Jak smog wpływa na nasze włosy i czy geny decydują o ich budowie?
Fot.: Ewa Drzyzga i mgr Magdalena Szymczak, trycholog
Czy na kondycję naszych włosów mają wpływ geny? Oczywiście, że tak, jednak o ich stanie decyduje również wiele innych czynników. Jakich? Dowiecie się tego z nieemitowanego fragmentu programu 36,6 °C.
Na kondycję naszych włosów ogromny wpływ mają geny. To one decydują m. in. o tym, czy będziemy mieć włosy proste, puszące czy kręcone. Także od nich zależy to, czy dotknie nas problem łysienia. Jednak na kondycję włosów ogromny wpływ mają inne czynniki, np. przebyte choroby, ciąża, zmiany hormonalne.
Eksperci są przekonani, że to właśnie od genów zależy, czy nasze włosy będą podatne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. O czym jeszcze decydują geny, a na co nie mają wpływu? Dowiecie się tego z programu 36,6 °C:
Zobacz film: Czy geny decydują o naszych włosach? Źródło: 36,6
Gość programu 36,6 °C, trycholog Magdalena Szymczak, zauważa, że to właśnie smog ma najbardziej niekorzystny wpływ na nasze włosy. Jak zatem sobie pomóc, skoro w sezonie jesienno-zimowym problem smogu dotyka większości polskich miast?
Włosy chłoną smog, ale nie jest to jeszcze niebezpieczne. Niebezpieczne jest to, że skóra głowy chłonie te wszystkie substancje, w tym metale ciężkie. Włos sam w sobie jest martwy i nie ma możliwości przetransportowania tego, co na nim osiądzie.
Aby zabezpieczyć się przed smogiem powinno się chodzić w czapce oraz myć i oczyszczacz skórę głowy. Więcej o smogu i jego negatywnym wpływie dowiecie się z filmu:
Zobacz film: Wpływ smogu na włosy. Źródło: 36,6
Badanie pierwiastkowe włosa
Badanie pierwiastkowe wykonuje się w laboratorium z próbki włosów. Muszą być one naturalne i o długości minimum 3 cm. Badanie takie sprawdza poziom pierwiastków we włosie, jednak eksperci zalecają, aby otrzymanie wyniki skontrolować jeszcze u lekarza pierwszego kontaktu i wykonać badania krwi.
Czy warto robić takie badania? Co może nam ono powiedzieć o naszym stanie zdrowia? Odpowiedź na filmie:
Zobacz film: Badanie pierwiastkowe włosa - na czym polega? Źródło: 36,6
Autor:
Redakcja serwisu
Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 21.11.2018 r.
Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.
Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.
Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.
Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!
Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.
Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.
Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.
Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.
Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu.
Przyklapnięte, płaskie, często posklejane włosy. Brzmi znajomo? Dla właścicielek przetłuszczających się włosów na pewno. Jak pielęgnować włosy, które się przetłuszczają, i co robić, by wyglądały świeżo i ładnie przed dłuższy czas? Oto kilka sprawdzonych, domowych metod.