Jak stworzyć bezpieczne mieszkanie dla dziecka?

Peter Dazeley / getty images

Mieszkanie, czy dom z założenia powinny być dla nas najbezpieczniejszym miejscem na świecie.  Należy jednak pamiętać, że to, co bezpieczne dla osoby dorosłej może być śmiertelnym zagrożeniem dla naszego dziecka. Statystyki są bezlitosne - najwięcej wypadków dzieciom do lat 3 przydarza się w domu. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę mieszkając z maluchem. 

Instalacje elektryczne

Dziecięce rączki są wstanie chwycić nieomal wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak niebezpieczny może być kontakt z prądem. Dlatego, kiedy dziecko zaczyna raczkować, warto sprawdzić, czy wszystkie instalacje oraz gniazdka są odpowiednio zabezpieczone. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rodzice własnoręcznie robili różnego rodzaju zabezpieczenia. Na szczęście dziś rynek artykułów dla dzieci jest olbrzymi. W sklepach można dostać gotowe osłonki i zaślepki do gniazdek, które zabezpieczą Twoje dziecko przed kontaktem z prądem

Czytaj także: Jak najlepiej czyścić zabawki dzieci?

Okna i drzwi 

Otwarcie każdego okna przez nasze dziecko może stanowić dla niego ogromne zagrożenie. Szczególnie, jeśli mieszkanie  znajduje się na wyższych kondygnacjach. Otworzenie klamki okiennej to czynność, którą jest w stanie opanować już 2 lub 3 letni maluch. Warto więc pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, które dadzą rodzicom poczucie bezpieczeństwa.  Do najpopularniejszych zabezpieczeń należą specjalne klamki, czy blokady ograniczające rozwarcie okna. 

Uchylone drzwi to z kolei doskonała okazja do przytrzaśnięcia paluszków naszego malucha. Z pomocą przychodzą powszechnie dostępne blokujące listwy i ograniczniki do drzwi. 

Czytaj także: Zdrowe przekąski dla dzieci. Czym zastąpić słodycze?

Czytaj także:  Jak wybrać najlepszą zabawkę edukacyjną dla dziecka (0–2 lata) ?

Kuchnia i łazienka 

Kuchnia to jedno z pomieszczeń, na które rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę. Jeśli znajduje się w niej kuchenka gazowa to nakładki na pokrętła od gazu powinny obowiązkowo zostać założone w każdym mieszkaniu. Kolejnym niebezpieczeństwem, jakie czyha na nasze maluchy zarówno w kuchni, jak i w łazience to szuflady, do których z ochotą zajrzy każdy ciekawski maluch. Szuflady stanowią podwójne zagrożenie - po pierwsze ze względu na swoją zawartość (ostre przedmioty, takie jak sztućce w kuchni, czy toksyczne detergenty w łazience), ale też na ryzyko przytrzaśnięcia sobie paluszków.  Dostęp do nich utrudnią specjalne blokady, które można kupić w sklepach z artykułami dla dzieci. Na ostre narożniki stołów i szafek warto też zamocować zrobione z gumy lub gąbki ochraniacze, które uchronią Twoje dziecko przed nabiciem sobie guza. 

Czytaj także: Pierwsza pomoc u dzieci – reanimacja, zakrztuszenie

Czytaj także: Moje dziecko mnie okłamuje! Dowiedz się dlaczego tak się dzieje

Zobacz film: Pokój dziecięcy, czyli słodkie „2 w 1”

źródło: Dzień dobry TVN



 


Data aktualizacji: 24.05.2020,
Opublikowano: 24.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej