Jak rozpoznać zaburzenie napięcia mięśniowego u niemowląt? Sprawdź, co mówi ekspert!

Getty Images

W jaki sposób można rozpoznać zaburzenia napięcia mięśniowego u dziecka? Do jakiego specjalisty powinniśmy się zgłosić, gdy pojawią się niepokojące objawy? Odpowiedzi między innymi na te pytania udzieliła nam fizjoterapeutka dziecięca.

Zaburzenia napięcia mięśniowego u dzieci – co to jest?

Jeśli twoje dziecko „przelewa się przez ręce” lub też za bardzo napina wszystkie mięśnie, możesz zacząć podejrzewać, że pojawiły się zaburzenia napięcia mięśniowego. Oczywiście nie jest to od razu powód do paniki, niemniej w takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą.

Dlaczego dochodzi do zaburzeń napięcia mięśniowego u dzieci? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Powodów takiego stanu może być bowiem wiele. Przykłady? Choroby, które przeszła ciężarna (niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze czy przedwczesnych skurczy porodowych) czy komplikacje porodowe. Na wystąpienie zaburzeń napięć mięśniowych częściej narażone są wcześniaki oraz dzieci, które po porodzie przeszły różnego rodzaju infekcje.

Przeczytaj też: "Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę" - z fizjoterapeutką rozmawiamy o zdrowiu fizycznym maluchów

Zaburzenia napięcia mięśniowego u dzieci – objawy?

Po czym można poznać, że pojawił się problem odpowiedniego napięcia mięśniowego? Zacznijmy od tego, że nieco inne symptomy pojawią się u niemowlaka, niż u większego dziecka.

Objawy zaburzenia mięśniowego u niemowlaka:

  • Maluch przelewa się przez ręce i rzadko płacze
  • Pojawiają się problemy z karmieniem
  • Dziecko jest bardzo spokojne
  • Maluch nie wkłada do buzi stóp i rzadko używa rączek – np. do machania czy chwytania
  • Dziecko nie pełza, nie podnosi główki, nie przewraca się na brzuszek, robi się nerwowe, gdy zmienia się jego pozycję i przewraca się, gdy się je posadzi

Objawy zaburzenia mięśniowego u dziecka:

  • Dziecko jest płaczliwe, źle śpi i często mu się ulewa jedzenie
  • Maluch napina się, nie siada i nie wstaje
  • Kiedy dziecko leży na palcach lub brzuchu, odchyla głowę do tyłu

Najwięcej niepokoju budzi w mamach zaciskanie piąstek malucha. Czy takie zachowanie będzie równoznaczne z zaburzeniem napięcia mięśniowego? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

I tak i nie. Tak, bo jest to jeden z objawów wzmożonego napięcia mięśniowego. Nie, dlatego że wystarczy jeden objaw, aby móc diagnozować jakiekolwiek zaburzenie. Żeby zdiagnozować zaburzenie napięcia mięśniowego u niemowląt, musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele aspektów. Zaczynając od tego, jak przebiegała ciąża, co się działo z mamą w czasie ciąży oraz co się działo z maluszkiem w czasie ciąży, jak przebiegał poród, jak wygląda życie dziecka po porodzie (np. czy posiada problemy ze snem, karmieniem piersią czy wypróżnianiem) – tłumaczy Rita Calderaro – Poczmańska.

Przeczytaj też: "Bardzo często kończy się rehabilitacją" - fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego chodziki to zły wybór

Zaburzenia napięcia mięśniowego u dzieci – diagnoza

Pierwszym etapem diagnozy będzie szczegółowy wywiad na temat przebiegu ciąży, porodu oraz tym, co działo się po urodzeniu dziecka. Później specjalista będzie obserwował swobodne zachowania pociechy. Chodzi o sprawdzenie, jak maluch zachowuje się, gdy leży na plecach, na brzuchu, a także jak się porusza i przemieszcza (oczywiście w późniejszym wieku). Następnie dochodzi do badania fizykalnego, czyli namacalnego sprawdzania, jak wygląda napięcie mięśniowe dziecka. Może pojawić się też konieczność wykonania testów diagnostycznych.

Pamiętajmy jednak, że wizyta u fizjoterapeuty może być nieco stresująca dla najmłodszych. W związku z tym należy wciąć poprawkę na to, że podczas spotkania dziecko może być zdenerwowane, niewyspane czy głodne. A więc nie każda wychwycona podczas wizyty nieprawidłowość musi być związana ze stanem chorobowym. Ekspert z pewnością wypyta zatem rodziców, czy dane zachowanie dziecka pojawia się regularnie.

Mam ogromną prośbę do wszystkich mam, by nie diagnozowały swoich dzieci przez internet. Od tego są specjaliści. Bardzo się cieszę, że mamy zauważają problemy i są bardzo świadome, że coś może być niepokojącego, natomiast wtedy należy się wybrać albo do neurologa albo do pediatry albo do fizjoterapeuty dziecięcego – dodaje fizjoterapeutka dziecięcia, Rita Calderaro – Poczmańska.

Zaburzenia napięcia mięśniowego u dzieci – jak leczyć?

Przeważnie tego typu schorzenia będą leczone poprzez ćwiczenia wykonywane w domu oraz poprzez rehabilitację.

Przeczytaj też: "Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 20.07.2020,
Opublikowano: 20.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej