Jak prawidłowo wykonać czepiec Hipokratesa?

Fot. Azret Ayubov / Getty Images

Czepiec Hipokratesa pozwala na przytrzymanie opatrunku i zatamowanie krwawienia rany głowy. W praktyce klinicznej czepiec Hipokratesa jest coraz rzadziej praktykowany na rzecz samonośnych siatek i chust uciskowych. W przypadku udzielania pierwszej pomocy bandażowy czepiec Hipokratesa może znacznie poprawić stan zdrowia pacjenta.

Czepiec Hipokratesa wykonywany przez niedoświadczoną osobę może być czasochłonny i wydawać się skomplikowaną procedurą bandażowania, jednak to niskie koszty w stosunku do udzielonej pomocy w ratowaniu życia poszkodowanego. Zakładanie czepca Hipokratesa nie jest trudne, jeśli pozna się jego zasady i sposób bandażowania.

Czepiec Hipokratesa

Czepiec Hipokratesa, określany również jako czepek Hipokratesa i mitra, czyli nakrycie głowy, to rodzaj opatrunku w obszarze mózgoczaszki głowy. Czepiec Hipokratesa wykonuje się z użyciem dwóch taśm bandaża.

Celem stosowania czepka Hipokratesa jest: przytrzymanie opatrunku bezpośrednio zabezpieczającego krwawiącą ranę głowy, uszczelnienie i ocieplenie głowy, przytrzymanie kompresu przyłożonego na obszar czaszki, kompresja, wzmocnienie i unieruchomienie po zabiegach chirurgicznych oraz dodatkowa ochrona przed środowiskiem zewnętrznym.

Prekursorem czepca jest Hipokrates, grecki lekarz urodzony w 460 r. p.n.e., uznawany za ojca medycyny. Ówczesna biegłość Hipokratesa w opatrywaniu ran głowy płóciennymi opaskami była na tyle zaawansowana i rozpowszechniona, że wykorzystywana jest do dziś.

Polecamy: Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Zasady bandażowania czepcem Hipokratesa

Skóra głowy ma grubszą strukturę i większą wytrzymałość na zranienia niż inne części ciała, a dodatkowo jej powierzchnia chroniona jest przez włosy. Skóra głowy jest mocno ukrwiona, a rany głowy krwawią obficie, dlatego bandażowanie czepca Hipokratesa należy wykonać starannie, dla zminimalizowania krwawienia, ograniczenia wnikania czynników chorobotwórczych do organizmu i niedopuszczenia do infekcji rany.

Polecamy: Maść na rany otwarte, ropiejące, cięte i rany w nosie

Czepiec Hipokratesa – ogólne zasady bandażowania:

  • do wykonania czepca potrzebna jest dwugłowa opaska bandażu, szerokości 5–7 cm, powstała ze zwinięcia jednego długiego bandaża do połowy długości z dwóch stron bądź zszycia ze sobą końców dwóch taśm bandażu lub jednej taśmy bandażu;
  • opaska bandażu powinna być zwinięta ciasno w rolkę, długim końcem przylegająca do głowy, aby można było ją swobodnie i sprawnie rozwijać;
  • rozwijanie taśmy należy wykonywać w miarę postępu bandażowania, tak aby opaska ciągle pozostawała w rolce i nie upadła na podłogę;
  • czepiec Hipokratesa powinien być nałożony ściśle, ale nie za gęsto, możliwie równo i przylegająco do głowy, aby nie rozpadł się i nie przesunął, jednak niezbyt ciasno, aby nie powodował ucisku tkanek i ograniczenia krążenia;
  • podczas bandażowania chory powinien znajdować się w bezpiecznej i wygodnej pozycji, która umożliwi bandażującemu swobodny dostęp do głowy.

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Sposób bandażowania głowy metodą czepca Hipokratesa

Czepiec Hipokratesa polega na zabandażowaniu czoła, ciemienia i potylicy. Praktykuje się różne metody rozpoczęcia wiązania czepca. Bez względu na kierunek rozpoczęcia wiązania taśm bandażu i liczbę opasek wykorzystanych do założenia czepca należy:

  • rozpocząć i zakończyć obwojem kolistym wokół głowy z pominięciem uszu;
  • w przebiegu wiązania wykonać obwoje szczytem głowy oraz skosem (w zależności od etapu wiązania) między czołem a potylicą;
  • zakończenie taśmy bandażu zabezpieczyć za pomocą przylepca lub podwinięcia końcówki opaski pod jedną z warstw obwojów kolistych.

Polecamy: Opatrunek okluzyjny: z czego się składa i jak go wykonać?

Sposób na czepiec Hipokratesa z użyciem jednej taśmy bandaża:

● czepiec Hipokratesa rozpoczyna się od czoła, gdzie wolną ręką (najlepiej kciukiem) przytrzymuje się koniec bandaża;

  • rolkę bandaża obwojem kolistym przeprowadza się co najmniej dwukrotnie dokoła głowy z pominięciem uszu;
  • kiedy opaska jest w okolicy potylicy, środkowym palcem wolnej ręki przytrzymuje się opaskę, aby można było ją zagiąć i odwrócić, a następnie poprowadzić szczytem głowy w stronę czoła;
  • ręka z bandażem prowadzi czepiec, a wolna ręka asystuje w założeniu opatrunku, utrzymując ciągle opaskę na potylicy;
  • kiedy rolka bandaża jest na wysokości czoła, kciuk wolnej ręki przytrzymuje opaskę, w ten sposób obie ręce osoby bandażującej zaangażowane są w wiązanie czepca Hipokratesa;
  • bandaż zagina się podobnie jak na potylicy i prowadzi koliście wokół głowy jak na początku;
  • po umocowaniu zagiętych fragmentów na potylicy i czole uwalnia się palce i rozpoczyna kolejny etap czepca obwojem kolistym od czoła do potylicy;
  • kiedy rolka znów znajduje się na wysokości potylicy, postępuje się adekwatnie jak na początku bandażowania, ale w kierunku czoła bandaż prowadzi się dachówkowo w kierunku skroni, czyli w miejscach głowy niepokrytych bandażem do czoła; w ten sposób zajmuje się nieowinięte miejsca głowy;
  • czepiec Hipokratesa kończy się obwojem kolistym na czole;
  • koniec opaski podwija się pod jedną z taśm bandaża bądź przymocowuje przylepcem.

Czepiec Hipokratesa może być wykorzystywany do bandażowania i zabezpieczania kikuta amputowanej kończyny. Praktykuje się go w przypadku braku dostępu do innych środków opatrunkowych, np. elastycznych siatek czy chust, które są wygodne i szybsze w użyciu, a ich cel jest taki sam.

Data aktualizacji: 07.02.2019,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej