Kalendarz szczepień 2020. Jaką i kiedy należy podać dziecku szczepionkę? Co się zmieniło?

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Szczepienia - bez względu na to czy obowiązkowe czy zalecane - stanowią najlepszą formę ochrony przed wieloma chorobami. Na co i kiedy należy zaszczepić dziecko, aby oszczędzić mu poważnych problemów ze zdrowiem? 

Szczepienia zaliczane do obowiązkowych są bezpłatne i finansuje je Ministerstwa Zdrowia. Do tej grupy należą szczepienia przeciw: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw B), błonicy, tężcowi i krztuścowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (Hib), odrze, śwince, różyczce, pneumokokom, ospie wietrznej (w grupach ryzyka). Pierwsze szczepienie dziecko dostaje jeszcze przed opuszczeniem oddziału noworodkowego. Szczepi się je przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Warto pamiętać, że szczepienia obowiązkowe wykonuje się do 19 roku. Mogą z nich skorzystać także osoby dorosłe, które ze względu na wiek czy chorobę znajdują w grupie ryzyka lub są szczególnie narażone na kontakt z groźnymi patogenami, np. lekarze czy studenci medycyny. 

Obowiązkowe, ale...

Mimo że szczepienia są obowiązkowe to rodzić ma prawo nie wyrazić zgody na podanie dziecku szczepionki. Osoby, które podejmują taką decyzję muszą się liczyć z tym, że narażają dziecko nie tylko na rozwój poważnej choroby, ale także wystąpienie powikłań, które niejednokrotnie są dużo groźniejsze niż sama choroba.

Warto pamiętać, że brak szczepień może utrudnić zapisanie dziecka do przedszkola publicznego. Coraz więcej placówek wymaga od rodziców okazania dowodu, że dziecko otrzymało odpowiednie szczepienia i nie będzie stanowiło zagrożenia dla innych dzieci. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym materiale: Warszawa: miejsce w żłobku dostaną tylko zaszczepione dzieci

Dlaczego warto szczepić dziecko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Lista szczepień obowiązkowych Źródło: 36,6

Program Szczepień 2020

Program Szczepień Ochrony co roku ogłasza Główny Inspektorat Sanitarny. W tym roku w zaleceniach pojawiły się drobne zmiany. W przypadku "Szczepień zalecanych” przy szczepieniu przeciwko grypie uznano, że dziecku można podać tzw. donosową atenuowaną szczepionką.

W punkcie „Informacje uzupełniające – zasady szczepień przeciwko wybranym chorobom zakaźnym” dokładnie określono zasady podawania szczepionek przeciwko odrze, śwince i różyczce. Specjaliści zalecają, aby dawkę szczepienia podstawowego podać między 13.–15. miesiącem życia. Wcześniejsza ustalenia zalecały zaszczepić dziecko w 13. miesiącu życia. Natomiast dawki uzupełniające należy podać kolejno:

  • w 6. roku życia u dzieci urodzonych po 31 grudnia 2014 roku
  • w 10. roku życia u dzieci urodzonych po 31 grudnia 2010 roku

W przypadku dzieci, które przyszły na świat między 1 stycznia 2011 r. a 1 stycznia 2015 r., które mają teraz 7, 8 lub 9 lat szczepienie uzupełniające przeciwko odrze, śwince i różyczce powinny otrzymać w 10. roku życia.

Data aktualizacji: 12.02.2020,
Opublikowano: 11.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej