Skóra to narząd, który potrafi się nie tylko świetnie regenerować, ale także - w razie potrzeby - rozciągać i kurczyć. Niestety zdolności te mają swoje ograniczenia. Zdarza się po utracie znacznej ilości kilogramów czy po ciąży skóra nie odzyskuje swojej poprzedniej formy. Co można zrobić z jej nadmiarem?
Nadmiar skóry - skąd się bierze?
O tym, czy na skórze po ciąży lub odchudzaniu pojawi się nadmiar skóry zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszy to liczba zgubionych kilogramów. Szacuje się, że w przypadku osób, które zwiększyły swoją masę o 10 proc. skóra bez większych problemów powinna odzyskać dawną strukturę i jędrność. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy utraconych kilogramów było dużo więcej. Zbyt mocno rozciągnięta skóra traci swoją elastyczność i przestaje się kurczyć.
Drugi to wiek. Niestety im starsi jesteśmy, tym mniej włókien kolagenowych mamy (zaczynamy je tracić ok 25 roku życia). Po czterdziestym roku życia ten ubytek jest na tyle duży, że skóra nie jest w stanie się zregenerować do tego stopnia, aby odzyskać dawną elastyczność i jędrność.
Nadmiar skóry - jak się pozbyć?
Z nadmiarem skóry można próbować walczyć dietą i ćwiczeniami. Niestety efekty rzadko są zadowalające. Zatem, co można zrobić? Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów od medycyny estetycznej. Jeśli skóry nie jest bardzo dużo można zastosować zabiegi, które prowadzą do mikrouszkodzeń. Można to zrobić z pomocą laserów frakcyjnych, które "niszczą" skórę na jej powierzchni lub technologii HIFU. Wykorzystuje ona ultradźwięki, które docierają do głębokich warstw skóry. Dzięki temu dochodzi do jej obkurczenia oraz produkcji nowej, lepszej skóry. Warto zaznaczyć, że choć obkurczenie się kolagenu ma miejsce niemal od razu, to jego na regenerację i powstanie nowego trzeba poczekać co najmniej trzy miesiące.
Z nadmiarem skóry na brzuchu poradzą sobie także różnego rodzaju liftingii. Najczęściej do ich przeprowadzenia wykorzystuje się fale radiowe. Stymulują one produkcję kolagenu i likwidują nie tylko nadmiar skóry, ale także zwalczają rozstępy oraz cellulit. Podobny efekt dają zabiegi z wykorzystaniem podczerwieni, która rozgrzewa skórę i stymuluje kolagen do pracy.
Osoby, które zdecydują się tego rodzaju zabieg muszą sobie zdawać sprawę, że może być on bolesny i zazwyczaj - co za jakiś czas - trzeba będzie go powtórzyć.
Nadmiar skóry - jak wygląda plastyka brzucha?
Plastyka brzucha (abdominoplastyka) to operacja plastyczna brzucha, która koryguje wady sylwetki i powłok brzucha po procesie odchudzania. Taki zabieg wykonuje się u osób, które straciły bardzo dużo kilogramów. W zależności od tego, jak dużo skóry pozostało i gdzie jest jej najwięcej operację wykonuje się w trzech wariantach:
- pełna (duża) plastyka – podczas zabiegu usuwa się nadmiar tkanki, odpreparowuje i wygładza skórę od spojenia łonowego do łuków żebrowych;
- mała plastyka (miniabdominoplastyka) – zabieg wykonuje się tylko w obszarze od spojenia łonowego do wysokości pępka;
- „odwrotna” plastyka – cięcie i usunięcie nadmiaru skóry wykonuje się nie w dolnej, ale w górnej części brzucha.
Podczas plastyki brzucha bardzo często modeluje się też tzw. kresę biała, czyli pasma powięzi pomiędzy mięśniami prostymi brzucha. Chroni to przed ewentualnym rozejściem się skóry, a także optycznie zwęża talię. Osoby, które przeszły zabieg muszą pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy ciała (najlepsze są pozycje embrionalna, półleżąca lub całkowicie wyprostowana), stosowaniu pasów uciskowych i bielizny elastycznej, które zapobiegają tworzeniu się podskórnych krwiaków. Przyspieszają one również proces łączenia odpreparowanej skóry i tkanki podskórnej z głębiej położonymi podwięziami i mięśniami. Przez 2–3 miesiące należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, a przez 5–6 miesięcy – powstrzymać się od uprawiania intensywnych sportów.
Należy pamiętać, że operacja czy zabieg to za mało, aby efekt był trwały. Niezbędna jest aktywność fizyczna oraz zdrowa i zbilansowana dieta.
Z problem nadmiaru skóry borykała się bohaterka programu Doktor, który możecie oglądać na antenie Discovery life. Czy specjaliści zdołają jej pomóc? Dowiesz się tego z filmu: