Kompleks Elektry – na czym polega? Jakie ma skutki w dorosłym życiu?

Fot: Filip Olejowski / stock.adobe.com

Kompleks Elektry to pojęcie wprowadzone do psychoanalizy przez Carla Gustava Junga. Odnosi się ono do fazy rozwoju psychoseksualnego dziewcząt, jaka występuje pomiędzy 3. a 6. rokiem życia. Dotyczy więzi córki z ojcem i patologii, jakie mogą wystąpić na jej tle.

Nazwa syndromu wywodzi się od imienia mitologicznej postaci córki Agamemnona – Elektry. Jej ojciec zginął z rąk żony Klitajmestry i jej kochanka po powrocie z wojny trojańskiej. Elektra postanowiła pomścić jego śmierć i wspólnie z bratem Orestesem zabiła matkę. Historia ta stała się dla Junga symbolem miłości córki do ojca i związanej z nią niechęci do drugiego rodzica.

Kompleks Elektry a kompleks Edypa

Kompleks Elektry jest zjawiskiem analogicznym do kompleksu Edypa, który dotyczy psychoseksualnego rozwoju mężczyzn. Według założeń psychoanalizy kilkuletni chłopiec, u którego budzi się seksualność, kieruje swoje zainteresowania na najbliższy, ważny dla niego emocjonalnie obiekt, jakim jest jego matka. Tym samym ojciec staje się jego konkurentem w rywalizacji o jej miłość. Może odczuwać wobec niego wrogość, zazdrość, a jednocześnie podziwiać go i chcieć naśladować, widząc, że cieszy się względami matki, jakimi sam chciałby być obdarzony. W przypadku kompleksu Elektry kilkuletnia dziewczynka „zakochuje się” w swoim tacie i chce mieć go na wyłączność. Nieustannie zabiega o jego uwagę, prowokuje sytuacje, w których jej potrzeby mają zostać potraktowane przez ojca priorytetowo. Ponieważ ten okazuje również czułość i zainteresowanie matce, dziecko odczuwa mniej lub bardziej świadomą niechęć wobec niej. Tak jak w przypadku kompleksu Edypa, rywalka budzi zarazem zazdrość i podziw. Córka w końcu zaczyna się na niej wzorować, by w ten sposób zdobyć względy ojca. Strategia walki o obiekt dziecięcych uczuć, jaką jest identyfikacja z rodzicem tej samej płci, to podstawa do pozytywnego rozwiązania tej fazy rozwoju. Nieprawidłowości, jakie powstają na tym etapie, mogą stać się przyczyną zaburzeń na tle emocjonalnym, seksualnym czy społecznym w życiu dorosłego człowieka.

Kompleks Elektry w dorosłym życiu

W poprawnym przebiegu rozwoju psychoseksualnego dziewczynka w naturalny sposób przegrywa z matką rywalizację o względy ojca. Swoją fascynację przekierowuje na rówieśników, a uczucia wobec rodziców przeradzają się w zdrowe relacje rodzinne. Dziecko jednak nie zawsze ma szansę prawidłowo przejść przez okres życia, w którym kompleks Elektry może wpłynąć na jego osobowość.

Przyczyny zaburzeń mogą tkwić w niewłaściwych metodach wychowawczych rodziców, kryzysie lub rozpadzie ich związku. Kompleks Elektry nie pozostanie bez wpływu na psychikę dorosłej kobiety, która w dzieciństwie była przesadnie rozpieszczana przez ojca i „wygrywała” w rywalizacji z matką. Z problemami mogą borykać się także osoby, w których domach brakowało partnerskich relacji i które zmuszone były w częstych kłótniach opowiadać się po jednej ze stron. Narażone na nierozwiązanie kompleksu Elektry są kobiety wychowane w rozbitych rodzinach – najczęściej bez ojca, którego idealizowały z powodu jego rzadkiej obecności.

Kobieta z kompleksem Elektry w dorosłym życiu zmaga się z wieloma problemami, które przede wszystkim utrudniają jej zbudowanie udanego związku. Może mieć roszczeniową postawę wobec partnera, starać się egzekwować od niego posłuszeństwo szantażem emocjonalnym, oczekiwać, że będzie stawiał jej potrzeby na pierwszym miejscu. Osoba, dla której ojciec stanowi nieświadomy, wyidealizowany wzorzec męskości, będzie miała trudność ze znalezieniem mężczyzny, który dorówna tak ustalonym standardom. Jeśli kompleks Elektry nie został rozwiązany prawidłowo ze względu na deficyt ojcowskiej miłości lub nieobecność ojca w okresie dzieciństwa, dorosła kobieta może mieć problem z nawiązywaniem relacji ze swoimi rówieśnikami i szukać partnerów pośród dużo starszych od siebie mężczyzn.

Kompleks Elektry – leczenie

W zdrowym przebiegu rozwoju kompleks Elektry przemija około 6. roku życia. Dziecko pokonuje go samodzielnie. Okres ten najlepiej przeczekać, nie próbując ingerować w naturalne mechanizmy psychoseksualnego dojrzewania. Przede wszystkim za manifestowane uczuć wobec ojca nie powinno się dziewczynki karcić czy wyśmiewać, a tym samym wzbudzać w niej poczucia wstydu i winy za coś, co wydaje się jej naturalne. W dorosłym życiu konsekwencje stłumionego kompleksu Elektry mogłyby okazać się nie mniej dotkliwe niż jego nierozwiązanie, na przykład objawiać się trudnościami w nawiązywaniu intymnych relacji z mężczyznami.

Jeśli kompleks Elektry utrzymuje się zbyt długo lub zachowania dziecka stają się dla rodziców krępujące, można je korygować, ucząc dziewczynkę takich form okazywania uczuć, które są akceptowalne. Rodzice mają prawo określić pewne granice i łagodnie, ale stanowczo ich bronić – wyznaczyć czas, który spędzają tylko we dwoje, nie zgadzać się na to, by córka spała z nimi w jednym łóżku itd. Jednocześnie dziecko powinno otrzymywać jasny komunikat, że choć uczucia, jakimi mama i tata darzą się nawzajem, różnią się od tych, którymi oboje obdarzają córkę, to są one równie ważne i silne.

Kobieta, która jako dorosła osoba odkryje u siebie znamiona źle przepracowanego kompleksu Elektry, potrzebuje wsparcia seksuologa lub psychoterapeuty. Zalecaną formą leczenia jest terapia psychodynamiczna, która pozwala na wgląd w przyczyny zaburzeń i korektę nieświadomych mechanizmów działania.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Panseksualizm - na czym polega? Co to jest?

Panseksualizm to orientacja psychoseksualna. Panseksualista to osoba, która odczuwa pociąg do drugiego człowieka - bez względu na płeć, orientację seksualną oraz tożsamość płciową.

Czytaj więcej
Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie

- Sprawcy przemocy czują się teraz najbardziej bezkarni, a ofiara jest odizolowana od pomocy z zewnątrz. Nie poskarży się koleżankom z pracy, bo ich nie widuje - mówi Agata Czaja-Michaud psycholog. Gdzie szukać ratunku? Poznaj tajne hasła i tajemniczy sklep internetowy, przez który ofiary przemocy domowej zamówią wizytę policji.

Czytaj więcej
Spędzisz najbliższe dwa tygodnie tylko z rodziną? Sprawdź, jak sobie poradzić z przymusową kwarantanną

Zamknięte szkoły, teatry, kina i praca w domu. Jak na nowo nauczyć się bliskości i przetrwać z rodziną czas kwarantanny czy izolacji w czasach koronawirusa? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad psychologa, dzięki którym możesz uniknąć kłótni i nieporozumień z najbliższymi osobami! 

Czytaj więcej
Jak oglądanie pornografii wpływa na osobę starszą, a jak na młodą?

Czytaj więcej
Specjalista podpowiada, jak pary - z długim stażem - mogą podkręcić atmosferę w sypialni?

Czytaj więcej
Jak zdradzają Polacy? - raport dotyczący zdrady wśród kobiet i mężczyzn

Zdrada to najczęstsza przyczyna rozstań Polaków. Towarzyszący jej żal, złość i rozczarowanie przekreślają wspólną wizję przyszłość. Jak zdradzają  Polacy? Przeczytaj wyniki najnowszego raportu.

Czytaj więcej
Jesteś po rozstaniu? Poczujesz się lepiej po 3 miesiącach

Rozpad związku to często traumatyczne przeżycie dla obojga partnerów. Często wiąże się z wyraźnymi wahaniami nastroju, utrzymującym się smutkiem, poczuciem żalu, porażki i osamotnienia. Jak przetrwać rozstanie? Przeczytaj rady Marzeny Mawricz, psycholożki. 

Czytaj więcej
Poliandria (wielomęstwo) – na czym polega i gdzie jest praktykowana?

Poliandria, zwana także wielomęstwem, to forma małżeństwa, w którym jedna kobieta ma kilku mężów jednocześnie i dla każdego z nich jest jedyną żoną. Obecnie istnienia takich związków nie dopuszcza prawo w żadnym z krajów, ale w niektórych regionach świata są nieoficjalnie praktykowane.

Czytaj więcej
Na czym polega związek kohabitacyjny? Kohabitacja a konkubinat

Związek kohabitacyjny tłumaczy się jako niezamężne pożycie z osobą przeciwnej płci i wspólne prowadzenie z nią gospodarstwa domowego. To obecnie dość często spotykana forma związku. Nie należy jej mylić z konkubinatem.

Czytaj więcej