Kąpiel perełkowa – wskazania, przeciwwskazania, działanie

Fot. drazen_ / Getty Images

Kąpiel perełkowa to zabieg o charakterze leczniczym i kosmetycznym. Polecana jest przy zaburzeniach układu nerwowego, schorzeniach układu krążenia, bezsenności. Często łączona jest z ozonoterapią, aromaterapią, koloroterapią. Zabieg zwalcza cellulit i rozstępy i poprawia nastrój.

Kąpiel perełkowa jest dość powszechnie dostępnym zabiegiem, który znajduje się w ofercie większości gabinetów fizykoterapeutycznych, sanatoriów, ośrodków SPA, uzdrowisk, a nawet niektórych basenów. Zabieg ma liczne wskazania medyczne. W sposób szczególny polecany jest osobom zmęczonym i zestresowanym. Zapewnia odprężenie, relaks, regenerację organizmu i wzrost sił witalnych.

Czym jest kąpiel perełkowa?

Kąpiel perełkowa zaliczana jest do zabiegów hydroterapii – polega na kąpieli w wodzie, w którą wtłacza się pod ciśnieniem powietrze. Wykonywana bywa najczęściej na bazie zwykłej wody gospodarczej, rzadziej wód leczniczych. Kąpiele perełkowe przeprowadza się w specjalnej wannie wyposażonej w dysze, z których wydobywają się pęcherzyki powietrza. Średni czas trwania kąpieli to 20 minut. Temperatura wody powinna wynosić 35–37°C. Skuteczność kąpieli zależy od odpowiedniej częstotliwość i liczby wykonywanych zabiegów. Specjaliści zalecają najczęściej serię 10–15 zabiegów przeprowadzanych codziennie lub co drugi dzień.

Zabieg wymaga niewielkiego przygotowania się. Przeprowadza się go w przypadku mężczyzn w kąpielówkach, a kobiet w stroju kąpielowym. Przed przystąpieniem do kąpieli leczniczej powinno się wykąpać (usunąć z ciała zanieczyszczenia, pozostałości maści i kosmetyków), zdjąć ozdoby, założyć czepek kąpielowy lub upiąć wysoko włosy. Chory powinien mieć ze sobą ręcznik i klapki. Podczas kąpieli perełkowej chory nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów. Obowiązuje też zakaz korzystania z urządzeń elektrycznych.

Zobaczcie na filmie, jak na ciało wpływa kąpiel w zimnej wodzie:

Zobacz film: Morsy - jak kąpiel w zimnej wodzie wpływa na ciało? Źródło: 36,6

Kąpiel perełkowa a inne zabiegi

Często spotykaną praktyką jest łączenie kąpieli perełkowej z aromatoterapią, co uzyskuje się, dodając do wody ziołowe wyciągi czy olejki eteryczne. Nierzadko wanny wyposażone są w różnobarwne podświetlenie, co pozwala na jednoczesne prowadzenie koloroterapii. Popularnością cieszy się też kąpiel perełkowo-borowinowa, gdzie wykorzystuje się dodatki borowinowe.

Kąpiel perełkowa – wskazania

Kąpiel perełkowa ma liczne wskazania do stosowania. Zabieg zalecany jest osobom:

  • z zaburzeniami przemiany materii, cukrzycą i o nadmiernej masie ciała,
  • z zaburzeniami ciśnienia tętniczego krwi,
  • z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów,
  • z chorobami układu oddechowego, a zwłaszcza astmą,
  • ze zmianami chorobowymi w obrębie naczyń obwodowych, jak łamliwość włośniczek czy zapalenie żył,
  • z zaburzeniami snu, nerwicami, depresją, wyczerpanym psychicznie,
  • zmagającym się z chorobami neurologicznymi (choroba Alzheimera) i po udarach czy wylewach.

Kąpiel perełkowa polecana jest także kobietom w okresie przekwitania. Wspomaga również leczenie dziecięcego porażenia mózgowego czy ADHD.

Kąpiel perełkowa – działanie

Kąpiel perełkowa wykazuje liczne działanie na organizm. Ma właściwości odprężające, relaksujące, antydepresyjne, przeciwbólowe oraz poprawiające koncentrację. Skutecznie niweluje przykre konsekwencje działania czynników stresowych. Stymuluje układ nerwowy, zmniejsza napięcie mięśniowe, wyzwala większą ruchliwość w stawach. Zapewnia regenerację organizmu, wzmocnienie układu odpornościowego i wzrost sił witalnych. Poprawia odżywianie i metabolizm tkanek. Rozszerzając naczynia włosowate, usprawnia przepływ krwi. Ciśnienie hydrostatyczne, powodując nacisk na ciało, zwiększa odpływ krwi z kończyn do klatki piersiowej. Zmniejsza ryzyko zaburzeń krążeniowych i rozwoju żylaków. Dodatkowo stymuluje metabolizm.

Kąpiel perełkowa wpływa korzystnie na kondycję skóry. Sprawia, że staje się ona gładsza, oczyszczona i jędrniejsza. Poprawia jej ukrwienie. Skutecznie zwalcza tzw. skórkę pomarańczową (cellulit) i zmniejsza widoczność rozstępów. Okazuje się pomocna na nadpotliwość stóp. W przypadku małych dzieci likwiduje kolki i wzdęcia oraz ułatwia zasypianie.

Kąpiel perełkowa – przeciwwskazania

Kąpiel perełkowa przeciwwskazana jest kobietom w ciąży i podczas trwania krwawienia miesiączkowego. Nie powinna być stosowana u osób zmagających się z niewydolnością krążeniowo-oddechową, chorobami zakaźnymi, stanami ropnymi i/lub zapalnymi skóry. Z kąpieli perełkowej nie powinny też korzystać osoby silnie osłabione oraz z ostrymi infekcjami i stanami gorączkowymi.

Na czym polega kąpiel perełkowa w domu?

Oprócz zabiegu w specjalistycznych ośrodkach możliwa jest kąpiel perełkowa w domu. W tym celu trzeba nabyć matę do kąpieli perełkowej, która kosztuje niewiele ponad 400 zł. Większość modeli ma do wyboru cztery stopnie intensywności zabiegu: niski, średni, wysoki i interwałowy (przechodzenie na zmianę przez wszystkie możliwe poziomy). Mata perełkowa do wanny jest wytrzymała, łatwa w pielęgnacji i czyszczeniu. Ma manualny sterownik bądź sterowanie pilotem. Dodatkowo wybrane modele wytwarzają ozon, w efekcie czego możliwa jest kąpiel perełkowo-ozonowa. Oprócz typowych dla kąpieli perełkowej działań ozon wykazuje dodatkowo właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.

Bibliografia:

1. I. Ponikowska, Encyklopedia Balneologii i Medycyny Fizykalnej, ALUNA, Konstancin-Jeziorna 2015.

2. W.J. Kochański, Balneologia i hydroterapia, AWF, Wrocław 2002.

3. W.J. Kochański, Kuracja w Lądku Zdroju, Państwowe Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Lądek-Długopole, Lądek-Zdrój 1992.

4. E. Żyżniewska-Banaszak, H. Mosiejczuk, P. Cichocki, Fizjoterapia i odnowa biologiczna – czy dla wszystkich?, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”, 2010, 56(3), s. 113–120.

Data aktualizacji: 17.04.2019,
Opublikowano: 17.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej