Kalkulator tygodnia ciąży i terminu porodu ułatwia śledzenie przebiegu ciąży

Fot: nenetus / stock.adobe.com

Kalkulator ciąży i porodu to aplikacja, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest to praktyczne narzędzie służące do obliczenia orientacyjnej daty porodu oraz dostarczania informacji odnośnie etapu ciąży, na którym znajduje się przyszła mama.

Ciąża trwa 3 trymestry, 10 miesięcy księżycowych, zazwyczaj 40 tygodni, czyli 281 dni. Data porodu determinowana jest terminem poczęcia, długością cyklu menstruacyjnego i indywidualnymi uwarunkowaniami, jak predyspozycje genetyczne dziecka i kondycja zdrowotna przyszłej mamy. Średnio 1/3 kobiet zna dokładny termin zapłodnienia. Ciężarne ciekawi, kiedy nastąpi rozwiązanie i na jakim etapie ciąży się znajdują. W tym celu mogą skorzystać z kalkulatora ciąży i porodu.


Kalkulator ciąży i porodu - wiarygodność narzędzia

Statystyki donoszą, że w orientacyjnie określonym dniu porodu rodzi 1/10 kobiet. Pozostałe 90% dzieci przychodzi na świat w okresie 2 tygodni przed terminem i 2 tygodni po wyliczonej dacie porodu. Dzieje się tak, ponieważ kalkulator opiera się na założeniu, że zapłodnienie miało miejsce w czasie 2 tygodni od dnia ostatniej menstruacji. W związku z tym zakłada się dwutygodniowy margines błędu.

Jak działa kalkulator ciąży i porodu?

Kalkulatory dokonują obliczenia na podstawie średniej długości cyklu miesiączkowego i jednego z dwóch kryteriów - termin pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego (od tego momentu liczy się 280 dni) lub termin ostatniej owulacji (od tego momentu liczy się 266 dni). Uzyskana na podstawie kalkulatora data uważana jest jedynie za punkt odniesienia, który umożliwia śledzenie przebiegu ciąży i dokonującego się wówczas rozwoju dziecka.

Najbardziej popularny sposób obliczania daty porodu i etapu ciąży opiera się na podstawie terminu pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to zalecany sposób liczenia dla kobiet o stałej długości cyklu miesiączkowego, który średnio liczy 28 dni. W tej sytuacji czas jajeczkowania, a w związku z tym poczęcia, przypada na 14 dzień po ostatniej miesiączce. W przypadku, gdy cykle miesiączkowe są nieregularne (dłuższe lub krótsze niż 28 dni), należy przy określaniu terminu porodu opierać się na dniu ostatniej owulacji.

Z kalkulatora można skorzystać na wielu stronach internetowych poświęconych tematyce medycznej. Po podaniu niezbędnych informacji w wyznaczonych polach wciska się funkcję "oblicz", a po chwili na ekranie pojawia się przybliżona data porodu.

Mimo dużej popularności tej metody, zaleca się, aby brać pod uwagę termin porodu określany na podstawie badania USG przeprowadzonego w pierwszym trymestrze, przed 14 tygodniem ciąży. Ginekolog podczas badania mierzy CRL, czyli odległość ciemieniowo-siedzeniową (odległość między czubkiem głowy a pupą dziecka). Na podstawie danych wprowadzonych do specjalnego programu komputerowego ustala termin porodu.

Zobacz film: Jak obliczyć datę porodu? Źródło: 36,6

Kalkulator ciąży - przykładowe zastosowanie

Średnia długość cyklu menstruacyjnego wynosi 28 dni. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki miał miejsce 17 czerwca 2017 r. Obliczony na podstawie powyższych informacji termin porodu wypada na 23 marca 2018 r. Kalkulator poda także prawdopodobną datę poczęcia, która w omawianym przypadku została wyznaczona na czas między 27 czerwca a 3 lipca 2017 r. Metoda określi termin zakończenia pierwszego trymestru (22 września 2017 r.), drugiego trymestru (22 grudnia 2017 r.) i na jakim etapie ciąży znajduje się przyszła mama (4 tydzień ciąży).

Jakie dodatkowe informacje podaje kalkulator ciąży i porodu?

Kalendarz ciąży umożliwia śledzenie na bieżąco szczegółowych informacji na temat ciąży, porodu czy rozwoju dziecka. Znajomość wieku ciąży stanowi bogate źródło informacji dla ciężarnej. Na jej podstawie przyszła mama może pogłębić wiedzę o rozwoju płodu w poszczególnych fazach ciąży, poznać typowe dolegliwości ciężarnych i zawczasu dowiedzieć się jak je łagodzić. Termin porodu jest informacją konieczną do określenia czasu wydolności łożyska (po przekroczonym terminie porodu łożysko może przestać funkcjonować prawidłowo i stanowić zagrożenie dla dziecka). Na jego podstawie przyszła mama dowie się, w jakim czasie poród uznawany jest za najbezpieczniejszy. Znajomość wieku ciąży pozwoli na zaplanowanie kontrolnych wizyt lekarskich i dostarczy wiedzy o terminie badań i suplementacji w poszczególnych trymestrach. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie decyzje dotyczące badań, wizyt i zażywanych środków należy podejmować w porozumieniu z lekarzem, a przydatność informacji płynących z kalkulatora traktować z dystansem.

Kalkulator podaje także nazwiska znanych postaci, których data urodzenia przypada w tym samym dniu, co przewidywany termin porodu, przełomowe daty w życiu dziecka (jak rok rozpoczęcia edukacji szkolnej, uzyskania pełnoletności), znak zodiaku i charakterystykę osób pod nim urodzonych.

Kalkulator ciąży to także przydatne narzędzie dla kobiet planujących poczęcie. Informacje na temat dni płodnych lub szacowanej daty porodu można uzyskać w szybki i bezproblemowy sposób.

Data aktualizacji: 19.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej