Kobiety w ciąży i dzieci - dla nich smog jest szczególnie niebezpieczny

Fot.: tunedin / stock.adobe.com

Smog, czyli zanieczyszczone powietrze, jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet ciężarnych i dzieci. Ma negatywny wpływ na przebieg ciąży, może powodować wady płodu, a u dzieci - alergie i infekcje układu oddechowego.

Zanieczyszczone powietrze ma bardzo negatywny wpływ na ciążę. Szybko rozwijający się płód jest wrażliwy na toksyny, a łożysko nie chroni go w pełni przed zanieczyszczeniami. Dziecko w brzuchu matki nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych i jest podatne na czynniki środowiskowe, takie jak smog. Skąd to wiemy?

Negatywne oddziaływanie smogu jest potwierdzone badaniami

W 2000 roku w Krakowie oraz Nowym Jorku przeprowadzono serię badań na kobietach ciężarnych. Panie nosiły przy sobie czujnik pomiaru zanieczyszczeń powietrza, aby ustalić ich ekspozycję na działanie pyłów zawieszonych w powietrzu. Przy porodzie pobrano ich krew oraz krew pępowinową do przebadania stężenia toksyn w organizmie. Monitorowano także stan dzieci po urodzeniu.

Niestety wyniki badań nie są optymistyczne - kobiety, które w okresie ciąży były narażone na duże stężenie pyłów PM2,5 rodziły dzieci z zauważalnie niższą masą urodzeniową (średnio o 128g), mniejszym obwodem główki (śr. o 0,3 cm) oraz mniejszą długością ciała (śr. o 0,9).

U dzieci w późniejszym okresie życia stwierdzono niższą objętość płuc niż u rówieśników nie narażonych na oddziaływanie szkodliwych pyłów oraz większą częstotliwość nawracających zapaleń oskrzeli i zapaleń płuc.

Z badań wynika także, że łożysko nie chroni płodu przed zanieczyszczeniami, które przez nie przenikają. U matek i dzieci stwierdzono takie samo stężenie toksyn.

Zobacz film: Wpływ smogu na dzieci i kobiety w ciąży. Źródło: 36,6

Smog - z czego się składa?

Smog składa się z dwóch rodzajów pyłów zawieszonych: PM10 oraz PM2,5. W skład PM10 wchodzą cząstki zawieszone w powietrzu, będące mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Może on zawierać substancje toksyczne, między innymi benzo[a]piren, metale ciężkie dioksyny i furany. Pył PM10, jak wskazuje nazwa, zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Z kolei pył zawieszony PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które docierają nie tylko do górnych dróg oddechowych i płuc, ale także przenikają do krwi.

Bardziej niebezpieczny dla zdrowia jest pył PM2,5, długie narażenie na jego oddziaływanie może skutkować skróceniem średniej długości życia.

Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Smog sprzyja infekcjom układu oddechowego oraz zaostrza alergie (astmę, katar sienny, zapalenie spojówek). Długie narażenie na wdychanie pyłów może mieć wpływ na przebieg chorób serca (zawał) oraz zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Jak chronić się przed smogiem?

Przede wszystkim należy unikać wychodzenia na dwór, kiedy normy zanieczyszczeń powietrza są znacznie przekroczone. Kobiety ciężarne mogą zainwestować w specjalne maski antysmogowe, które choć nie są najwygodniejsze, to skutecznie filtrują powietrze. Unikanie ruchliwych ulic i godzin szczytu również może okazać się pomocne w walce o zdrowie.

Oczywiście warto wyjeżdżać za miasto, by jak najczęściej oddychać świeżym powietrzem. Warto również w domu uprawiać rośliny, które filtrują powietrze.

Zobacz: 10 rad jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem

Zobacz film: Jak się zachowywać przy dużym stężeniu smogu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. http://smogwawelski.org/wp-content/uploads/2016/10/oddzialywanie-zanieczyszczen-powietrza-w-okresie-prenatalnym-na-zdrowie-dziecka.pdf

Data aktualizacji: 23.01.2018,
Opublikowano: 29.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

abc 10.12.2017r.

no tak, dalej palmy czym popadnie...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej