Katar w ciąży - co na to poradzić? Czy katar w ciąży szkodzi dziecku? Domowe sposoby na katar

Fot: fizkes / fotolia.com

Katar ciążowy może być spowodowany wzmożonym wydzielaniem hormonów, takich jak estrogeny. Sposobem na nieżyt nosa są domowe inhalacje, leki obkurczające, a także środki udrażniające nos. 

W przypadku różnicowania nieżytu nosa u kobiet, wywołanego przeziębieniem, należy wykluczyć katar spowodowany alergią bądź zmianami hormonalnymi. Każdy przypadek wymaga bowiem odmiennej metody leczenia.

Katar w ciąży – czy szkodzi dziecku?

Sam katar w ciąży nie jest groźny dla dziecka. Płodowi może zagrażać stosowanie niektórych leków, dlatego przyjmowanie wszelkiego rodzaju medykamentów, ciężarna kobieta powinna uzgodnić z lekarzem.

Katar to stan zapalny błony śluzowej, który najczęściej wywołują wirusy, np.: koronawirusy, rhinowirusy czy adenowirusy. Nieżyt nosa mogą też powodować bakterie lub alergia.

Katar alergiczny w ciąży

Alergiczny katar sienny powoduje napady kichania, swędzenie oraz wodnistą wydzielinę z nosa. Nieżyt nosa powodują również podrażnienia oczu, które mogą prowadzić do zapalenia spojówek. W leczeniu kataru alergicznego w ciąży stosuje się zazwyczaj dwie metody – miejscową i ogólnoustrojową.

Terapia miejscowa alergicznego nieżytu nosa

Terapia miejscowa polega na podawaniu środków udrażniających nos, leków przeciwhistaminowych oraz kortykosteroidów, zwłaszcza flutykazonu. Lek donosowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz nie powoduje negatywnego oddziaływania na płód. Przeciwhistaminowych medykamentów nie zaleca się stosować w pierwszym trymestrze ciąży. Wśród nich najpopularniejsze są środki zawierające lewokabastynę oraz azelastynę. Kobietom ciężarnym na objawy alergii podaje się również stabilizatory komórek tucznych. Preparaty są skuteczne na katar o łagodnym przebiegu. Na obrzęk śluzówki i zatkany nos można przyjmować leki obkurczające błonę śluzową nosa, jednak nie mogą być one stosowane dłużej niż 7 dni. Przedawkowanie medykamentów jest czynnikiem ryzyka zaburzenia zaopatrzenia płodu w krew, dlatego kobiety w ciąży powinny ściśle uzgodnić z lekarzem dawki leku.

Terapia ogólnoustrojowa kataru alergicznego w ciąży

Terapia ogólnoustrojowa w leczeniu kataru alergicznego w ciąży polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych II generacji, z wyłączeniem loratadyny w pierwszym trymestrze ciąży. Środek powoduje bowiem zwiększenie ryzyka wad wrodzonych płodu.

Katar hormonalny w ciąży

U kobiet ciężarnych często występuje katar hormonalny – zwykle w drugiej połowie ciąży. Jest on wywołany podwyższonym stężeniem estrogenów w organizmie. Powodują one rozpulchnienie śluzówki nosa, przez co wydzielina wysiękowa jest bardzo wodnista. Katar utrudnia oddychanie, upośledza powonienie oraz powoduje swędzenie w nosie. Może mu towarzyszyć krwawienie. Krew z nosa tamuje się, lekko ściskając płatki nosa i pochylając się do przodu, w pozycji siedzącej. Krwawienie zmniejszy również przyłożenie do nosa kostek lodu.

Domowe sposoby na katar w ciąży

Bezpiecznymi sposobami na udrożnienie nosa w czasie kataru alergicznego, a także spowodowanego zwykłym przeziębieniem, są woda morska oraz roztwory z soli fizjologicznej. Środki są bezpieczne w każdej fazie ciąży, nie oddziałują negatywnie na płód, a przede wszystkim skutecznie oczyszczają błonę śluzową, łagodzą obrzęki, a także leczą stany zapalne. W leczeniu kataru pomaga również nawilżanie powietrza w domu. Nawilżacze najczęściej występują w formie pojemników z wodą do zawieszania na grzejnik. Suche powietrze podrażnia śluzówkę i utrudnia pozbycie się kataru.

Zielono-żółty katar w ciąży

Charakterystycznym objawem wirusowego nieżytu nosa jest wodnista, biała wydzielina. Jeżeli infekcja śluzówki przeniosła się na zatoki przynosowe, wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że za katar odpowiadają bakterie. Bakteryjny nieżyt nosa objawia się zwykle gęstą, zielono-żółtą wydzieliną z nosa.

Katar w ciąży – kiedy iść do lekarza?

Katar w ciąży nie jest powodem do niepokoju. Jednak nieżyt nosa, który trwa dłużej niż 10 dni, wymaga wizyty lekarskiej. Konsultacji z lekarzem wymaga także katar z żółtą lub zieloną wydzieliną bądź nieżyt, któremu towarzyszy gorączka albo ból zatok. Nasilający się ból czoła przy pochylaniu się może sygnalizować, że infekcja rozszerzyła się na zatoki.

Inhalacje na katar w ciąży

Inhalacje to bezpieczny sposób na katar, a także pierwsze objawy przeziębienia u kobiet w ciąży. Kurację można wykonać za pomocą specjalnego inhalatora lub zwykłej miski z gorącą wodą. Do cieczy wlewa się napar z rumianku lub olejki eteryczne, np.: lawendowy, miętowy, sosnowy, eukaliptusowy. Gorącą parę należy wdychać przez 15 minut. Lepszy efekt inhalacji otrzyma się, zakrywając głowę ręcznikiem, aby para nie wydostawała się na boki. Domowa kuracja rozrzedza zalegającą wydzielinę, nawilża śluzówkę, ułatwia odkrztuszanie, a także działa antybakteryjnie. 

Zobacz film: Testy na alergię

Data aktualizacji: 12.12.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej