Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

Fot: robertprzybysz / gettyimages.com

Dentysta to lekarz jak każdy inny. Stan naszego uzębienia bardzo często wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego tak ważne jest uczenie dzieci jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz, co ważniejsze, że dentysty wcale nie trzeba się bać. Jak to zrobić?

Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym – paradoksalnie – może mieć ogromny wpływ na to, jak dziecko w dorosłym życiu będzie reagowało na biały kitel i całe dentystyczne oprzyrządowanie. Raz zrażone lub wystraszone może już nigdy nie chcieć powtórzyć wizyty.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Każdy rodzic musi pamiętać, że bez względu na to, jak nie najlepsze są jego własne doświadczenia z dentystą, dziecko jest ostatnią osoba, która powinna o tym wiedzieć. Pierwsza rozmowa, która ma go oswoić z lekarzem dentystą powinna się odbyć na długo przed pierwszą wizytą. Im więcej dziecko zaczyna mieć zębów, tym częściej trzeba mu tłumaczyć, że trzeba o nie dbać i regularnie czyścić. Dobrze żeby dziecko miało swoją szczoteczkę, a mycie zębów było jednym z elementów porannej toalety. Warto mieć też na uwadze, że dziecko w dużej mierze uczy się przez obserwację, dlatego dobrze by było, gdyby mycie zębów odbywało się wspólnie lub żeby przynajmniej dziecko miało okazję parę razy zobaczyć, że sami dbamy o swoje zęby.

Zobacz, co o pierwszej wizycie dziecka u dentysty mówią eksperci:

Zobacz film: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Im wcześniej zaczniemy rozmawiać i pokazywać dziecku, że dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne, tym prościej będzie mu wytłumaczyć, kim jest dentysta i po co w ogóle warto do niego chodzić. Dziecko powinno wiedzieć, co może go spotkać w gabinecie oraz jak zazwyczaj wygląda taka wizyta. Maluch powinien wiedzieć, że do dentysty warto chodzić nie tylko wtedy, kiedy coś zaczyna się dziać i że systematyczne kontrole to najlepszy sposób na uniknięcie problemów.

Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę do dentysty?

Teoretycznie na kontrolną wizytę u stomatologa warto się wybrać z dzieckiem, które ukończyło pół roku. Dlaczego tak wcześnie? To czas, kiedy u malucha zaczynają pojawiać się pierwsze zęby. Specjalista może wtedy sprawdzić, czy wszystko przebiega jak należy, czy malcowi nie grozi próchnica i wady zgryzu. Podpowie też jak prawidłowo czyścic zęby i dziąsła. Takie wizyty warto powtarzać co trzy miesiące.

O ile wizyta z tak małym dzieckiem u dentysty może budzić zdziwienie, to w przypadku 3-4 latka powinna być już normą. W tym wieku dzieci mają już wszystkie zęby mleczne. Choć i tak je stracą, to trzeba o nie dbać i w razie potrzeby leczyć. Pierwsze zęby, wprawdzie mają inną budowę to psują się tak samo jak te stałe. Co gorsza, jeśli zaatakuje je próchnica to zmiany będą postępowały znacznie szybciej. Dlatego jeśli zauważymy, że z zębami dziecka coś się dzieje np. pojawiła się „tylko” drobna rysa, lepiej tego nie ignorować i jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Dobry dentysta

Zanim zabierzesz dziecko na pierwszą wizytę upewnij się, że specjalista, do którego pójdziecie ma nie tylko kwalifikacje, ale i podejście do dzieci. Maluchy są specyficznymi i wymagającymi pacjentami, dlatego lekarz powinien umieć złapać kontakt dzieckiem i mieć spore pokłady cierpliwości. Bo dobry i wyrozumiały dentysta to połowa sukcesu.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 30.07.2018,
Opublikowano: 09.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej