Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja

Fot: sognolucido / stock.adobe.com

Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczno-leczniczy. Jest zalecany u kobiet, których wyniki cytologii są nieprawidłowe. Okres rekonwalescencji trwa około 4 tygodnie. W tym czasie pacjentka powinna szczególnie zadbać o higienę i powstrzymać się od współżycia.

Termin „konizacja” pochodzi od łacińskiego słowa „conus” (stożek). Odpowiada kształtowi fragmentu macicy, który wycina się w trakcie zabiegu. Dzięki niemu można zdiagnozować nieprawidłowości w nabłonku szyjki macicy.

Konizacja szyjki macicy – kiedy jest wykonywana i jak przebiega?

Wykonanie konizacji szyjki macicy zaleca się w przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego bądź patologicznego obrazu z materiału pobranego w badaniu kolposkopowym. Wskazaniem do zabiegu jest także dysplazja nabłonka płaskiego i stany przedrakowe szyjki macicy CIN1 CIN 2. Niekiedy należy go wykonać także u pacjentek, u których usuwano rozległe nadżerki. Konizacja może być stosowana do leczenia stanów przedrakowych, ponieważ w jej trakcie są usuwane zmienione komórki. Jeśli tzw. dysplazja nawraca bądź pojawiają się zmiany nowotworowe, trzeba kontynuować dalsze leczenie raka zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Konizacji nie można wykonywać w trakcie trwania stanów zapalnych i w czasie menstruacji. Zabieg konizacji szyjki macicy jest zazwyczaj przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym podawanym do kręgosłupa bądź dożylnie. Pacjentka jest uśpiona i nie odczuwa bólu. Osoby młode i zdrowe są usypiane na krótko, natomiast paniom w starszym wieku bądź obarczonym schorzeniami zakrzepowymi lub kardiologicznymi podaje się długotrwałe znieczulenie ogólne. W trakcie zabiegu u osoby chorej na sali powinien być obecny anestezjolog. Konizacja jest przeprowadzana na fotelu ginekologicznym.

Zobacz film: Na czym polega badanie cytologiczne? Źródło: 36,6

Po znieczuleniu narządy płciowe są przemywane środkiem dezynfekującym. W celu uwidocznienia szyjki macicy na samym początku lekarz wprowadza do pochwy wziernik. Po obu stronach, po bokach szyjki, zakłada kulociągi. Następnie używa płynu Lugola, dzięki któremu tarcza części pochwowej jest uwidaczniana. Jodoujemne obszary nabłonka widać jako ostro odgraniczone, białe pola. Zabieg jest przeprowadzany za pomocą pętli elektrochirurgicznej (to tzw. elektrokonizacja), lasera bądź skalpela (noża chirurgicznego). Trwa około 20-30 minut. Polega na wycięciu stożka tkanki z pochwowej części szyjki macicy. Po jego usunięciu należy wykonać łyżeczkowanie kanału szyjki macicy. Dzięki temu można ocenić jakość komórek, które pozostały w kanale szyjki, wysyłając je do badania histopatologicznego. 

Czasami rana po zabiegu wymaga założenia rozpuszczalnych szwów. Po obserwacji, która trwa kilkadziesiąt minut pacjentka zostaje wypisana do domu. Konizacja nie wpływa na możliwość zajścia w ciążę. Nie ma przeciwwskazań do starania się o dziecko. Powikłanie, które zdarza się bardzo rzadko to niewydolność szyjkowa. Zwykle jednak szyjka macicy goi się bardzo dobrze.

Zobacz film: Jak rozwija się nowotwór szyjki macicy? Źródło: 36,6.

Konizacja szyjki macicy – gojenie i rekonwalescencja

Przez kilka godzin po przeprowadzeniu zabiegu konizacji szyjki macicy pacjentka może odczuwać dyskomfort. Należą do nich krótkotrwale skurcze bądź bóle podbrzusza. Przez kilka dni po zabiegu należy szczególnie dbać o swoje zdrowie i odporność. Nie wolno używać tamponów, które mogłyby wywołać stan zapalny. Trzeba zachowywać prawidłową higienę intymną i powstrzymać się od współżycia seksualnego. Lekarz powinien poinformować pacjentkę o możliwości pojawienia się plamień z pochwy bądź wodnistych upławów. Mogą się one utrzymywać przez około 2-3 tygodnie. W okolicach dziesiątego dnia od zabiegu czasami pojawia się niewielkie krwawienie. Występuje ono przy gojeniu się rany szyjki macicy. Rekonwalescencja po zabiegu konizacji szyjki macicy trwa nie dłużej niż 4 tygodnie. W tym czasie należy prowadzić oszczędzający tryb życia, zadbać o prawidłową dietę, aby nie występowały zaparcia i stosować globulki dopochwowe zalecone przez lekarza.

Każda pacjentka powinna otrzymać od specjalisty informacje o tym, że w przypadku pojawienia się upławów o nieprzyjemnym zapachu bądź kolorze należy się do niego zgłosić. Niepokojące są też stan podgorączkowy oraz gorączka. Wszystkie te komplikacje mogą świadczyć o rozwoju stanu zapalnego w organizmie. Jeśli pacjentka często cierpi na stany wywołane procesem zapalnym, powinna otrzymać receptę na antybiotyki, które zapobiegną rozszerzaniu się infekcji.

Po zabiegu konizacji szyjki macicy mogą też wystąpić obfite krwawienia, które również są sygnałem do wizyty u lekarza. W przypadku braku komplikacji należy zgłosić się na kontrolę po 2 tygodniach od zabiegu. Ginekolog oceni wtedy, czy rana prawidłowo się goi. Po następnym badaniu kontrolnym po miesiącu można podjąć współżycie seksualne. Konizacja z reguły nie wpływa na jego jakość. Warto pamiętać, że raz w roku należy wykonać kolposkopię i badanie cytologiczne.

Zobacz film: Sposoby wykrywania raka szyjki macicy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.03.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kasia 19.07.2020r.

Ja miałam robioną konizację w znieczuleniu miejscowym...polecam

pozabiegowa 10.02.2020r.

dzięki... trochę się uspokoiłam...

Tessa 30.09.2018r.

Dziękuję za ten artykuł pomógł mi prawidłowej ocenie tego co może nastąpić po zabiegu.
Pozdrawiam serdecznie.

Leks Renata 09.09.2018r.

Czy miesiąc po konizacij szyjki macicy może wystąpić ból pulsujący macicy czy to normalne i co powinnam zrobić.

75thecrow 05.06.2018r.

Dziękuję za artykuł choć jestem facetem to moja żona ma mieć ten zabieg wykonany, a ten artykuł uspokoił mnie

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Czy testom w kierunku COVID-19 można ufać? 

Część pierwsza rozmowy z prof. Tomaszem Wielkoszyńskim – lekarzem, specjalistą diagnostyki laboratoryjnej, uczestniczącym od ponad dekady w krajowych oraz międzynarodowych projektach badawczych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obecnie zajmującym się również diagnostyką serologiczną COVID-19.

Czytaj więcej
Testy kontrolne na COVID-19. Rusza 145 mobilnych punktów

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło testy kontrolne na koronowirusa. Są one przeznaczone dla wszystkich osób, które przebywają obecnie na kwarantannie. 

Czytaj więcej
#Wezsiezbadaj - dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Nie od dziś wiadomo, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. Niestety wiele osób unika badań profilaktycznych i trafia do lekarza zbyt późno. O jakich badania trzeba pamiętać?

Czytaj więcej
Przeciwciała monoklonalne – czym są i jak je wykorzystać?

Przeciwciała monoklonalne (ang. Monocloncal antibodies) są zdobyczą nowoczesnej biotechnologii. Białka monoklonalne produkowane są z takiej samej linii komórkowej – limfocytów B. Oznacza to, że cała ich populacja jest dokładnie taka sama i wiąże się tak samo mocno z tymi samymi antygenami.

Czytaj więcej
Czym jest test ROMA? Interpretacja wyników i wskazania do badania

Test ROMA to algorytm służący do diagnozowania raka jajnika. Badanie opiera się na oznaczeniu dwóch markerów – CA 125 i HE4, po uwzględnieniu statusu menopauzalnego pacjentki. Skojarzone oznaczenie HE4 i Ca 125 posiada parametry diagnostyczne lepsze niż oba wyniki interpretowane pojedynczo.

Czytaj więcej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?

Transferyna jest jednym ze wskaźników pozwalających na dokładną diagnostykę niedokrwistości, choć jej niedobór może wynikać również np. z niedożywienia czy uogólnionych zakażeń. Norma transferyny jest taka sama dla obu płci.

Czytaj więcej
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?

Eutyreoza zdarza się w przebiegu niektórych chorób tarczycy, niezaburzających jej struktury i funkcji. Najczęściej są to zmiany wykrywane przypadkowo w badaniu USG. Warto potwierdzić je biopsją cienkoigłową.

Czytaj więcej
Czym są monocyty? Monocyty u dziecka, we krwi, norma

Monocyty, nazywane także fagocytami, to komórki żerne. Ich zadaniem jest pochłanianie bakterii oraz obumarłych tkanek, a także produkcja interferonu, który hamuje namnażanie wirusów. Powstają w szpiku kostnym, a ich niewłaściwe wartości mogą wskazywać na nowotwór lub choroby jelit. 

Czytaj więcej
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

Jakie badania pozwalają na podstawową ocenę stanu zdrowia? Jak często należy je wykonywać? Morfologia krwi, poziom cholesterolu, OB oraz badanie ogólne moczu możemy zrobić bezpłatnie w naszej przychodni. Warto takie badania przeprowadzać raz do roku.

Czytaj więcej
Co to jest endoproteza stawu kolanowego? Jak przebiega rehabilitacja po zabiegu?

Endoproteza stawu kolanowego to niezwykłe osiągnięcie medycyny umożliwiające przywrócenie sprawności ludziom, u których doszło do zwyrodnienia w tym układzie. Choć, jak każdy zabieg, może dać powikłania, warto poddać się operacji.

Czytaj więcej