Jakie są domowe sposoby na chrypkę u dziecka? Przyczyny chrypki u dzieci

Fot. Vertigo3d / Getty Images

Chrypka u dziecka nie należy do rzadkości. Na szczęście jest spory wybór specjalnych preparatów na podrażnione gardło, które mogą mieć postać syropu, lizaków czy tabletek do ssania. Na chrypkę u dziecka sprawdzą się także domowe sposoby, takie jak ziołowe inhalacje, mleko z miodem i syrop z cebuli czy czosnku.

Chrypka u dziecka pojawia się zazwyczaj w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Nierzadko towarzyszą jej drapanie i pieczenie w gardle, utrudnione mówienie i kaszel. Istnieje kilka sprawdzonych domowych rozwiązań pozwalających na szybkie złagodzenie tej dolegliwości. Ponadto należy intensywnie nawadniać dziecko oraz zapewnić odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa.

Chrypka u dziecka – przyczyny

Chrypka u dziecka spowodowana jest najczęściej infekcją górnych dróg oddechowych, zapaleniem gardła lub krtani. Wówczas pojawiają się także: uczucie drapania, łaskotania i pieczenia w gardle, odchrząkiwanie, utrudnione mówienie i kaszel. Głos staje się ściszony, szorstki i matowy. Chrypka u dziecka bez innych objawów występuje po nadmiernym forsowaniu głosu i intensywnym płaczu. Może być objawem alergii czy refluksu żołądkowo-przełykowego. Kontakt z alergenem powoduje świszczący oddech, kaszel i duszności.

Przyczyną chrypki u dziecka bywa ekspozycja na dymy i pyły, z czego najczęściej przebywanie z czynnymi palaczami papierosów. Warunki pogodowe, takie jak mróz, wiatr i duża wilgotność, mogą być przyczyną powstania chrypki. Czynnikiem sprawczym może być zaleganie w gardle ciała obcego. Kiedy struny głosowe zostają naruszone, dochodzi do zmiany barwy głosu.

O przewlekłej chrypce u dziecka do 3 roku życia mówi się, kiedy trwa dłużej niż tydzień, a w przypadku starszych dzieci – powyżej 2 tygodni. Konieczna staje się wówczas konsultacja laryngologiczna czy foniatryczna.

Chrypka u dziecka – leczenie

Leczenie chrypki u dziecka rozpoczyna się od leczenia przyczynowego. W zależności od doskwierającego problemu może to być leczenie zapalenia krtani lub gardła, terapia refluksu żołądkowo-przełykowego czy usunięcie zaaspirowanego ciała obcego. W przypadku chrypki związanej z nadmierną eksploatacją głosu pomocna jest terapia głosowa i wyrobienie umiejętności odpowiedniego posługiwania się głosem. Następnie przechodzi się do leczenia objawowego.

Jak rozpoznać infekcję wirusową u dziecka? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Infekcje u dzieci - jak postępować i jak leczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co stosować na chrypkę u dziecka?

Chrypka oraz towarzyszące jej często kaszel i podrażnienie gardła stanowią źródło dużego dyskomfortu. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na chrypkę u dziecka. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa. Ważne jest częste wietrzenie, nawilżenie powietrza i utrzymywanie temperatury na poziomie 18–20°C. Odpowiednią wilgotność zapewnić może nawilżacz powietrza lub położenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze czy miski z wodą pod grzejnikiem.

Konieczne jest nawadnianie dziecka, żeby nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia śluzówki. Powinno się je poić niegazowaną wodą mineralną, ziołowymi naparami (szałwia, rumianek), herbatą z miodem, cytryną i sokiem malinowym. Maliny i cytryna działają bakteriobójczo i wzmacniają organizm. Najlepiej, aby podawane płyny miały temperaturę pokojową. Ponadto należy zadbać o oszczędzanie głosu poprzez unikanie głośnego i długotrwałego mówienia oraz sytuacji powodujących intensywny płacz.

Chrypka u dziecka – leki

W aptece dostępnych jest bez recepty kilka preparatów łagodzących chrypkę i eliminujących suchość w gardle, które zawierają substancje powlekające i kojące podrażnioną błonę śluzową dróg oddechowych. Ponadto działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Mają postać syropów, tabletek do ssania i lizaków. Jednymi z najczęściej stosowanych są te z wyciągiem z porostu islandzkiego, kwiatostanu lipy, korzenia prawoślazu, liści szałwii, liści babki lancetowatej, malwy lub agawy, aloesem, tymiankiem, podbiałem czy koncentratem z aronii. Dobrze sprawdzają się również aerozole do gardła i maści rozgrzewające aplikowane na klatkę piersiową i plecy, które nawilżają i odkażają gardło.

Jeśli chrypka jest uciążliwa i utrzymuje się mimo podjętych środków zaradczych, pojawiły się gorączka lub zaburzenia oddychania, w tym słyszalny świst, należy skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na chrypkę u dziecka

Domowe sposoby na chrypkę u dziecka cieszą się sporą popularnością. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest mleko z miodem, który wykazuje właściwości powlekające i przeciwzapalne. Zastosowanie ma kleik z siemienia lnianego. Łyżkę siemienia zalewa się szklanką ciepłej wody i odstawia do napęcznienia.

Pomocne są okłady z ciepłej wody. Należy namoczyć kawałek bawełnianej tkaniny w ciepłej wodzie, lekko wycisnąć i przyłożyć do gardła dziecka. Dodatkowo można owinąć szyję wełnianym szalikiem. Inhalacje na chrypkę u dziecka także przynoszą pozytywne efekty. Najczęściej przeprowadza się je z użyciem sody oczyszczonej, szałwii lub tymianku. Udrażniają drogi oddechowe i łagodzą ból. Zastosować można też aromaterapię z olejkiem eukaliptusowym, który odkaża drogi oddechowe.

Suchy kaszel i chrypka u dziecka – domowe syropy

Korzystne działanie na suchy kaszel i chrypkę u dziecka ma domowy syrop cebulowy. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, wsypać je do miski, zasypać obficie cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia do momentu aż cebula puści sok, który trzeba odcedzić. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny.

Innym rozwiązaniem jest syrop z czosnku. W słoiku umieszcza się 8 ząbków czosnku, 2 łyżki miodu, sparzoną wrzątkiem połówkę cytryny pokrojoną w plastry, sok wyciśnięty z połówki cytryny i szklankę przegotowanej zimnej wody. Słoik zakręca się, miesza się jego zawartość i wstawia na dobę do lodówki. Następnie syrop przecedza się i zlewa do czystej buteleczki. Podaje się go 2–3 razy dziennie, 1–2 łyżeczki.

Bibliografia:

1. Fronczak J., Dawna wiedza odkryta na nowo, Warszawa, Reader’s Digest, 2010.

2. Wawryka J., Teodorczyk A., Zdrojewicz Z., Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, „Medycyna Rodzinna”, 2017, 20(1), s. 41-47.

3. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 09.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej