Kalendarz dni płodnych – jak prowadzić kalendarz miesiączkowy?

Fot: simpson33 / gettyimages.com

Kalendarzyk dni płodnych może stosować kobieta mająca regularne miesiączki. Jest to metoda naturalnego planowania ciąży oraz naturalnej antykoncepcji. Istnieją teorie, według których na podstawie kalendarzyka można zaplanować nawet płeć dziecka.

Kalendarzyk miesiączkowy ma znaczenie w kontrolowaniu regularności cyklu miesiączkowego i oszacowaniu, kiedy przypada kolejne krwawienie. Kalendarzyk miesiączkowy jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny, sposobem na określenie dni płodnych i niepłodnych w czasie cyklu miesiączkowego.

Kalendarzyk miesiączkowy dni płodnych

Każdy cykl miesiączkowy kobiety charakteryzuje się występowaniem zarówno dni płodnych, jak i niepłodnych. Metoda kalendarzykowa do oszacowania tych dni sprawdza się u kobiet miesiączkujących regularnie. Na 13–15 dni przed kolejnym krwawieniem miesiączkowym występuje owulacja, czyli uwolnienie z pęcherzyka jajnikowego dojrzałej komórki jajowej. Czas przeżycia komórki wynosi najwyżej 24 godziny. Może wówczas dojść do zapłodnienia. Jednak ze względu na to, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety zdecydowanie dłużej (około 5–7 dni), przedział tzw. dni płodnych, czyli dni w których współżycie może zaowocować zapłodnieniem, jest większy niż tylko 24 godziny życia komórki jajowej. Szacuje się, że dni płodne występują na 3–5 dni przed owulacją i na 2–3 dni po owulacji.

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło:

Nie można określić występowania dni płodnych i niepłodnych na podstawie obserwacji cyklu menstruacyjnego w jednym miesiącu. Należy zanalizować miesiączki z co najmniej 3 cykli. Metoda kalendarzyka jest przydatna u kobiet miesiączkujących regularnie, czyli średnio co 28 dni. Okres może być nieco skrócony lub wydłużony. Za normę przyjmuje się cykle długości 24–32 dni.

Jeśli cykle są nieregularne, metoda kalendarzykowa jest niesprawdzalna. Również ze względu na wpływ czynników zewnętrznych na regularność cykli miesiączkowych warto uzupełnić ją obserwacją ciała. Zalicza się tu regularne pomiary temperatury (w czasie owulacji temperatura ciała nieznacznie wzrasta), a także obserwację śluzu szyjkowego, który w dni płodne staje się lepki, ciągnący.

Kalendarzyk menstruacyjny a planowanie ciąży

Kalendarzyk małżeński należy do metod naturalnego planowania rodziny. Sprawdza się jednak wyłącznie u kobiet miesiączkujących regularnie. Można oszacować moment wystąpienia owulacji, której rzadko towarzyszą jakiekolwiek objawy dodatkowe. Istnieją teorie mówiące nawet o możliwości zaplanowania płci dziecka. Nie są one jednak poparte dowodami naukowymi.

Jedna z teorii sugerujących możliwość zaplanowania płci dziecka mówi o tym, że plemniki warunkujące płeć męską (zawierające chromosom Y) są słabsze i żyją zdecydowanie krócej. Poczęcie chłopca jest więc możliwe przede wszystkim w dniu owulacji lub krótko po niej.

Płeć żeńska uwarunkowana jest przez plemniki zawierające chromosom X. Są one silniejsze i dłużej mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety. Dlatego współżycie przed owulacją i spowodowanie, że plemniki muszą „oczekiwać” na komórkę jajową, miałoby sprzyjać poczęciu dziewczynki.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Jak prowadzić kalendarzyk miesiączkowy?

Najlepiej prowadzić kalendarzyk miesiączkowy poprzez nakreślenie wykresu. Oś pionowa to wskaźnik temperatury, a pozioma oznacza kolejne dni cyklu miesiączkowego. Nanosi się na nie wartości temperatury, które tworzą wykres. Wzrost temperatury towarzyszy najprawdopodobniej owulacji, szczególnie jeśli następuje na mniej więcej 14 dni przed kolejną miesiączką. Zdarza się jednak, że wzrost temperatury wynika z innych czynników. Dla ułatwienia można korzystać z kalendarzyków miesiączkowych w postaci aplikacji mobilnych czy dostępnych na stronach internetowych. Wprowadza się w nich datę ostatniej miesiączki, a także długość cyklu. Aplikacja wskazuje, które dni w cyklu są płodne, które niepłodne, kiedy najprawdopodobniej wypada owulacja.

Kalendarzyk miesiączkowy jako metoda antykoncepcji

Na to, kiedy rozpocznie się kolejny cykl miesiączkowy i kiedy wypadnie owulacja, ma wpływ wiele czynników. Jeśli metodę kalendarzykową uzupełni się o dodatkowe pomiary temperatury i opisy śluzu szyjkowego, jej skuteczność wzrośnie, choć nadal będzie miała dość wysoki wskaźnik Pearla (ilość ciąż na 1000 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji). Wynika to z tego, że przeziębienie, osłabienie, infekcja, a nawet zmiana klimatu i podróż wpływają często na przesunięcia w cyklu miesiączkowym.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn





Data aktualizacji: 13.04.2018,
Opublikowano: 13.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej