Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko? Zapytaliśmy eksperta

Getty Images

Choć niektórym "instrukcja obsługi" dziecka wydaje się prosta, okazuje się, że w rzeczywistości wielu rodziców ma wątpliwości już na etapie noszenia malucha. W jaki zatem sposób powinno się go podnosić i położyć? Na te pytania odpowiada nam fizjoterapeutka dziecięca - Rita Calderaro - Poczmańska. 

Podnoszenie i odkładanie dziecka do łóżeczka wydaje się czynnością prostą. Jednak dla wielu rodziców, szczególnie tych świeżo-upieczonych, z początku może być nie lada zadaniem. Jak więc to robić, by nie sprawić krzywdy maluchowi i zapewnić mu maksymalny komfort?

Przeczytaj też: "Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko

Jak prawidłowo podnieść małe dziecko?

Powszechnie powtarzanym błędem przez rodziców podczas w trakcie noszenia czy podnoszenia maluszka jest to, że chwytamy sobie dziecko jedną ręką pod pupę, drugą pod główkę… i podnosimy - tłumaczy fizjoterapeutka.

Dlaczego ta pozycja jest zła? Bo nie zapewnia ani bezpieczeństwa, ani stabilnego podparcia. Dodatkowo sprawia, że dziecko musi się w takim ułożeniu całe napiąć. Warto wiedzieć, że jeśli mamy do czynienia z noworodkiem, wywołujemy u niego gwałtowne rozrzucenie rączek. Co to oznacza? Nasz maluch się wystraszył, że spada. Jak zatem podnieść dziecko, by zwiększyć jego komfort, stymulować go do prawidłowego obrotu i nie zaburzyć żadnego napięcia mięśniowego?

Chwytamy malucha pod paszkę, swoje przedramię układamy na pieluszkę, nóżkę na przedramię. Drugą rękę kładziemy pod drugą paszkę, przekładamy dziecko na bok i podnosimy do góry. […]Następnie odwracamy malucha tyłem do siebie i opieramy o siebie. Potem zamieniamy ręce. […] Z tej pozycji możemy też łatwo przejść do pozycji fasolki.

Przeczytaj też: Tajemnicza choroba dotyka coraz więcej dzieci. Czy ma ona związek z koronawirusem?

Warto wiedzieć, że dzięki temu zapewniamy dziecku nie tylko stabilną pozycję, ale także sprawiamy, że nie ma ono problemu z dźwignięciem główki. A w jaki sposób powinno się odłożyć pociechę do łóżeczka? Koniecznie zobacz ten materiał. Na wideo znajdziesz szczegółową "instrukcję" podnoszenia i odkładania dziecka.

Źródło: Zdrowie

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert (M jak Mama, projekt „Wychowaj małego profesora” Polpharmy).

Przeczytaj też: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Data aktualizacji: 12.05.2020,
Opublikowano: 12.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej