Jakie objawy daje ból nerek w ciąży? Czy można go leczyć domowymi sposobami?

Fot: Syda Productions / fotolia.com

Ból nerek w ciąży jest częstą dolegliwością, na którą skarżą się przyszłe matki. Wynika to przede wszystkim z anatomicznej bliskości układu rozrodczego i układu moczowego. Dlatego też, w związku ze zmianami zachodzącymi także w układzie moczowym, sprzyja to rozwojowi chorób, m.in. kamicy nerkowej, niewydolności nerek i zakażenia dróg moczowych.

Wiele chorób nerek przebiega bezobjawowo i dopiero w zaawansowanym stanie występują symptomy. Dlatego też kobiety w ciąży nie powinny bagatelizować żadnego bólu nerek. Każdą tego typu dolegliwość należy skonsultować ze specjalistą.

Ból nerek w ciąży – czemu się pojawia?

Ciąża to czas, w którym dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety. Ból nerek może być związany ze zmianami adaptacyjnymi w ich obrębie. W ciąży powiększają się one aż o 1 cm. Do tego przepływ krwi zwiększa się nawet o 80%. Ucisk powiększonej macicy, a także hormony wpływają na napięcie dróg moczowych, które zmniejsza się. W konsekwencji zwiększa się ryzyko zakażenia układu moczowego, gdyż moczowody, miedniczki i kielichy są powiększone. Ból w okolicy nerek w ciąży to objaw, który występuje nawet u 80% ciężarnych do II trymestru ciąży. Aby sprawdzić, jakie są przyczyny tej dolegliwości, wykonuje się szereg bezpiecznych dla ciężarnej badań. Należą do nich m.in. badanie moczu, USG układu moczowego oraz poziom kreatyniny w surowicy krwi.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda ból nerek w ciąży? Objawy

Ciężarne najczęściej wskazują na ból w okolicy lędźwiowej. Ból nerek w ciąży pojawia się na dole pleców i dotyczy okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Najczęściej występuje podczas odmiedniczkowego zapalenia nerek, czyli najczęstszego schorzenia dotyczącego ciężarnych. Oprócz bólu mogą pojawić się także objawy towarzyszące, takie jak: pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu, częste parcie na mocz i ból w dole brzucha, jeśli zapalenie dotyczy też pęcherza moczowego. Ważne jest, aby zawsze przy podejrzeniu zapalenia dróg moczowych zgłosić się do specjalisty, gdyż zapalenie pęcherza moczowego może drogą wstępującą przeistoczyć się w ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. 

Ból nerek i powyższe objawy są wzmocnione kolejnymi symptomami – wymiotami i wysoką gorączką. Inne symptomy występują np. podczas kolki nerkowej w ciąży. U kobiety pojawiają się: ból w okolicy nerki (najczęściej tylko jednej) promieniujący do pachwin, ból podczas oddawania moczu, zaburzenia w oddawaniu moczu (możliwe całkowite zatrzymanie) oraz parcie na pęcherz. Warto jednak podkreślić, że w większości przypadków nerki nie bolą. Odmiedniczkowe zapalenie nerek i kolka nerkowa to dwa główne stany wywołujące ból.

Kamica nerkowa w ciąży

Ciąża to czas, który sprzyja także powstawaniu kamieni moczowych, gdyż właśnie wtedy kobieta wydala wraz z moczem więcej wapnia. Złogi tworzą się w wyniku zmniejszonego tempa przepływu moczu. Kamica nerkowa charakteryzuje się także kolką nerkową, krwiomoczem, wymiotami, bólem podczas oddawaniu moczu, ogólnym osłabieniem i podwyższoną temperaturą. Jako że nieleczona prowadzi do powikłań, stosuje się leczenie zachowawcze bądź, gdy jest nieskuteczne, leczenie inwazyjne (cystoskopia, cewnikowanie).

Choroby nerek – bezobjawowy bakteriomocz

Podczas chorób nerek ból nie zawsze występuje. Przykładem tego jest bezobjawowy bakteriomocz, który, mimo że nie daje ciężarnej żadnych symptomów, stanowi dla niej zagrożenie. Najczęściej rozpoznawany jest przypadkowo podczas ogólnego badania moczu. Może być również stwierdzony przy okazji posiewu moczu. Po rozpoznaniu konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii przeciwbakteryjnej, gdyż ten nieleczony stan może skutkować powikłaniami w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Ból nerek w ciąży – czy istnieją domowe sposoby leczenia?

Ból nerek w ciąży jest poważnym objawem, którego domowe sposoby leczenia nie zlikwidują. Jeśli występują dolegliwości wskazujące na choroby nerek, konieczna jest konsultacja specjalistyczna. Warto podkreślić, że bardzo często ból pojawia się już w zaawansowanym stanie chorobowym, dlatego aby nie narazić się na groźne dla matki i dziecka powikłania, konieczna jest interwencja medyczna.

Leczenie specjalistyczne bólu nerek w ciąży

Jeśli kobieta w ciąży odczuwa dolegliwości związane z układem moczowym, w tym np. ból nerek, powinna zgłosić się do lekarza. Specjalistyczne leczenie jest w stanie zmniejszyć dolegliwości, a także uporać się z ich przyczyną. Aby lekarz mógł zdiagnozować ciężarną, konieczne jest dokonanie wywiadu, a także zlecenie badań diagnostycznych (badanie moczu, USG itp.). Specjalistyczne leczenie jest dopasowane do przyczyny dolegliwości. Ponadto równolegle z poszukiwaniem źródła bólu, warto zadbać o właściwą dietę ciężarnej, m.in. odpowiednie nawodnienie. 

Czasami szybko mijający ból nerek związany jest z nieodpowiednim ułożeniem dziecka w łonie matki. Niejednokrotnie ćwiczenia polegające na siedzeniu na poduszkach oraz ruszaniu przez chwilę biodrami pomagają w zmianie pozycji dziecka i tym samym przynoszą ulgę matce.

Zobacz film: Jak przebiega dializa nerek? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.03.2018,
Opublikowano: 26.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej