Jak zakończyć karmienie piersią?

Fot. tatyana_tomsickova / Getty Images

U każdej matki karmiącej piersią przychodzi moment kiedy, decyduje się na odstawienie dziecka od piersi. Niestety, nie jest to łatwe i niekiedy bywa bolesne. Ważne, aby odstawienie od piersi odbywało się prawidłowo i zgodnie z pewnymi zasadami. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: jak zakończyć laktację?

Długość trwania laktacji jest indywidualną kwestią matki i dziecka. Przyjmuje się, iż jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki do 6 miesiąca życia. Następnie do diety dziecka stopniowo wprowadzane są inne produkty. Istnieje kilka powodów, gdy zakończenie laktacji jest koniecznością, na przykład przyjmowanie niektórych leków lub choroby.

Jak zakończyć laktację?

Decyzja o podjęciu zakończenia karmienia piersią powinna być przemyślana, a nie podjęta pod wpływem chwili lub pod wpływem nacisków ze strony męża, rodziców, teściów czy bliskich znajomych. Może się zdarzyć, że sytuacja niezależna od matki (konieczność przyjmowania niektórych leków, choroby, niechęć dziecka do mleka) wymaga zakończenia laktacji. Jednak jeśli nie ma przeciwwskazań, to dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem do 6 miesiąca życia, a karmienie może trwać nawet do 3 roku życia. W Polsce najczęściej do odstawienia od piersi dziecka dochodzi między 9 miesiącem, a 1,5 roku życia dziecka.

Polecamy: Jak powinno przebiegać rozszerzanie diety niemowlaka?

Jak zakończyć karmienie piersią? Istnieją dwa warianty zakończenia karmienia piersią: nagły lub stopniowy. Pierwsza metoda, czyli odstawienie od piersi z dnia na dzień nie jest polecana, gdyż dziecko zwykle płacze, jest niespokojne, często nie śpi, domagając się piersi. Jednak zazwyczaj po 2-3 dniach uspokaja się i przyzwyczaja do nowej sytuacji.

Druga metoda, stopniowa, polega na tym, że najpierw kobieta rezygnuje z jednego karmienia, którego brak nie będzie dla dziecka szczególnie odczuwalny. Następnie stopniowo rezygnuje z innych karmień, w tym tych w najważniejszych porach, bardzo odczuwalnych dla dziecka (np. przed snem). Druga metoda jest zdecydowanie lepsza zarówno dla dziecka jak i matki.

Polecamy Wam przekonać się, jak łagodnie zakończyć karmienie piersią:

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bardzo duże znaczenie dla młodej mamy ma w tym czasie wsparcie emocjonalne od najbliższych, którzy często nie zdają sobie sprawy, jak trudny jest to okres. Najlepiej w momentach największej histerii dziecka podać mu przekąskę, którą lubi lub odwrócić jego uwagę zabawkąi przy tym nakarmić. Można również zabrać dziecko na spacer. Dobre efekty przynosi zakupienie kolorowych atrakcyjnych talerzyków, miseczek, plastikowych łyżeczek i widelców, które będą cieszyły dziecko podczas posiłku. Jeśli młoda mama ulegnie i przystawi dziecko do piersi ponownie po kilku dniach, kolejne odstawienie przedłuży się.

Jak zakończyć karmienie piersią dwulatka

Młoda mama powinna przygotować się na ogromne emocjonalne wyzwanie zarówno dla niej, jak i dla dziecka, niezależnie od tego, czy dziecko ma 6 miesięcy, czy 2 lata. Nie można myśleć o wyrządzaniu dziecku krzywdy przez zakończenie karmienia piersią, gdyż jest to absolutna nieprawda. Jednak nie należy tłumić tych emocji. Każda kobieta w takiej sytuacji musi dać sobie prawo okazywania emocji, które powinny być zaakceptowane i wspierane przez najbliższych. Zakończenie karmienia piersią dwulatka jest znacznie trudniejsze niż niemowlaka, gdyż dziecko w tym wieku znacznie więcej rozumie. Ma też zapewne wykształcone pewne sposoby na wymuszanie na rodzicach tego, czego w danej chwili pożąda. Zasady odstawiania od piersi dwulatka są takie same jak młodszego dziecka, jednak czas jego trwania zazwyczaj jest dłuższy.

Jak zakończyć karmienie piersią w nocy

Wiele młodych mam stosuje metodę tłumaczenia dziecku, iż w nocy się śpi i że ,,mama nie już mleczka piersi w nocy”. Większość dzieci po kilku nocach dostosowuje się do tego i zaczyna przesypiać większą część nocy. Ważne jest, aby mama, mimo tego, że nie dostawia dziecka do piersi, była przy nim ‒ przytulała je i okazywała ciepłe emocje, aby dziecko nie poczuło się odrzucone. Jeśli jednak dziecko mimo wszystko domaga się nocnego karmienia przez dłuższy czas, warto spróbować zastąpić mleko wodą.

Wyciszanie laktacji

Wyciszenie laktacji trwa od kilkunastu dni do kilku tygodni. Jest to uzależnione przede wszystkim od pracy przysadki mózgowej, która stymuluje wydzielanie prolaktyny odpowiedzialnej za laktację i ilość pokarmu. Skoro najsilniejszy bodziec stymulujący laktację (ssanie piersi przez dziecko) zostaje wyeliminowane, produkcja mleka będzie stopniowo się zmniejszać. Początek może być bolesny, ponieważ zbierający się pokarm będzie powodował twardość i tkliwość piersi. Najlepiej jest wówczas odciągać niewielką ilość pokarmu, za każdym razem mniejszą. Będzie to sygnał dla organizmu, iż nie ma potrzeby wytwarzania tak dużych ilości pokarmu. Zimne okłady również dadzą ogromna ulgę. Najlepiej zastosować starą metodę, czyli obkładanie piersi liśćmi białej kapusty, schłodzonej wcześniej w lodówce lub zamrażarce. Można również sięgnąć po preparaty farmakologiczne na receptę, są one jednak przeznaczone raczej na sytuacje, gdy należy zakończyć laktację natychmiast. Mają one w składzie substancje czynne hamujące wydzielanie prolaktyny. Zjawisko to jest praktycznie zniwelowane gdy matka odstawia dziecko od piersi stopniowo.

Data aktualizacji: 24.01.2019,
Opublikowano: 24.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co na deser dla dziecka?

Deser często kojarzy się z czymś słodkim i zazwyczaj niezdrowym. Jako dorośli niejednokrotnie w ramach deseru pozwalamy sobie na lody, kawałek ciasta czy inne słodkie przekąski. Chcąc wyrabiać zdrowe nawyki u niemowlaka musimy jednak pamiętać, że deser dla dziecka powinien być przede wszystkim zdrowy, pełnowartościowy, pozbawiony cukru i sztucznych dodatków. Co będzie najlepsze na deser dla niemowlaka?

Czytaj więcej
Foliany w diecie dziecka - niezbędny składnik dla zdrowego wzrostu dziecka

Kwas foliowy odgrywa dużą rolę w procesie zdrowego wzrastania noworodka, niemowlaka i małego dziecka oraz w prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości folianów, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem, w tym z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Poznaj rolę folianów w żywieniu dziecka i sprawdź, jak najlepiej wprowadzić je do diety malucha.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka

Dieta mam karmiących bogata w cukier może mieć destruktywny wpływ na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez szpital dziecięcy w Los Angeles.

Czytaj więcej
Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Pękające i poranione brodawki są częstym problemem kobiet karmiących naturalnie. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Warto znać sposoby na podrażnione brodawki, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czytaj więcej
„Karmiąca mama potrzebuje od wszystkich dużego wsparcia”

- Kamienie piersią to w moim przekonaniu dar natury, który w szczególny sposób wiąże mamę z dzieckiem – mówi położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna Agnieszka Kostyla-Bachurska. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Bywa, że wymaga nauki, samozaparcia i ciężkiej pracy świeżo upieczonej mamy. O trudnej sztuce karmienia piersią porozmawialiśmy z naszą ekspertką, która jak sama o sobie mówi – zawsze walczy o każdą kropelkę mleka.

Czytaj więcej
Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje?

Dostinex to lek stosowany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero co urodziły dziecko. Farmaceutyk ma za zadanie zahamować lub przerwać laktację. Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie.

Czytaj więcej
Dieta nie tylko dla aktywnej mamy. Co powinno się znaleźć w codziennym menu każdej kobiety?

O właściwie zbilansowaną dietę powinniśmy dbać przez cały czas. Dzięki temu mamy szansę zachować nie tylko zdrowie, ale także utrzymać formę. Co powinno znaleźć się w diecie każdej aktywnej mamy? Jak powinien wyglądać jadłospis przyszłej mamy? Na te i inne wasze pytania dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadał na live czacie Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Czytaj więcej
Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka jest doskwierającą dolegliwością wieku niemowlęcego, która trwa zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia dziecka. Bolesne skurcze brzuszka to poważny problem, który spędza sen z powiek rodziców. W leczeniu kolek niemowlęcych pomocne mogą się okazać domowe sposoby.

Czytaj więcej
Menu dla mam od dietetyka. Dla kobiety w ciąży, dla mamy karmiącej, pracującej i w czasie menopauzy

Dieta mamy spodziewającej się dziecka oraz mamy karmiącej wymaga delikatnego zwiększenia porcji. Jadłospis mamy pracującej powinien być szybki i łatwy w realizacji. Z kolei dieta mamy w okolicach menopauzy powinna składać się z potraw o niskim ładunku glikemicznym, zawierać odpowiednią ilość błonnika. O ułożeniu dziennego menu dla mam poprosiliśmy dietetyk Martę Jachym.

Czytaj więcej