Długość trwania laktacji jest indywidualną kwestią matki i dziecka. Przyjmuje się, iż jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki do 6 miesiąca życia. Następnie do diety dziecka stopniowo wprowadzane są inne produkty. Istnieje kilka powodów, gdy zakończenie laktacji jest koniecznością, na przykład przyjmowanie niektórych leków lub choroby.
Jak zakończyć laktację?
Decyzja o podjęciu zakończenia karmienia piersią powinna być przemyślana, a nie podjęta pod wpływem chwili lub pod wpływem nacisków ze strony męża, rodziców, teściów czy bliskich znajomych. Może się zdarzyć, że sytuacja niezależna od matki (konieczność przyjmowania niektórych leków, choroby, niechęć dziecka do mleka) wymaga zakończenia laktacji. Jednak jeśli nie ma przeciwwskazań, to dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem do 6 miesiąca życia, a karmienie może trwać nawet do 3 roku życia. W Polsce najczęściej do odstawienia od piersi dziecka dochodzi między 9 miesiącem, a 1,5 roku życia dziecka.
Polecamy: Jak powinno przebiegać rozszerzanie diety niemowlaka?
Jak zakończyć karmienie piersią? Istnieją dwa warianty zakończenia karmienia piersią: nagły lub stopniowy. Pierwsza metoda, czyli odstawienie od piersi z dnia na dzień nie jest polecana, gdyż dziecko zwykle płacze, jest niespokojne, często nie śpi, domagając się piersi. Jednak zazwyczaj po 2-3 dniach uspokaja się i przyzwyczaja do nowej sytuacji.
Druga metoda, stopniowa, polega na tym, że najpierw kobieta rezygnuje z jednego karmienia, którego brak nie będzie dla dziecka szczególnie odczuwalny. Następnie stopniowo rezygnuje z innych karmień, w tym tych w najważniejszych porach, bardzo odczuwalnych dla dziecka (np. przed snem). Druga metoda jest zdecydowanie lepsza zarówno dla dziecka jak i matki.
Polecamy Wam przekonać się, jak łagodnie zakończyć karmienie piersią:
Bardzo duże znaczenie dla młodej mamy ma w tym czasie wsparcie emocjonalne od najbliższych, którzy często nie zdają sobie sprawy, jak trudny jest to okres. Najlepiej w momentach największej histerii dziecka podać mu przekąskę, którą lubi lub odwrócić jego uwagę zabawkąi przy tym nakarmić. Można również zabrać dziecko na spacer. Dobre efekty przynosi zakupienie kolorowych atrakcyjnych talerzyków, miseczek, plastikowych łyżeczek i widelców, które będą cieszyły dziecko podczas posiłku. Jeśli młoda mama ulegnie i przystawi dziecko do piersi ponownie po kilku dniach, kolejne odstawienie przedłuży się.
Jak zakończyć karmienie piersią dwulatka
Młoda mama powinna przygotować się na ogromne emocjonalne wyzwanie zarówno dla niej, jak i dla dziecka, niezależnie od tego, czy dziecko ma 6 miesięcy, czy 2 lata. Nie można myśleć o wyrządzaniu dziecku krzywdy przez zakończenie karmienia piersią, gdyż jest to absolutna nieprawda. Jednak nie należy tłumić tych emocji. Każda kobieta w takiej sytuacji musi dać sobie prawo okazywania emocji, które powinny być zaakceptowane i wspierane przez najbliższych. Zakończenie karmienia piersią dwulatka jest znacznie trudniejsze niż niemowlaka, gdyż dziecko w tym wieku znacznie więcej rozumie. Ma też zapewne wykształcone pewne sposoby na wymuszanie na rodzicach tego, czego w danej chwili pożąda. Zasady odstawiania od piersi dwulatka są takie same jak młodszego dziecka, jednak czas jego trwania zazwyczaj jest dłuższy.
Jak zakończyć karmienie piersią w nocy
Wiele młodych mam stosuje metodę tłumaczenia dziecku, iż w nocy się śpi i że ,,mama nie już mleczka piersi w nocy”. Większość dzieci po kilku nocach dostosowuje się do tego i zaczyna przesypiać większą część nocy. Ważne jest, aby mama, mimo tego, że nie dostawia dziecka do piersi, była przy nim ‒ przytulała je i okazywała ciepłe emocje, aby dziecko nie poczuło się odrzucone. Jeśli jednak dziecko mimo wszystko domaga się nocnego karmienia przez dłuższy czas, warto spróbować zastąpić mleko wodą.
Wyciszanie laktacji
Wyciszenie laktacji trwa od kilkunastu dni do kilku tygodni. Jest to uzależnione przede wszystkim od pracy przysadki mózgowej, która stymuluje wydzielanie prolaktyny odpowiedzialnej za laktację i ilość pokarmu. Skoro najsilniejszy bodziec stymulujący laktację (ssanie piersi przez dziecko) zostaje wyeliminowane, produkcja mleka będzie stopniowo się zmniejszać. Początek może być bolesny, ponieważ zbierający się pokarm będzie powodował twardość i tkliwość piersi. Najlepiej jest wówczas odciągać niewielką ilość pokarmu, za każdym razem mniejszą. Będzie to sygnał dla organizmu, iż nie ma potrzeby wytwarzania tak dużych ilości pokarmu. Zimne okłady również dadzą ogromna ulgę. Najlepiej zastosować starą metodę, czyli obkładanie piersi liśćmi białej kapusty, schłodzonej wcześniej w lodówce lub zamrażarce. Można również sięgnąć po preparaty farmakologiczne na receptę, są one jednak przeznaczone raczej na sytuacje, gdy należy zakończyć laktację natychmiast. Mają one w składzie substancje czynne hamujące wydzielanie prolaktyny. Zjawisko to jest praktycznie zniwelowane gdy matka odstawia dziecko od piersi stopniowo.