgodnić z lekarzem – zwykle są to nie więcej niż 2 łyżki stołowe na 2 szklanki wody.

Kąpiel w krochmalu – jak często?

W zależności od potrzeb krochmal można dodawać do kąpieli nawet kilka razy w tygodniu, jeśli skóra reaguje pozytywnie na jego działanie. W przypadku dzieci warto trzymać się zaleceń lekarza i na bieżąco obserwować skutki takiej kuracji. Jeśli skóra staje się bardziej podrażniona niż dotychczas, należy zaprzestać stosowania krochmalu i skonsultować się z pediatrą.

O tym, jak powstaje pieluszkowe zapalenie skóry: objawy, leczenie oraz profilaktyka dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Pieluszkowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Krochmal na odparzenia

Krochmal jest często polecany jako remedium na odparzenia pieluszkowe i naturalna alternatywa dla pudru dla niemowląt. W przypadku zmian skórnych wynikających ze zbyt długiego kontaktu skóry dziecka z moczem i kałem stosowanie skrobi może przynieść poprawę, ale bezpieczniejszą opcją jest częstsze przewijanie niemowlaka i wietrzenie pupy. Zasypka może bowiem działać drażniąco, zwłaszcza gdy na skórze obecne są owrzodzenia lub gdy doszło do namnożenia się drożdżaków.

Oddzielnym problemem związanym z osuszaniem skóry skrobią, pudrem lub innym preparatem tego typu jest ryzyko wdychania go przez dziecko. Gdy drobinki pudru lub skrobi dostają się do nosa, przesuszają błony śluzowe, niekorzystnie wpływając na proces oddychania. Ponadto mogą spowodować poważne uszkodzenie płuc, niedrożność dróg oddechowych, zapalenie płuc, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Cząsteczki skrobi są wprawdzie większe od drobin talku, ale też mogą dostać się do dróg oddechowych i podrażnić płuca.

Jeśli rodzice mają pewność, że zmiany skórne u dziecka nie mają związku z zakażeniem grzybiczym, a pediatra doradził wypróbowanie skrobi, najlepiej dodać krochmal do kąpieli niemowlaka, aby uniknąć groźnych następstw wdychania jego cząsteczek.

Krochmal na uczulenie

Wysypka, zaczerwienienie, pokrzywka i swędzenie skóry to jedne z najczęstszych objawów alergii. Po wystąpieniu zmian skórnych wielu alergików sięga po preparaty antyhistaminowe, które hamują dalszy rozwój reakcji alergicznej, ale nie pozostają obojętne dla organizmu (np. mogą powodować senność). Dla porównania, aplikacja na skórę pasty ze skrobi oraz wody łagodzi podrażnienia i nie powoduje skutków ubocznych, chyba że doszło wcześniej do rozwoju infekcji drożdżakowej. Relatywnie bezpieczna i skuteczna jest też kąpiel w krochmalu na swędzenie i wysypkę.

Jeśli zmiany skórne pojawiły się w związku z kontaktem z alergenem, stan skóry powinien poprawić się dość szybko. Jeżeli jednak mimo zastosowania skrobi roślinnej wysypka nie znika, pokrywa duże partie ciała, występuje w okolicy pach i pachwin lub nasila się (widoczne są pęcherzyki i owrzodzenia), należy odstawić krochmal i skonsultować się z lekarzem.

Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

Kąpiel z dodatkiem krochmalu można zorganizować na dwa sposoby: poprzez wsypanie odpowiedniej ilości skrobi prosto do wanny z ciepłą wodą lub przez wymieszanie skrobi z wodą i dodanie wrzątku w celu optymalnego jej rozpuszczenia (zawiesinę następnie wlewa się do wanny). Ilość krochmalu nie powinna być przypadkowa, a sama kąpiel przynosi najlepszy efekt, gdy trwa co najmniej 15 minut. Woda w wannie powinna być ciepła, ale nie gorąca.

Bibliografia:

https://www.livestrong.com/article/118949-natural-stop-skin-itching/

https://healthfully.com/cornstarch-home-remedy-hives-itching-5701356.html

https://healthfully.com/use-corn-starch-skin-rash-5650380.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12353708

https://www.onegoodthingbyjillee.com/25-uses-for-cornstarch

https://www.healthline.com/health/home-remedies-diaper-rash#3

https://www.drweil.com/health-wellness/health-centers/children/how-bad-is-baby-powder/

Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 21.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej