Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę? Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem?

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Zajście w ciążę jest największym pragnieniem wielu par. Żeby to ułatwić, warto się odpowiednio przygotować oraz dokładnie wiedzieć, kiedy może dojść do zapłodnienia.

Trudno określić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, może się to jednak zdarzyć tylko w dni płodne. Dlatego trzeba znać swoje ciało, wiedzieć, kiedy występuje owulacja i ile dni przed nią oraz jak długo po niej może dojść do zapłodnienia.

Jak i kiedy można zajść w ciążę?

Do zapłodnienia dochodzi na skutek stosunku seksualnego zakończonego wytryskiem, odbytego podczas dni płodnych. Jest to jedyny moment w cyklu, w którym można zajść w ciążę.

Na ile dni przed owulacją i po niej można zajść w ciążę?

Dni płodne zaczynają się na 5 dni przed owulacją i kończą 4 dni po niej – wówczas można zajść w ciążę. Warto jednak pamiętać, że większość plemników żyje tylko 1–2 dni, dlatego największe prawdopodobieństwo zapłodnienia występuje, jeśli do stosunku dojdzie tuż przed owulacją lub w trakcie jej trwania.

Czy dzień przed okresem lub parę dni po okresie można zajść w ciążę?

Owulacja występuje w 14 dniu cyklu u kobiet o regularnych miesiączkach występujących co 28 dni. Jeśli cykl jest dłuższy, wówczas przyjmuje się, że do jajeczkowania dochodzi 14 dni przed datą miesiączki. Dlatego zajście w ciążę dzień przed okresem jest raczej niemożliwe. Może się jednak zdarzyć, że do zapłodnienia dojdzie na kilka dni po okresie, jeżeli będzie on się przedłużał do 9 lub 10 dni przy prawidłowym cyklu miesiączkowym. Warto także pamiętać, że nie każde plamienie i krwawienie to właściwe krwawienie miesięczne. Mogą się one pojawić także podczas owulacji, a krwawienia śródcyklowe na ogół świadczą o zaburzeniach hormonalnych.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę i co je ułatwia?

Szybkiemu zajściu w ciążę sprzyja zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz częste współżycie, szczególnie w dni płodne. Świadomość własnego ciała oraz wiedza o tym, kiedy dochodzi do owulacji, zdecydowanie ułatwia zajście w ciążę.

Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Jak pozycja jest najlepsza?

Należy jak najczęściej współżyć podczas dni płodnych, żeby zajść w ciążę. Zwiększa to prawdopodobieństwo poczęcia, jakość nasienia mężczyzny oraz poprawia gospodarkę hormonalną kobiety. Ważne jest, aby seksu nie zmienić w rutynową czynność mającą służyć tylko zapłodnieniu. Częste zbliżenia powinny być przyjemne i relaksujące oraz wspierać więź istniejącą pomiędzy przyszłymi rodzicami.

Choć pokutuje przekonanie, że pewne pozycje seksualne sprzyjają zajściu w ciążę, nie zostało to nigdy udowodnione. Najczęściej zaleca się te umożliwiające głęboką penetrację. W okresie starań o dziecko, któremu towarzyszy wzmożona aktywność seksualna partnerów, z pewnością warto próbować różnych pozycji, choćby po to, żeby unikać nudy i popadania w rutynę.

Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne? Jak je zwiększyć?

Nie da się określić prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, ponieważ zależy ono od zbyt wielu czynników, takich jak choćby stan zdrowia obu partnerów. Najskuteczniejszym sposobem zwiększenia szans na zapłodnienie jest dbanie o własnym organizm i częste uprawianie seksu.

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni niepłodne jest bliskie zeru. Jajeczkowanie to jedyny okres w ciągu cyklu miesięcznego, w którym może dojść do zapłodnienia. Istnieje oczywiście możliwość, że doszło do pomyłki w obliczaniu dni płodnych.

Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę?

Kwas foliowy jest suplementem diety, który stosuje się, planując dziecko, ponieważ odpowiednie wysycenie ciała tą witaminą wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu i minimalizuje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Celem suplementacji nie jest ułatwienie zajścia w ciążę, choć w niektórych wypadkach może być pomocny, gdyż wszystkie witaminy z grupy B wspomagają funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Kiedy można zajść w ciążę?

Zajść w ciążę może już młoda dziewczyna, u której zaczęły się miesiączki. Płodność zdrowej kobiety trwa aż do przejścia przez menopauzę i ustania krwawień miesiączkowych.

Należy pamiętać, że dobre przygotowanie do ciąży zmniejsza ryzyko komplikacji i zwiększa szanse, że dziecko urodzi się zdrowe. Dodatkowo osoba planująca ciążę powinna mieć ustabilizowaną sytuację materialną oraz zapewnione wsparcie partnera. W przeciwnym wypadku ciąża i opieka nad dzieckiem mogą być bardzo dużym wyzwaniem.

Kiedy po porodzie można zajść w ciążę?

Zajście w ciążę po porodzie możliwe jest od momentu wystąpienia pierwszej owulacji, o czym najczęściej kobieta dowiaduje się, gdy wystąpi pierwsze krwawienie miesiączkowe. Czasem zdarza się to już po 3 miesiącach od porodu. U kobiet długo i regularnie karmiących piersią okres może nie występować nawet do roku po porodzie.

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Tolka 06.02.2020r.

Nam przy staraniach pomogło śledzenie owulacji cyfrowym komputerem owulacyjnym, był dokładny bo sprawdzał min. lh no i udało się

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej