Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Czy jest to w ogóle możliwe?

Fot.: Rido / stock.adobe.com

Pierwsze dni ciąży trudno rozpoznać. Tak naprawdę nawet ginekolog może potwierdzić ciążę dopiero w 5. tygodniu na podstawie badania USG. Kobiety planujące ciążę powinny się odpowiednio do niej przygotować.

Pierwsze dni ciąży są ciężkie do rozpoznania. Jest ono możliwe głównie u kobiet stosujących rzetelną samoobserwację, czyli metodę regularnego pomiaru temperatury. W pozostałych przypadkach pierwsze objawy związane z ciążą pojawiają się dużo później. Większość kobiet orientuje się, że jest w ciąży, dopiero miedzy 4. a 6. tygodniem ciąży. Na tym etapie zostaje ona najczęściej rozpoznana.

Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży?

Kobiety planujące ciążę baczniej obserwują swoje ciało. Pozwala im to wcześniej zauważyć zmiany świadczące o ciąży. Szczególnie dotyczy to kobiet prowadzących tzw. naturalne planowanie rodziny i codzienne pomiary temperatury ciała. Jeśli doszło do zapłodnienia, kobieta zauważy, że kształt wykresu jest inny niż we wcześniejszych cyklach. Temperatura nie spada, tylko utrzymuje się cały czas na podwyższonym poziomie.

U kobiety, która zaszła w ciążę, w spodziewanym czasie nie pojawia się krwawienie cykliczne. Nie jest to jednak objaw występujący zawsze. Niekiedy w pierwszych tygodniach ciąży mogą wystąpić krwawienia z dróg rodnych. Nie są tak intensywne jak krwawienia miesiączkowe, jednak mogą być mylnie odebrane jako miesiączka. Po zapłodnieniu, mniej więcej po 7–10 dniach, dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia zarodka w ścianie macicy. Często pojawia się wtedy tzw. krwawienie implantacyjne wynikające z naruszenia drobnych naczyń błony śluzowej macicy.

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Aby rozpoznać ciążę w warunkach domowych, można wykonać test ciążowy. Jest on szeroko dostępny w aptekach. Polega na wykryciu w moczu gonadotropiny łożyskowej, czyli hormonu charakterystycznego dla ciąży. Niestety nie jest on wykrywany w pierwszych dniach po zapłodnieniu, choć na większości opakowań można znaleźć stwierdzenie, że test pozwala wykryć ciążę już w 10. dniu od zapłodnienia. Najczęściej wiarygodny wynik można uzyskać dopiero po tygodniu od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki.

Początkowe objawy ciąży

Po zagnieżdżeniu się zarodka zaczyna rosnąć w organizmie poziom hormonów odpowiedzialnych za podtrzymanie ciąży i jej prawidłowy rozwój. Pierwsze objawy ciąży to brak miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego. Wczesna ciąża daje objawy o różnym stopniu nasilenia. Nie pojawiają się one jednak od razu w pierwszych dniach po zapłodnieniu, choć kobieta może odczuwać zaburzenia związane z utrzymującym się wyższym poziomem progesteronu w organizmie.

Do objawów wczesnej ciąży zalicza się:

  • częstsze oddawanie moczu, co jest konsekwencją działania progesteronu, wywołującego relaksacyjny wpływ na mięśniówkę gładką m.in. moczowodów. Na późniejszych etapach ciąży jest to objaw związany z uciskiem macicy na pęcherz moczowy;
  • osłabienie, senność;
  • zawroty głowy, szczególnie podczas nagłych zmian pozycji ciała;
  • zaburzenia nastroju polegające na skrajnych zmianach samopoczucia, wynikające ze zmian hormonalnych;
  • poranne mdłości, a nawet wymioty, najczęściej pojawiające się dopiero w połowie I trymestru;
  • zgaga wynikająca z relaksacyjnego działania progesteronu na zwieracz dolny przełyku, a w późniejszych etapach ciąży ze wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego;
  • osłabienie organizmu mogące objawiać się osłabieniem włosów i paznokci, a także większą podatnością na infekcje;
  • nabrzmienie i bolesność piesi;
  • zatrzymanie wody w organizmie;
  • nadwrażliwość na zapachy;
  • niechęć do niektórych pokarmów i zachcianki na niektóre produkty;
  • czasami naturalny wstręt do używek, np. alkoholu.

Pierwsze dni ciąży – o czym powinna pomyśleć przyszła mama?

Jeśli kobieta planuje ciążę, zdecydowanie łatwiej jest jej przygotować organizm do tego stanu. Co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą powinno się rozpocząć suplementację kwasu foliowego.

Warto już przed ciążą zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe. Prawidłowa masa ciała to podstawa do profilaktyki wielu chorób wikłających ciążę. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą powodować problemy już w pierwszych tygodniach ciąży.

Planując ciążę, kobieta powinna zadbać o komfort fizyczny i psychiczny organizmu, czyli zwolnić tempo życia. Stres, niedobór snu, przemęczenie wpływają niekorzystnie nie tylko na rozwój ciąży, ale też na szansę poczęcia dziecka. W pierwszych dniach ciąży kobieta powinna unikać gorących kąpieli, jacuzzi, sauny i długiego opalania.

We wczesnej ciąży kobieta powinna prowadzić regularny tryb życia, co oznacza odpowiednio zbilansowaną dietę, unikanie używek, niestosowanie leków zagrażających ciąży. Warto już przed ciążą udać się do stomatologa, by skontrolował stan uzębienia i zlikwidował potencjalne źródła zakażeń. W ciąży zwiększa się tendencja do występowania próchnicy, krwawienia z dziąseł, odsłaniania szyjek zębowych. Jeśli więc kobiecie nie udało się zadbać o zęby przed zajściem w ciążę, w pierwszych tygodniach powinna zgłosić się do stomatologa. Istotne jest oczywiście powiadomienie go o spodziewaniu się dziecka. Ciąża wpływa na dobór terapii.

Najpóźniej w 10. tygodniu ciąży przyszła mama powinna odbyć pierwszą wizytę u ginekologa.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 17.08.2018,
Opublikowano: 30.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej