Kangurowanie noworodka donoszonego i wcześniaka po porodzie

Fot. photosbyhope / Getty Images

Bez względu na to, czy poród odbył się drogą cesarskiego cięcia czy naturalnie, istotnym elementem opieki poporodowej i rozwoju dziecka jest kangurowanie noworodka po porodzie. W przypadku wcześniaków można je zacząć nieco później niż bezpośrednio po porodzie.

Na pewno każdy słyszał o pojęciu „kangurowanie”. Od razu przed oczami pojawia się nam obraz kangurzycy trzymającej w torbie na brzuchu swoje maleństwo. Kangurzyca trzyma potomstwo w torbie lęgowej aż 10 miesięcy, po czym karmi je mlekiem około 9 miesięcy. Stąd też wzięło się określenie kangurowania dziecka po porodzie u ludzi.

Na czym polega kangurowanie dziecka po porodzie?

Kangurowanie dziecka powinno się rozpocząć niezwłocznie po porodzie. Polega na kontakcie skóry rodzica ze skórą dziecka przez co najmniej 2 godziny. Najczęściej kangurowanie jest wykonywane przez matki, choć kangurować może również ojciec dziecka. Kangurowanie noworodka po porodzie jest prawem przysługującym każdej matce zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie Standardów Opieki Okołoporodowej.

Polecamy: Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w opiece okołoporodowej. Kobiety będą mogły liczyć na pomoc psychologa

Kangurowanie wcześniaka lub dziecka urodzonego o czasie

Mimo że kangurowanie dziecka jest prawem każdej kobiety po porodzie, to jednak nie zawsze jest to możliwe bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Teoretycznie kangurowanie powinno mieć miejsce w pierwszych 2 godzinach po porodzie, jednak to neonatolog zajmujący się dzieckiem musi wyrazić zgodę na kangurowanie. W przypadku wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed czasem, nie zawsze istnieje możliwość kangurowania bezpośrednio po porodzie. Nie stanowi to jednak przeszkody, by zacząć kangurować dziecko nieco później. Tak naprawdę nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie kangurowania, jednak należy je rozpocząć możliwie jak najszybciej.

Kangurowanie dziecka po cesarskim cięciu

Najczęściej cięcie cesarskie wykonywane jest w znieczuleniu regionalnym, nie ma więc teoretycznie przeciwwskazań do tego, by matka kangurowała noworodka po porodzie. Wszystko jednak zależy od stanu matki i dziecka. Może dojść do sytuacji, gdy ze względu na stan dziecka kangurowanie musi zostać odsunięte w czasie. Jeśli jednak stan matki nie pozwala na rozpoczęcie kangurowania, może w tym zastąpić ją tata dziecka. Kangurowanie przez ojca ma takie samo zadanie jak kangurowanie przez matkę.

Polecamy: Pępek noworodka – odpowiednia pielęgnacja i mycie

Jak przebiega poród naturalny? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Fazy porodu naturalnego. Źródło: 36,6.

Ile trwa kangurowanie dziecka po porodzie?

Uznaje się, że kangurowanie dziecka po porodzie powinno trwać około 2 godzin, ale jeśli jest to możliwe, powinno trwać jak najdłużej. Należy połączyć je z pierwszym karmieniem dziecka. W niektórych miejscach na świecie praktykuje się nawet kangurowanie 24 godziny na dobę. Kangurowanie zarówno noworodków donoszonych, jak i wcześniaków powoduje, że proces zdrowienia czy stymulacja dojrzewania wcześniaków jest lepsza niż nawet najdroższy inkubator. Żadna technologia nie jest w stanie zapewnić dziecku poczucia miłości, bezpieczeństwa czy innych korzyści związanych z kontaktem z rodzicem. Zdarza się jednak, że nie jest to możliwe. Chęć kangurowania nie może powodować rezygnacji z wykwalifikowanego sprzętu. Jeśli więc wiadomo, że nie ma czasu maksymalnego, czy istnieje czas minimalny? Uznaje się, że czas minimalny kangurowania wynosi godzinę. Można to robić kilkakrotnie w ciągu dnia. Stanowi doskonałe uzupełnienie terapii wcześniaków albo zdrowych noworodków.

Polecamy: Połóg po porodzie naturalnym i po cesarce - kiedy dojdziesz do siebie?

Jak powinno wyglądać kangurowanie dziecka?

Kangurowanie nie wymaga żadnych skomplikowanych przygotowań. Wystarczy codzienna pielęgnacja poprzez mycie ciała. Nie trzeba robić tego bezpośrednio przed kangurowaniem, choć oczywiście nie powinno się kłaść dziecka na spoconej, brudnej skórze. Najważniejsze jest umycie rąk przed przystąpieniem do kangurowania. Kangurowanie dziecka nie jest niczym skomplikowanym, konieczne jest jedynie odkrycie części swojego ciała i przytulenie do tego miejsca nagiego noworodka. Kontakt skórny nie powinien być niczym ograniczony, ale poza tym obszarem dziecko musi być osłonięte, by nie doprowadzić do wychłodzenia noworodka. Nie ma znaczenia w jakiej jest się pozycji, ważne by było wygodnie nam i dziecku. Początkowo w ułożeniu noworodka między piersiami ojca lub matki pomaga położna. Ważne, by główka dziecka nie opadała do tyłu, ani nie była zgięta zbyt mocno ku przodowi, ponieważ może to doprowadzić do upośledzenia oddychania.

Polecamy: Przykłady ćwiczeń na mięśnie Kegla, również w ciąży i po porodzie

Po co kangurować dziecko po porodzie?

Dzięki skórze człowiek odbiera liczne bodźce z zewnątrz. Noworodek poprzez dotyk bardzo intensywnie się rozwija. Skórą odbiera całe mnóstwo bodźców, które docierają do ośrodkowego układu nerwowego, stymulując jego rozwój. Podczas kangurowania liczy się nie tylko sam dotyk – dziecko czuje emocje płynące od osoby ją przytulającej. Można do noworodka mówić, śpiewać mu, całować, głaskać albo karmić piersią.

Data aktualizacji: 27.02.2019,
Opublikowano: 27.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej