Astma jest chorobą bardzo różnorodną, która może mieć różny przebieg i objawy. W Polsce problem astmy dotyczy od 5 do 10 proc. społeczeństwa, przy czym 70 proc. chorych nie jest prawidłowo diagnozowana i leczona!
Astma objawia się dusznością, świszczącym oddechem, kaszlem oraz odczuciem ucisku w klatce piersiowej. Na całym świecie takie objawy ma aż 235 milionów ludzi na całym świecie. U 3,7 proc. chorych rozpoznaje się postać ciężką choroby, która pomimo intensywnego leczenia nie pozwala uzyskać kontroli choroby, co w znacznym stopniu wpływa na jakość życia pacjenta i jego produktywność. Średnia liczba zgonów z powodu astmy w Polsce wynosi około 500 rocznie.
Od listopada 2017 roku funkcjonuje w Polsce program leczenia dla pacjentów chorych na astmę ciężką o nazwie "Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE-zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej". Według międzynarodowych standardów przy leczeniu astmy ciężkiej powinno się stosować leki biologiczne. Do tej pory w Polsce pierwszym wyborem przy nieskutecznym leczeniu wziewnym były glikokortykosteroidy systemowe. W Polsce znajdziemy 50 ośrodków leczenia astmy ciężkiej.
Zaletą programów lekowych jest możliwość zastosowania u pacjentów innowacyjnych, kosztownych terapii, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. Dostępne są one w wybranych ośrodkach, w których pacjenci prowadzeni są przez lekarzy specjalistów doświadczonych w terapii biologicznej. W opisie programu lekowego znajdują się kryteria kwalifikacji pacjenta do leczenia i kryteria wyłączenia z programu. Dokładnie określają one profil chorego, u którego można zastosować leczenie biologiczne – wyjaśnia dr n.med. Aleksandra Kucharczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej w Warszawie.
Niestety w Polsce wciąż zbyt mało osób chorych na astmę ciężką jest objętych właściwym leczeniem.
Dane pochodzące z innych krajów pokazują, że liczba zdiagnozowanych u nas chorych jest zdecydowanie zbyt mała. Nadal istnieje bardzo duża grupa pacjentów, którzy z różnych powodów, nie mieli dotąd szansy na leczenie. Jeśli przyjąć, że 3,7% tych chorych ma astmę ciężką, a do leczenia biologicznego kwalifikowałaby się połowa, to liczba poddawanych terapii powinna się zbliżać do 7 000. Tymczasem w Polsce jest ona znacznie niższa – najniższa wśród wszystkich krajów w Europie. Stanowi to istotny problem, który wymaga rozwiązania systemowego i należy podjąć wszelkie możliwe wysiłki, żeby to zmienić - mówi dr n.med. Aleksandra Kucharczyk.
Niska świadomość choroby
Wielu chorych w ogóle nie wie o swojej chorobie. Bywa także, że są źle zdiagnozowani i niewłaściwie leczeni. Pamiętajcie, że astma może pojawić się z czasem. Czynniki wyzwalające dychawicę oskrzelową:
pogoda, szczególnie gwałtowne i znaczne zmiany temperatury,
stres emocjonalny i lęki.
Większość dzieci ma objawy astmy jeszcze przed 5. rokiem życia. Mogą one być różne: od nagłego kaszlu, który utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni, aż do nagłych i krótkich oddechów.
Więcej o astmie dowiecie się z filmu:
Zobacz film: Astma, czyli co? Źródło 36,6
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 22.05.2019,
Opublikowano: 22.05.2019 r.
Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie?
Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!
Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji
Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu. Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.
Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.
Maść rozgrzewająca dla dzieci na kaszel, katar czy inne objawy przeziębienia to powszechnie stosowana metoda domowego leczenia. Zawarte w niej składniki pomagają udrożnić zablokowane drogi oddechowe i zwiększają uczucie ciepła. Wybór maści tego typu powinien być dostosowany do wieku dziecka.
N-acetylocysteina działanie ma przede wszystkim mukolityczne, ale wykazuje też zdolności do odtruwania, ochrony wątroby przed działaniem substancji toksycznych, może przyspieszać detoksykację organizmu i wspierać regenerację komórek. Potencjalnie zmniejsza też poziom trójglicerydów i cholesterolu. Niektórzy stosują N-acetylocysteinę jako środek na kaca. Czy to dobry pomysł?
Skurcz oskrzeli to nagłe zwężenie dróg oddechowych, które prowadzi do wystąpienia duszności, kaszlu i trudności z oddychaniem. Najczęściej pojawia się u osób, które chorują na astmę oskrzelową lub alergię. Leczenie skurczu oskrzeli polega na zastosowaniu leków rozszerzających oskrzela.
Astma aspirynowa to schorzenie, które pojawia się w wyniku nadwrażliwości organizmu na aspirynę lub inne farmaceutyki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jej objawy dotyczą górnych dróg oddechowych. Astma aspirynowa częściej występuje u kobiet.