Szacuje się, że w Polsce żyje 6 milionów kotów. Najgroźniejszą chorobą, którą mogą "przekazać" człowiekowi jest toksoplazmoza. Schorzenie jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Warto jednak zaznaczyć, że chorobę przenoszą tylko te koty, które wychodzą (lub są dziko żyjące), polują lub są karmione surowym mięsem.
Mimo to posiadacze kotów, które cały dzień spędzają w domu i karmione są tylko karmą, i tak powinni pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Każdy posiadacz kota powinien pamiętać o tym, aby zakończonej zabawie z pupilem czy czyszczeniu kuwety bardzo dokładanie umyć ręce.
Czy posiadanie psa jest zatem bezpieczniejsze? Niekoniecznie. Psy mogą bowiem przenosić wściekliznę. Tym samym, aby chronić nie tylko siebie, ale przede wszystkim psa należy regularnie szczepić pupila przeciwko wściekliźnie. Warto jednak pamiętać, że kontakt z psem pomaga się zrelaksować, a także chroni przed zawałem serca.
Nie tylko pies i kot
Groźne dla człowieka choroby mogą przenosić także rybki akwariowe. Mogą one chorować na tzw. rybią gruźlice, czyli mykobateriozę. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby są różowe lub fioletowe bolesne zmiany na skórze. Zakazić można się nią poprzez kontakt zranionej skóry z wodą, w której pływają chore ryby. Problemów ze zdrowiem może przysporzyć także kontakt z ptactwem, np. papugami. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w powyższym filmie!